خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های تفریحی / سفری کوتاه به روستای لنگر

سفری کوتاه به روستای لنگر

این روستا در دهستان ماهان قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۲٬۳۱۲نفر (۵۷۵خانوار) بوده‌است.
روستای لنگر که در فاصله‌ای بسیار کم از کرمان قرار گرفته‌اند و هنوز جذابیت‌های طبیعی خود را حفظ کرده‌اند، می‌تواند با جاذبه‌های چشم‌نواز خود دست‌کم یک روز گردشگران را به خود اختصاص دهد.

یکی از آثار ارزشمند این منطقه را می‌توان آرامگاه شیخ قطب‌الدین عبدالسلام ماهانی دانست. این عارف بزرگوار، سلف شاه نعمت‌الله ولی محسوب می‌شود و به همین دلیل شاه نعمت‌الله همواره از وی با نیکی و احترام یاد می‌کند.

امروزه آرامگاه شیخ عبدالسلام در روستای لنگر از توابع ماهان در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی کرمان قرار گرفته است. بنای آرامگاه داخل حیاطی مستطیل شکل که از داخل در هر ضلع دارای ۶ سکو که هر کدام از آنها دارای طاقی قوس‌دار (هلالی) است، قرار دارد. ارتفاع دیوار نزدیک به ۵‌/‌۳ متر و ورودی اصلی بنا از سمت غرب است. اگر کمی کنجکاوی به خرج داده و در محوطه اطراف بنا گردشی داشته باشید در ۵۰۰ متری آرامگاه از سمت شرق، بقایای قلعه‌ای خشتی و در قسمت شمالی آن آثار و بقایای معماری تخریب شده، می‌بینید.

مقبره شیخ عبدالسلام بنا به استناد نوشته روی قبر متعلق به قرن هشتم ه.ق است و قبر آن به طور کل از گچ ساخته شده و روی آن آیات قرآن و نقاشی دیده می‌شود که به صورت برجسته کار شده است.

دیگر اثر دیدنی روستای لنگر، یخچال قدیمی آن است که با توجه به هوای گرم منطقه در نوع خود جالب توجه است. یخچال لنگر در شرق روستا قرار گرفته و تاریخ ساخت آن به حدود ۲۵۰ سال پیش می‌رسد. در گذشته و در زمانی که هنوز تکنولوژی‌های بشری وسایلی مانند یخچال را نساخته بود، مردم مناطق گرمسیر ایران با استفاده از هوش خود و به‌کارگیری طبیعت برای روزهای گرم سال یخ ذخیره می‌کردند.

روش کار بیشتر یخچال‌ها به این صورت بود که پس از ساختن آن با دیوارهای قطور که اجازه کمترین انتقال انرژی را می‌داد، در شب‌های سرد زمستان مقداری آب تمیز به آن هدایت می‌کردند تا یخ بزند و شب بعد روی این لایه یخ‌زده یک لایه دیگر اضافه می‌شد و سرانجام در پایان زمستان حجم بزرگی از یخ در یخچال آماده استفاده بود.

0 0 (1) 0 (2) 0 (3) 0 (4)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا