خانه / دسته‌بندی نشده / کاخ باکینگاهم در لندن

کاخ باکینگاهم در لندن

این کاخ همچنان یکی از مراکز اصلی برگزاری مناسبت‌های سطنتی است؛ مناسبت‌هایی که بیشتر بر پایه جشن و سرور است تا برنامه‌های سیاسی. برای همین هم کاخ باکینگهام به مرکزی برای شادمانی‌های ملی بریتانیا تبدیل شده است. اندازه کاخ ۱۰۸ متر در ۱۲۰ متر بوده و ارتفاع آن ۲۴ متر است. مساحت کاخ شامل بیش از ۷۷۰۰۰ متر مربع زمین است. اتاق‌های اصلی کاخ بر روی اشکوب اصلی و پشت نمای باغ رو به غرب در عقب کاخ قرار دارند. در مرکز سوئیت اتاق‌های دولتی، اتاق موسیقی واقع است و کمان بزرگ آن، ویژگی غالب نمای کاخ است. در دو جناح اتاق موسیقی، اتاق‌های آبی و سفید قرار دارند. در مرکز این سویت، یک راهرو ۵۰ متری برای اتصال به اتاق‌های دولتی وجود دارد که به عنوان گالری آثار هنری به کار می‌رود. این گالری بسیار بزرگ است و شامل آثار بی‌شماری از هنرمندانی چون رامبرانت، آنتونی فان دیک، پیتر پل روبنس و توهانس فرمیر می‌باشد؛ سایر اتاق‌هایی که از گالری آثار هنری بدان‌ها راه است، عبارتند از اتاق تاج و تخت و اتاق سبز. اتاق سبز به عنوان اتاق انتظار اتاق تاج و تخت به شمار می‌آید و بخشی از مسیر منتهی به تخت پادشاهی از اتاق نگهبانی واقع در بالای راه‌پله بزرگ است. مجسمه مرمری ملکه ویکتوریا و شاهزاده آلبرت در اتاق نگهبانی واقع است و با پرده‌های زیبا آراسته شده است. از این اتاق‌های بسیار رسمی، تنها در جشن‌ها و سرگرمی‌های رسمی استفاده می‌شود، اما در تابستان برای بازدید عموم باز هستند.

کاخ باکینگهام

این مکان با آثار هنری و زینتی زیادی تزیین شده است. طراحی‌های داخلی اصلی از جمله استفاده گسترده از سنگ مرمر، نمای رنگارنگ و لاجوردهای آبی و صورتی، به پیشنهاد سر چارلز لانگ، که در اوایل سده نوزدهم صورت گرفتند، هنوز دست‌نخورده باقی مانده‌اند. پادشاه ادوارد هفتم دستور به نوآرایی کاخ، با طرح عصر طلایی اروپا به رنگ کرم و طلایی داد. بسیاری از اتاق‌های پذیرایی کوچک‌تر، به شیوه سلطنت چینیان تزیین شده‌اند. باغ کاخ باکینگهام بزرگ‌ترین باغ شخصی لندن است. قبل از این‌که اسم کاخ روی این عمارت گذاشته شود، اهالی لندن این مکان را به نام «خانه باکینگهام» می‌شناختند، خانه‌ای بزرگ که در سال ١٧٠٣ به دستور دوک باکینگهام ساخته شد. حدود ۶۰ سال بعد از این‌که دوک باکینگهام در زمین آبا و اجدادی‌اش این ملک را ساخت، پادشاه جرج سوم این خانه را از آن خودش کرد و آن را دو دستی به ملکه شارلوت تقدیم کرد. بعد از آن به این ملک «خانه ملکه» می‌گفتند اما ملکه شارلوت حتی یک روز را هم در این ملک نگذراند تا اینکه در قرن ١٩ میلادی، ملکه ویکتوریا نخستین سلطنت‌نشینی بود که این ملک را به عنوان خانه خود انتخاب کرد. بعد از این بود که عنوان کاخ باکینگهام به این ملک داده شد و حالا قرن‌ها است که کاخ خانواده سلطنتی بریتانیا محسوب می‌شود.

1

لوستر

جریان برق برای اولین‌بار در سال ١٨٨٣ اتاق باله را روشن کرد. بعدها بین سال‌های ١٨٨٣ تا ١٨٨٧ کم کم در تمام کاخ جریان الکتریسته برقرار شد. حالا حدود ۴۰ هزار چراغ این کاخ را روشن می‌کند.

%d9%84%d9%88%d8%b3%d8%aa%d8%b1

اتاق سبز

این قصر ٧٧۵ اتاق، ١٩ خانه ملی، ۵۲ اتاق اشرافی و اتاق خواب، ١٨٨ اتاق مختص کارکنان کاخ، ٩٢ اتاق کار و ٧٨ حمام و دستشویی دارد. اتاق سبز در کنار اتاق آبی و سفید از اتاق‌های نشیمن کاخ به شمار می‌رود، اتاقی که حالا بیشتر مراسم‌ استقبال از ‌مهمان‌ها در آن‌جا انجام می‌شود. در زمان ملکه ویکتوریا این اتاق، اتاق عصرانه بود. اتاقی برای گپ و گفت‌‌های عصرانه همراه با سرو چای به سبک انگلیسی.

%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%d8%b3%d8%a8%d8%b2

ساعت

زمان، در کاخ باکینگهام امر مهمی است. این کاخ با حدود ٣۵۰ ساعت دیواری و رومیزی عظیم‌ترین گنجینه ساعت را در دنیا دارد.

%d8%b3%d8%a7%d8%b9%d8%aa

ظرف مخصوص پودینگ

این کاخ گنجینه ارزشمندی از ظروف قدیمی و گران‌قیمت است. البته این گنجینه چندان هم دکوری نیست و از این ظرف‌ها برای مراسم مختلف استفاده می‌شود. این ظرف هم مخصوص سرو پودینگ است؛ یکی از دسرهای سنتی بریتانیا که همچنان بین اهالی کاخ و ‌مهمان‌هایشان طرفدار دارد. کارخانه مینتون این ظرف را در سال ١٨٧٧ برای ملکه ویکتوریا طراحی کرده و ساخته است.

%d8%b8%d8%b1%d9%81-%d9%85%d8%ae%d8%b5%d9%88%d8%b5-%d9%be%d9%88%d8%af%db%8c%d9%86%da%af

خانه باکینگهام

خانه باکینگهام در واقع هسته مرکزی این کاخ بزرگ است. این نقاشی، خانه باکینگهام را در سال ١٧١٠ نشان می‌دهد. عمارتی که در قرن ١٩ و در سال ١٨٣٧ به وسیله دو معمار به نام‌های «جان نش» و «ادوار بلور» گسترده شد. این محوطه امروز به ورودی بزرگ در کاخ تبدیل شده است.

%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%a8%d8%a7%da%a9%db%8c%d9%86%da%af%d9%87%d8%a7%d9%85

بالکن شرقی

بعد از این‌که ملکه ویکتوریا این بنا را به عنوان اقامتگاه اصلی‌اش انتخاب کرد، در اواخر قرن ١٩ و اوایل قرن ٢٠ الحاقات زیادی به بدنه اصلی بنا اضافه شد. یکی از این الحاقات بالکن شرقی است که حالا خانواده سلطنتی بر فراز آن از خیل عظیم مردم استقبال می‌کنند.

%d8%a8%d8%a7%d9%84%da%a9%d9%86-%d8%b4%d8%b1%d9%82%db%8c-%d8%a8%d8%a7%da%a9%db%8c%d9%86%da%af%d9%87%d8%a7%d9%85

گالری سلطنتی
کلیسای سلطنتی در اثر انفجار بمب در جنگ جهانی دوم تخریب شد و بعد از آن گالری سلطنتی در سال ۱۹۶۲ در همان مکان ساخته شد؛ گالری‌ که در آن گنجینه هنری خانواده سلطنتی بریتانیا نگهداری می‌شود. گالری کاخ همیشه باز بوده و گنجینه آن دائماً در حال تغییر است. اتاق‌های دولتی هم در ماه‌های اوت و سپتامبر برای بازدید عموم آزاد است و پول حاصل از هزینه ورودی آن صرف بازسازی قلعه ویندرسور می‌شود؛ قلعه‌ای که مانند این کاخ از متعلقات دولت به حساب می‌آید و در سال ١٩٩٢ در آتش سوخت و بخش زیادی از آن تخریب شد.

%da%af%d8%a7%d9%84%d8%b1%db%8c-%d8%b3%d9%84%d8%b7%d9%86%d8%aa%db%8c

طراحی داخلی

طراحی اصلی داخلی کاخ از سنگ‌های مرمر رنگین است. این طراحی در زمان ادوارد هفتم انجام شد. او به چارلز لانگ دستور داد تا در طراحی داخلی کاخ تغییراتی انجام دهد. چارلز هم از سنگ‌های مرمر کرم و طلایی رنگ که منطبق با عصر طلایی اروپا بود، استفاده کرد.

%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%af%d8%a7%d8%ae%d9%84%db%8c

پلکان مجلل

طراح این پلکان جان نش است. او به درخواست جرج چهارم این پلکان را طراحی کرد و ساخت. نرده‌های این راه‌پله از جنس برنز است. طرح‌های پیچیده‌ای از بلوط و برگ بو روی این نرده‌ها نشان می‌دهد که در آن زمان هنرمندان چیره‌دستی در زمینه حکاکی روی برنز وجود داشتند.

%d9%be%d9%84%da%a9%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%ac%d9%84%d9%84

اتاق غذاخوری

وقتی قصر در سال ١٩٧٠ ساخته شد، این اتاق دفتر کار ملکه بود. کمی بعد به عنوان قسمتی از خانه دوک همیلتون درآمد و تبدیل به اتاقی بسیار زیبا به سبک نئوکلاسیک اسکاتلندی شد. اما حالا یکی از اتاق‌های غذاخوری اصلی کاخ به حساب می‌آید. اتاقی با پرتره‌های پادشاهان و ملکه‌های بریتانیا که هنگام غذاخوردن به بشقاب‌های ‌مهمان‌ها خیره شده‌اند.

%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%d8%ae%d9%88%d8%b1%db%8c

اتاق آبی

این اتاق یکی از مجلل‌ترین اتاق‌های این کاخ و نمونه بارز طراحی تجمل‌گرایانه «جورجیایی» است. پادشاه جرج چهارم این اتاق را به عنوان تالار رقص ساخت. حالا از این تالار به عنوان سالن‌ گردهمایی و پذیرایی قبل از شام استفاده می‌شود. کاغذدیواری‌های آبی رنگ این تالار به دستور ملکه مارین طراحی شده است.

%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%d8%a2%d8%a8%db%8c

اتاق سفید

در این اتاق جان نش یکی از هنرمندانه‌ترین طرح‌هایش را برای سقف استفاده کرده است. ستون‌های چسبیده به دیوار با طرح‌هایی از ستاره و نقش‌های طلایی، زیبایی اتاق را چندین برابر کرده است. در انتهای اتاق صندوقچه‌هایی از جنس آبنوس قرار دارد که روی آن درست شبیه پایین آینه قدی اتاق با برنز تزئین شده است. یکی از صندوقچه‌ها هم در واقع فقط نمایی از صندوقچه است و به دری مخفی منتهی می‌شود.

%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%d8%b3%d9%81%db%8c%d8%af

تالار تاج‌گذاری

تالار تاج‌گذاری برای مراسم انتصاب و مناسبت‌های خاص استفاده می‌شد. در اوایل دوره سلطنت ملکه ویکتوریا از این مکان به عنوان تالار رقص استفاده می‌‌کردند. ملکه ویکتوریا علاقه بسیاری به موسیقی و رقص داشت و قبل از مرگ پرنس آلبرت در سال ۱۸۶۱ کنسرت و مراسم بسیاری در این تالار اجرا ‌شد.

%d8%aa%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d8%aa%d8%a7%d8%ac-%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c

 اگر در فصل تابستان به لندن سفر کردید حتماً از این کاخ  با شکوه دیدن نمائید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا