خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های تاریخی / جاذبه های توریستی تاریخی ایرلند

جاذبه های توریستی تاریخی ایرلند

از مکان های پیش از تاریخ گرفته تا مسیحیت و وایکینگ ها و نورمن ها، ایرلند در منطقه ای غنی از تاریخ ساخته شده است. تاریخ ایرلند به ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد. زمانی که شکارچیان از قاره اروپا وارد ایرلند شدند. خوشبختانه شواهد و مدارک زیادی از تاریخ غنی این جزیره در مکان های تاریخی و باستانی، قلعه ها و … هنوز قابل مشاهده است. همه اینها نقش بزرگی در داستان تاریخی ایرلند ایفا می کنند. در اینجا به مهمترین جاذبه های گردشگری تاریخی ایرلند اشاره می کنیم.

۱٫ نیوگرانج، کانتی میث (Newgrange, County Meath)

این بنای تاریخی که به ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد، آرامگاهی در نیوگرانج است که حتی قدیمی تر از اهرام مصر است و میراث جهانی یونسکو است. تپه بزرگی که در یک جریب زمین قرار گرفته است و ۹۷ سنگ جدول حکاکی شده منحصر بفرد دور آن قرار گرفته است. اجساد سوخته مردگان در حوض های سنگی بزرگی زیر این تپه در اتاقکی دفن شده اند که از طریق راهرویی باریک می توان به آن راه یافت. در سپیده دم ۲۱ دسامبر هر سال که کوتاهترین روز سال است، نور آفتاب مستقیماً وارد اتاق مرکزی آرامشگاه می شود. می گویند این روشی باستانی برای اندازه گیری گذشت زمان بوده است و اینکه نور آفتاب اهمیتی مذهبی بر آنها بعد از مرگ داشته است.

جاذبه های گردشگری تاریخی ایرلند

۲٫ تپه تارا، کانتی میث (Hill of Tara, County Meath)

تپه تارا هم در نزدیکی رود بوین در میث واقع شده است. این یک مجموعه باستان شناسی است که شامل چند بنای باستانی می شود. بنابر سنت ها، این تپه محل تخت شاه بزرگ ایرلند بوده است. قدیمی ترین مکان باستانی در تارا، تپه گروگان ها است که به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد. این تپه ۵۰۰ فوت ارتفاع دارد و زیباترین مناظر دشت های میث از این تپه مشخص است.

  جاذبه های گردشگری تاریخی ایرلند

۳٫ صخره کاشل، کانتی تیپرری (Rock of Cashel, County Tipperary)

این مکان اصلاً صخره نیست، بلکه گردشگران از روی نقشه آن را اشتباهاً صخره می خوانند. این مکان در قرن چهارم یک قلعه بوده است. سازه ای قدیمی که چهار عمارت از جمله نمازخانه کوناک، برج گرد، کلیسای جامع و تالار ویکارز کورال در آن قرار داشته است. این مکان مقر سنتی پادشاهان مانستر به مدت صدها سال قبل از هجوم نورمن ها بوده است. با آنکه بقایای کمی از سازه اصلی مانده است، ولی ساختمان باقیمانده به قرن دوازدهم و سیزدهم برمی گردد.

  جاذبه های گردشگری تاریخی ایرلند

۴٫ مزارع سید، کانتی مایو (Ceide Fields, County Mayo)

مزارع سید چشم اندازی نوسنگی هستند که به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردند. این مزارع قدیمی ترین سیستم های شناخته شده مزرعه در دنیا هستند. نام آنها به معنای “مزارعی با تپه های سر صاف” است. سیستم مزرعه زیر مرداب کشف شده است. صخره هایی که سیستم مزرعه را مشخص می کنند توسط یک معلم مدرسه در دهه سی کشف شدند. ۴۰ سال طول کشید تا اهمیت واقعی این مزارع کشف شود. مزارع، خانه ها و آرامگاه هایی زیر این مرداب کشف شدند که هزاران سال قدمت دارند.

  جاذبه های گردشگری تاریخی ایرلند

۵٫ کلون مکنویز، کانتی اوفالی (Clonmacnoise, County Offaly)

این مکان یکی از مهمترین صومعه های ایرلند است و در کرانه رود شانون واقع شده است. این صومعه در سال ۵۴۵ توسط سیاران از کلون مکنویز تأسیس شده است. تا قرن نهم این صومعه روابط محکمی با پادشاهان کوناکت داشت. مکان استراتژیک آن باعث شد که تبدیل به کانون مذهب، یادگیری، مهارت و تجارت شود. این مکان به همراه کلونارد یکی از معروف ترین مکان ها در ایرلند است و دانشمندان سراسر اروپا از آن دیدن می کنند.

 جاذبه های گردشگری تاریخی ایرلند

۶٫ صومعه جرپوینت، کانتی کیلکنی (Jerpoint Abbey, County Kilkenny)

صومعه جرپوینت یک صومعه سیسترشن معروف است که در قرن دوازدهم تأسیس شد. مهمترین دارایی آن گذرگاه مجسمه کاری شده آن است که حکاکی های منحصر بفردی دارد. این صومعه در سال ۱۱۸۰ توسط دونوگ اودونوگوئه، پادشاه اوسریگ ساخته شد و وقف مریم مقدس شد و تا انحلال صومعه ها توسط هنری هشتم رونق داشت.

  جاذبه های گردشگری تاریخی ایرلند

۷٫ سنگ بلارنی و قلعه بلارنی، کانتی کورک (Blarney Stone and Blarney Castle, County Cork)

این قلعه در شش مایلی شمال غرب کانتی کورک واقع شده است و به سال ۱۴۴۶ برمی گردد. این قلعه نظامی قرون وسطایی روی رود مارتین قرار گرفته است. با آنکه استحکامات اولیه روی همین نقطه ساخته شدند، ولی آنچه امروز از آن باقیمانده به زمان سلسله مک کارتی، پادشاه دزموند برمی گردد. قلعه و سنگ بلارنی، یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری ایرلند هستند. افسانه ها مبنی بر آن هستند که اگر سنگ بلارنی را ببوسید، “هدیه روانی کلام” را دریافت خواهید کرد، یعنی باهوش، خوش مشرب یا خوش کلام خواهید شد.

 جاذبه های گردشگری تاریخی ایرلند

۸٫ قلعه کیلکنی، شهر کیلکنی (Killkenny Castle, Killkenny City)

قلعه کیلکنی قطعاً یکی از تأثیرگذارترین قلعه های ایرلند است. این قلعه به سالا ۱۱۹۱ برمی گردد و سه برج بلند دارد. با آنکه بعضی از سنگ های جایگزین سنگ های اصلی توسط ویلیام مارشال ساخته شده اند، اولین ارل پمبروک کنترل آن را با گذشتن از رود نور به عهده گرفت. این قلعه امروزه تحت نظر اداره امور همگانی ایرلند قرار دارد و در وسط پارکی زیبا واقع شده است.

  جاذبه های گردشگری تاریخی ایرلند

۹٫ قلعه لیپ، کانتی اوفالی (Leap Castle, County Offaly)

نه تنها این قلعه از لحاظ تاریخی اهمیت زیادی دارد، بلکه گفته می شود که یکی از ترسناک ترین مکان های ایرلند است. زیرا در این قلعه کارهای واقعاً مخوفی انجام شده است. قلعه لیپ در قرن پانزدهم توسط خانواده اوبانون ساخته شد و نام اصلی آن “لیپ اوبانون ها” بود. در سال ۱۵۱۳ ارل کیلدر، یعنی جرالد فیتزجرالد سعی کرد که این قلعه را تصاحب کند و سه سال بعد دوباره به آن حمله کرد. در سال ۱۵۵۷ اوکارول ها آن را تصرف کردند. در خانواده اوکارول در طی سال ها، رقابت شدیدی وجود داشت که منجر به قتل و کشتار در نمازخانه شد. این فقط توضیح کوتاهی از تاریخ ترسناک این قلعه است. سپس وقتی قلعه مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت، دخمه ای در آن کشف شد که افراد را آنجا نگه می داشتند تا بمیرند.

   جاذبه های گردشگری تاریخی ایرلند

۱۰٫ اسکلیگ مایکل، کانتی کری (Skellig Michael, County Kerry)

اسکلیگ مایکل (که معنای لغوی آن صخره مایکل است) یک جزیره صخره ای و شیبدار در اقیانوس اطلس است. این صخره در قرن هفتم کشف شد و ۶۰۰ سال کانون حیات صومعه ای برای راهبین مسیحی بود. در سال ۱۹۹۶ این صخره جزو میراث جهانی یونسکو ثبت شد که البته بیشتر به عنوان یکی از معروف ترین و البته دست نیافتنی ترین صومعه های اروپا مشهور شد. این مکان خیلی خوب حفاظت شده است و شرایط اسپارتان داخل این صومعه نشان دهنده حیات زاهدانه مسیحیان ایرلندی است.

 جاذبه های گردشگری تاریخی ایرلند

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا