شناخت موزه سکه

موزه سکه یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمندترین مجموعه سکه‌های قدیمی از ۲۷۰۰ سال قبل تاکنون است. این موزه در سال ۱۳۴۲ خورشیدی به همت تیمسار آق اولی؛ مدیرعامل وقت بانک سپه و به منظور حفظ میراث فرهنگی کشور تأسیس شد. سکه‌های این مجموعه توسط شیرین ملکزاده بیانی؛ یکی از سکه‌شناسان و پژوهشگران معروف در این زمینه گردآوری و چیدمان و رده‌بندی سکه‌ها نیز با نظارت مستقیم وی انجام شد.

این موزه که در آن ۲۰ هزار سکه متعلق به ادوار مختلف تاریخ ایران نگهداری می‌شود، یکی از غنی‌ترین و ارزشمندترین موزه‌های سکه در سطح خاورمیانه است.

در موزه سکه مجموعه کاملی از مسکوکات تاریخی از اولین سکه‌های ضرب شده در جهان تا سکه‌های دوره معاصر، در معرض بازدید عموم قرار دارد. این مجموعه از نظر نمایش سکه‌های گوناگون ایران در دوره ساسانیان منحصر به فرد می‌باشد. در این مجموعه ردیف کامل و جامعی از انواع مسکوکات دوره صفوی نیز موجود است که در شهرهای گوناگون ضرب شده است.

در این موزه برخی از سکه‌های خارجی از جمله سکه یادبود بازی‌های المپیک مونترال کانادا و بازی‌های آسیایی تهران در سال ۱۹۷۴ میلادی به چشم می‌خورد.

از جمله اشیای جالب توجه در این موزه می‌توان به برخی هدایای دریافتی از سوی بانک سپه، فرمان‌های خطی تاریخی و همچنین شاهنامه فردوسی به خط امیرتومان به همراه تفنگ وی که در غائله آذربایجان و مبارزه با روس‌ها به کار گرفته شد، اشاره نمود.

موزه سکه جنب ساختمان شعبه مرکزی بانک سپه در میدان امام خمینی قرار دارد و در روزهای زوج هفته (به استثنای ایام تعطیل)، از ساعت ۹ الی ۱۵ به صورت رایگان پذیرای بازدیدکنندگان می‌باشد. بازدیدهای گروهی از این موزه نیازمند انجام هماهنگی‌های لازم (تلفکس ۶۶۷۴۸۰۶۰) می‌باشد.

0 (1) 0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا