خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های مذهبی / سفر به بقعه امام زاده شاه محمد زید

سفر به بقعه امام زاده شاه محمد زید

این بقعه در دهستان لاسجرد در روستای جوین قرار گرفته است.

نقل است که جد تولیت فعلی آن آقای خادم به نام درویش حسین خواب نما می شود که امامزاه شاه محمد زید که از فرزندان امام حسین مجتبی(ع) است به این سو بیاید و پیکر مطهر را دفن نماید در همین حال فردی از سمنان به نام میرمحمد خانی که از تجار و ثروتمندان سمنان بوده نیز خواب نما می شود و هر دو با هم به این مکان می آیند و درویش حسین و میرمحمدخانی با خدم و حشم و کارگر و معمار این بنا را می سازند.

فرم کلی بنا بر پایه پلان مربع مستطیل ساخته شده که تشکیل شده از بقعه اصلی، سرسرای مجاور بقعه و مسجد. بنای بقعه که بصورت هشت ضلعی منظم است و بر روی آن گنبدی دو پوسته قرار می‌گرفته است. در قسمت جنوبی- ساختمان، سرسرا در قسمت میانی (غربی) و مسجد در قسمت شرقی آن قرار دارند. ورودی به بقعه و سرسرای آن از سمت شرق صورت می‌گیرد. سقفها تماماً گنبدی هستند و بر روی تویزه هایی که بار آنها بر روی جزرها و ستونها وارد می آید، قرار گرفته اند. بر سر در ورودی بقعه اصلی تزئینات گچبری دیده می شود.

بر روی سردر ورودی بقعه اصلی گچبری‌هایی دیده می شود که با نقوش گل و اسلیمی تزئین شده اند نیز دارای ضریح چوبی مشبک می باشد.

این بنا به شماره ۵۶۵۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

بقعه امام زاده شاه محمد زید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا