خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های مذهبی / شناخت امامزاده شمس الدین و اسماعیل (ع)

شناخت امامزاده شمس الدین و اسماعیل (ع)

در شهرستان گرمسار و حومه شهر و به فاصله حدود سه کیلومتری شمال غربی گرمسار واقع گردیده است. بنا منسوب به دوره قاجار است و متعلق به دو نفر از فرزندان امام موسی کاظم (ع) به نام های شمس الدین و اسماعیل می باشد. مردم و اهالی منطقه به این دو تن اعتقاد خاص دارند و همه روزه بخصوص ایام تعطیل برای زیارت به این مکان می روند.

کل بنا بر پایه مربع مستطیل ساخته شده است که در قسمت شرقی آن رواق و ایوانی وجود دارد که ورودی به بقاع امامزادگان را ممکن می‌سازد. این دو بقعه که با دیواری بین آنها فاصله افتاده است در کنار هم چسبیده به هم قرا ردارند و به صورت متصل ساخته شده اند و برای هر یک از آنها گنبدی در نظر گرفته شده است. سطح داخلی گنبدها گچکاری شده شده است. تکنیک ساخت دو گنبد مانند هم است به این صورت که برای تبدیل پلان مربع به دایره جهت استقرار گنبد بر روی جرزها با استفاده از فیلپوش‌هایی که درچهار کنج بکار رفته اند این عمل انجام پذیرفته و بین این فیلپوشها طاقی همانند طاق فیلپوشها محرابی بلند از کف مقبره تا تیزه طا ق قرار گرفته است. در هر دو بقعه پنجره هایی جهت تامین نور داخل گنبدها در نظر گرفته شده است. مصالح اصلی در ساخت بقاع از خشت و گل بوده و آجر نمای فعلی به آن اضافه شده است.

 امامزاده شمس الدین و اسماعیل (ع)

 امامزاده شمس الدین و اسماعیل (ع)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا