خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های طبیعی / معرفی داغ ترین و گرمترین شهرهای دنیا

معرفی داغ ترین و گرمترین شهرهای دنیا

در گرمترین شهرهای جهان دمای هوا از ۴۰ درجه سانتیگراد فراتر می‌رود که در برخی از آنها این گرمای شدید با رطوبت بالا، تداعی‌کننده گرمای سونا است.

ده‌ها شهر در خاورمیانه و آفریقا در طول سال دمایی بالاتر از ۴۰ درجه را تجربه می‌کنند که در این گزارش به نقل از پایگاه اینترنتی «ای اف کی اینسایدر آفریقا»، داغ ترین شهرهای جهان معرفی شده‌اند:

تیمبوکتو – مالی

در تیمبوکتو به هر طرف که نگاه کنیم چیزی جز شن نمی‌بینیم. این شهر تاریخی که بیش از ۴۰ هزار نفر جمعیت دارد امروزه مورد تاخت و تاز شن قرار گرفته و اکنون قربانی شن و گرما شده است. میانگین دمای این شهر در ماه ژوئن ۴۱٫۶ درجه سانتی گراد و حداکثر دمای ثبت شده در این شهر با ۵۴٫۵ درجه سانتیگراد رکورددار است. این شهر در زمستان هم از شر گرما در امان نیست به طوری که در این فصل نیز گرمای ۳۲٫۲ درجه سانتیگرادی را تجربه می‌کند.

 گرمترین شهرهای جهان,گرمترین شهرهای دنیا

ایلیزی – الجزایر

«ایلیزی» نیز جزو شهرهایی است که هیچکس دوست ندارد در آنجا زندگی کند. با این حال این شهر حدود ۱۷ هزار سکنه دارد و جمعیت آن نیز سالانه ۵٫۵ درصد رشد می‌کند. در تاریخ ۱۸ اوت ۲۰۱۱ میلادی شهروندان این شهر گرمای ۵۱ درجه‌ای را تجربه کردند. پس تعجبی ندارد که میانگین دمای کویری در این شهر در ماه‌های ژوئیه و ژوئن ۴۱ درجه سانتیگراد باشد. خنک ترین دمای ثبت شده در این شهر به تاریخ ۴ ژوئن ۱۹۹۷ میلادی برمی‌گردد که در این روز حداقل دمای این شهر ۴۰ درجه سانتیگراد ثبت شد.

دالول – اتیوپی

بالاترین دمایی که تاکنون در این کشور شرق آفریقایی ثبت شده ۴۸٫۹ درجه سانتیگراد است. با این حال این شهر فقط به دلیل ثبت این دما لقب شهر داغ را نگرفته بلکه حد فاصل سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۶ میلادی نیز شهر دالول با ثبت دمای ۳۴٫۱ درجه سانتیگراد، بالاترین میانگین دمای سالانه را داشته است. این شهر همچنین دارای رطوبت بسیار زیادی نیز هست به طوری که با وجود داشتن جو کویری، رطوبت هوای آن هرگز از ۶۰ درصد پایین‌تر نمی‌رود.

 گرمترین شهرهای جهان,گرمترین شهرهای دنیا

کویت – کویت

هوای این شهر ثروتمند در طول بسیاری از روزهای سال اصلا قابل تحمل نیست. این شهر دو میلیون نفری درست در حاشیه سواحل خلیج فارس قرار دارد و یکی از گرمترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. بادهای گرم شمال غربی موسوم به باد شمالی در تابستان سبب وقوع طوفان شن تابستانی و افزایش دما به ۴۶٫۸ درجه سانتیگراد در ماه ژوئیه می شود. کشور کویت در سال تنها ۲۲ روز بارانی دارد و همچنین بالاترین دمای ثبت شده در آن ۵۱٫۱ درجه سانتیگراد بوده است.

  گرمترین شهرهای جهان,گرمترین شهرهای دنیا

اهواز – ایران

شهر اهواز از سوی سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۱ میلادی لقب صاحب آلوده‌ترین هوای جهان را نیز به خود اختصاص داد. آلودگی هوای این شهر دست در دست گرمای سوزان شرایط طاقت فرسایی را برای ساکنان این شهر ۱٫۵ میلیون نفری رقم زده است. تابستان‌های داغ طولانی و زمستان‌های نه چندان خنک و کوتاه این شهر را در زمره گرمترین شهرهای جهان قرار داده است. میانگین حداکثر دمای تابستانی در شهر اهواز ۴۶٫۸ درجه سانتیگراد است اما این دما در برخی مواقع حتی تا ۵۰ درجه سانتیگراد نیز بالا می‌رود. البته وزش بادهای حاوی گرد و خاک در این شهر به این مشکل دامن می‌زند.

  گرمترین شهرهای جهان,گرمترین شهرهای دنیا

مکه مکرمه – عربستان سعودی

شهر مکه مکرمه که سالانه پذیرای میلیون‌ها زائر حج از سراسر جهان است در دل صحرای عربستان واقع شده است. در بیشتر روزهای ماه ژوئن دمای این شهر به ۴۳ درجه سانتیگراد می‌رسد. خوشبختانه این شهر، اقلیمی خشک دارد و مرطوب نیست. بالاترین دمایی که تاکنون در این شهر ثبت شده دمای وحشتناک ۵۰ درجه سانتیگرادی است. در تاریخ پنجم ژوئن ۲۰۱۲ میلادی شهر مکه در حالی که دمای ۴۳ درجه‌ای را تجربه می‌کرد شاهد بارش باران سیل آسا بود.

  گرمترین شهرهای جهان,گرمترین شهرهای دنیا

بانکوک – تایلند

تایلند دارای سه فصل گرم، بارانی و خنک است. اما دمای بانکوک اغلب گرم است به طوری که خنک‌ترین ماه دسامبر در این شهر ۳۷٫۱ درجه سانتیگراد بوده است. پس تعجبی ندارد که میانگین دمای هوای ژوئن تا اوت در این شهر ۴۰ درجه سانتیگراد باشد. اما چیزی که شرایط را طاقت فرساتر می‌کند دمای شب‌های این شهر است. در ماه آوریل حداقل دمای ثبت شده در این شهر ۲۶٫۹ درجه سانتیگراد گزارش شده است. به این هوا باید رطوبت وحشتناک را نیز اضافه کنیم.

مراکش – مراکش

این شهر در شمال آفریقا در زمره شهرهای نیمه خشک قرار دارد. دمای هوای شهر مراکش در ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۲ میلادی به بالاترین حد خود یعنی ۴۹٫۶ درجه سانتیگراد رسید. میانگین حداکثر دمای این شهر در ماه ژولای ۳۷٫۲ درجه سانتیگراد است. بدون توجه به گرمای هوا چای نعنا داغ و خوراک «کوس‌کوس» (بلغور آب پز شده با کاهو و آبلیمو و گاهی گوشت)، همچنان خوراکی‌های محبوب در این شهر محسوب می‌شوند.

  گرمترین شهرهای جهان,گرمترین شهرهای دنیا

لاس‌وگاس – ایالت نوادا (آمریکا)

با وجود دستگاه‌های متعدد تهویه هوا و کولرهای گازی می‌توان گرمای هوای این شهر را در ماه‌های داغ تحمل کرد. این شهر در صحرای «موهاوی» واقع شده و اقلیم این منطقه جزو آب و هوای نیمه حاره بیابانی قرار می‌گیرد. میانگین روزانه دمای ماه ژوئیه در این شهر حدود ۳۳٫۶ درجه سانتیگراد است. در بیش از ۱۳۰ روز در سال دمای هوای این شهر از ۳۲٫۲ درجه سانتیگراد فراتر است. در مجموع میانگین حداکثر دمای این شهر ۳۵ درجه سانتیگراد است.

  گرمترین شهرهای جهان,گرمترین شهرهای دنیا

جیزان – عربستان سعودی

شهر بندری «جیزان» در کشور نفت خیز عربستان سعودی و در گوشه جنوب غربی این کشور و بالای یمن قرار دارد. جمعیت ۱٫۵ میلیون نفری این شهر با میانگین دمای سالانه ۳۰ درجه سانتیگراد، آب و هوایی صحرایی را تجربه می‌کند. در ماه ژوئن میانگین حداکثر دمای این شهر حتی به ۳۷٫۹ درجه سانتیگراد می‌رسد. بالاترین دمای ثبت شده در این شهر به تاریخ ۱۰ ژوئیه ۲۰۰۲ میلادی برمی‌گردد که ۴۹ درجه سانتیگراد گزارش شده است.

  گرمترین شهرهای جهان,گرمترین شهرهای دنیا

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا