راه حل های وب سرویس پیامک

وب سرویس ارسال و دریافت پیامک همانند بقیه سرویس هایی که با واسطه فعالیت می کنند دارای مشکلاتی است که نیازمند ارائه‌ی راه حل‌هایی از طرف تامین کنندگان است.
با توجه به اینکه کاوه نگار به صورت تخصصی بر روی بحث وب سرویس پیامک فعالیت دارد، در این مدت برای حل این مشکلات راه حل هایی را ارائه داده است.
در صورتی که شما هم مایل به استفاده از وب سرویس SMS هستید نیاز است تا با این مشکلات آشنا شده و راه حل آنها را بدانید.

اختلال پیش شماره ها و تعیین سرویس پشتیبان

سرویس پیشرفته

با توجه به اینکه پیش شماره خطوط 3000، 2000 ، 1000 و 9000 هستند این سوال مطرح میشود که شما چرا مستقیم از شرکت های ارائه دهنده این خطوط خدمات وب سرویس دریافت نکنید؟ شاید دلایل زیر به شما در انتخاب درست سرویس مورد نظرتان کمک کند.

 • هزینه‌ی خدمات وب سرویس

  برای استفاده از خدمات وب سرویس باید هزینه سالیانه بیشتری پرداخت نمائید.

 • هزینه‌ی نگهداری خط اختصاصی

  برای نگهداری خطوط اختصاصی باید سالیانه هزینه پرداخت کنید ولی در کاوه نگار فقط یکبار هزینه آن را پرداخت می کنید.

 • هزینه‌ی ارسال

  هزینه‌ی ارسال پیامک با توجه به میزان خرید شما خیلی گرانتر از هزینه ارسال پیامک در کاوه نگار خواهد بود.

 • سرویس پشتیبان

  در صورت اختلال یکی از پیش شماره‌ها، سرویس پیامک شما قطع نخواهد شد چون سرویس پشتیبان را فعال کرده‌اید، مثال : در صورت اختلال در سرویس X از سرویس Y برای ارسال استفاده شود.

 • SSL لایه امنیتی

  رعایت استاندارد‌های امنیتی مانند HTTP Basic Auth و لایه امن SSL در هنگام فراخوانی متد های وب سرویس

 • وب‌سرویس پیامک بین المللی

  وب سرویس ارسال و دریافت پیامک بین المللی به ۱۴۸، کشور مشکل شما را برای ارسال SMS به گیرندگان خارجی حل می کند.

 • امکانات بیشتر

  سرویس کاوه نگار امکاناتی مانند کنترل پیامک های تکراری ، مدیریت مشتریان ، قابلیت ارسال مجدد در صورت نرسیدن پیام و تعیین سرویس پشتیبان را در اختیار شما قرار می‌دهد.

عدم ارسال پیامک های تکراری سرویس پیشرفته

با توجه به مشکلات اینترنت، گاهی اوقات پیش می آید در زمان فراخوانی متد ها، خطای 408 به معنای Request Timeout دریافت می کنید، ولی ممکن است درخواست شما به دست وب سرویس رسیده باشد.طبق ساختار کنترل خطا، دوباره اقدام به ارسال درخواست خود می کنید و اگر این درخواست، ارسال پیامک باشد پیامک تکراری ارسال خواهد شد. این یکی از مشکلات شایع وب سرویس های ارسال پیامک است که کاوه نگار برای آن راه حل استفاده از شناسه داخلی LocalId پایگاه داده شما را دارد.

ارسال ID یا GUID سطر مورد نظر از جدول پیامک های ارسالی پایگاه داده های شما با نام پارامتر [Localid=[Your Table Uniqe Identity در هنگام استفاده از متد Send هر زمان که درخواست ارسال پیامک از سمت شما ارسال شود در صورتی که این پارامتر مقدار داشته باشد، ما وجود آن را در ارسال های شما کنترل می کنیم و در صورت وجود، رکورد جدیدی درج نمیشود بلکه اطلاعات همان رکورد در خروجی قرار خواهد گرفت، با این ساختار اگر شما از طریق وب سرویس ارسال اس ام اس ارسالی، انجام دهید و خطا دریافت کنید و دوباره اقدام کنید پیامک تکراری ارسال نمی‌شود.

پیامک های فیلتر شده

با توجه به اینکه اپراتورهای موبایل (همراه اول، ایرانسل، رایتل) این امکان را به مشترکین خود داده‌اند که پیامک های تبلیغاتی را در صورت عدم تمایل، دریافت نکنند.در صورتی که استفاده شما از وب سرویس پیام کوتاه جنبه خدماتی دارد مانند اطلاع رسانی به اعضاء و مشتریانی که شما را می‌شناسند یا ارسال پیامک اعتبار سنجی و... در نهایت نمی‌خواهید پیامک انبوه ارسال کنید، توسط واحد فروش کاوه نگار می توانید خط اختصاصی خود را به خط خدماتی تبدیل نمائید یا از سرویس ارسال کد OTP کاوه نگار استفاده کنید تا کلیه گیرندگان پیامک های شما را دریافت کنند.

پیامک های نرسیده به گوشی سرویس پیشرفته

در صورتی که وضعیت پیامک ارسال یکی از دو دوحالت نرسیده به گیرنده Undelivered یا خطا Fail را نمایش دهد به معنای این است که پیامک به گیرنده نرسیده است
این مشکل در کلیه سرویس های پیام کوتاه وجود دارد زیرا دکل BTS به دلایل مختلف گیرنده را پیدا نمی کند و یا تا زمان نامشخصی در دسترس نیست .
در صورتی که رسیدن پیامک ها برای شما اولویت بالائی دارند، و می‌توانید از بخش تنظیمات پیشرفته گزینه باز ارسال مجدد را فعال نمائید.
با فعال نمودن این گزینه، در صورتی که پیامک ارسالی به گیرنده نرسد سرویس کاوه نگار به صورت خودکار دوباره اقدام به ارسال آن پیامک می کند و ارسال مجدد تا 1 مرتبه تکرار می‌شود.

مدیریت مشتریان سرویس پیشرفته

اگر شما یک شرکت فعال در زمینه‌ی طراحی و پیاده سازی نرم افزارهای کاربردی هستید، می‌توانید با اضافه نمودن ارسال و دریافت پیامک به محصولات، ویژگی به وجود آورید و مسلماً مایل هستید از این سرویس درآمدی داشته باشد .
این نیاز از طریق بحث مدیریت مشتریان در سرویس پیام کوتاه کاوه نگار امکان پذیر است. برخی از امکانات بخش مدیریت مشتریان :

 • امکان تعریف مشتری با اطلاعاتی مانند نام، شناسه محلی (Your Local DB Customer ID)، نام کاربری، رمز عبور و میزان شارژ اولیه...
 • امکان تعیین تعرفه ارسال پیامک فارسی و انگلیسی به ازای هر مشتری
 • ایجاد API-KEY مستقل برای هر مشتری که امکان ارسال پیامک از حساب آن مشتری را در نرم افزار شما امکان پذیر می کند.
 • تعیین سطح دسترسی مشتری برای ورود به پنل از دامنه دلخواه با لوگو و نام شرکت شما
 • انتقال اعتبار از حساب شما به حساب مشتری از طریق کنسول وب و یا متد های وب سرویس
 • امکان استفاده مشتریان از کلیه امکانات پنل و همچنین شارژ حساب ها به صورت جداگانه
 • امکان نقد کردن سود حاصل از شارژ مشتریان برای واریز شدن به حساب بانکی شما
 • امکان غیر فعال نمودن حساب کاربری مشتری جهت عدم امکان استفاده
کلیه امکانات ذکر شده هم از طریق پنل و هم از طریق متد های وب سرویس قابل انجام میباشند.

دریافت پیامک با URL سرویس پیشرفته

علاوه بر اینکه می‌توانید از متدهای وب سرویس دریافت پیامک استفاده نمائید، با مشخص کردن یک URL برای هر خط دریافت سریع داشته باشید.
در واقع به محض اینکه پیام کوتاهی برای خط مورد نظر ارسال شد سرویس کاوه نگار مقادیر زیر را به آدرس تنظیم شده ارسال می کند.

 • Message متن پیامک
 • MessageID شناسه‌ی یکتای پیامک دریافتی (جهت کنترل وجود آن در پایگاه داده شما برای جلوگیری از ثبت پیامک تکراری)
 • From شماره‌ی ارسال کننده پیامک
 • To خط اختصاصی گیرنده‌ی پیامک

توجه : در صورتی که آدرس تنظیم شده به هر دلیلی (اختلال هاست شما، بروز رسانی و...) در لحظه فراخوانی در دسترس نبود.
در واقع اگر خروجی Http Status Code 200 نبود ، بعد از 1 دقیقه از آخرین فراخوانی دوباره اقدام به ارسال پیامک دریافتی به آدرس تنظیم شده می کند.
این فرخوانی ها مادامی که کد 200 در خروجی Http Status Code دریافت نشود به مدت 48 ساعت ادامه پیدا می کند. در صورت موفق بودن فراخوانی، وضعیت پیامک دریافتی به حالت خوانده شده میشود.

انتقال وضعیت پیامک با URL

این امکان همانند دریافت پیامک با URL عمل می‌کند با این تفاوت که به محض تغییر در وضعیت پیامک های ارسال شده از طریق URL تنظیم شده توسط شما، یک Callback انجام میشود

در صورتی که آدرس تنظیم شده به هر دلیلی (اختلال هاست شما، بروز رسانی و...) در لحظه فراخوانی در دسترس نبود، در واقع اگر خروجی Http Status Code 200 نبود، بعد از 1 دقیقه از آخرین فراخوانی دوباره اقدام به فراخوانی آدرس تنظیم شده می کند. این فرخوانی ها مادامی که کد 200 در خروجی Http Status Code دریافت نشود به مدت 48 ساعت ادامه پیدا می کند.