خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های تاریخی / شناخت کاروانسرای هندوها

شناخت کاروانسرای هندوها

کاروانسرای هندوها مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، ضلع شرقی بازار میدان قلعه، کاروانسرای حاج مهدی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۱۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
بین سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۹۲۵ میلادی به مدت ۷۵ سال دوران نفوذ انگلیس در کرمان بود، با تشویق‌ آن‌ها امر تجارت بین پارسی‌ها و هندوها رونق گرفت. در آن زمان قالی، شال و کتیرا از کرمان به هندوستان صادر می‌شد و به جای آن از هند چای، شکر،‌ پارچه، شمع و ادویه وارد می‌کردند. لذا یک کاروان‌سرا در کرمان به نام کاروان‌سرای هندوها معروف گردید.

این کاروان‌سرا به دست مرحوم حاج سید جواد امام جمعه حدود سال‌های ۱۱۵۰ هـ.ش ساخته شده و دو طبقه دارد. وجه تسمیه آن از هندی اخذ شده است. هنوز هم در ضلع شمالی این کاروان‌سرا،‌ معبد هندوها با سبک معماری ویژه‌ای باقی مانده است. کاروان‌سرای مذکور از ۲ بخش تشکیل شده است. به بازار موازی ضلع شمالی کاروان‌سرای هنود «بازار هنود» نیز می‌‌گویند.

0 (1) 0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا