خانه / جاذبه های گردشگری / کلیسای صخره ایی در تفلیس گرجستان

کلیسای صخره ایی در تفلیس گرجستان

بناهای قدیمی صخره ای همیشه زیبا و با شکوه بوده اند و خواهند بود حالا در هر جای دنیا که باشند مثلا روستای کندوان خودمان چقدر زیباست ! اما در اینجا به معرفی یکی از دیدنی های گرجستان می پردازیم که در زمره همین بناهای صخره ای بحساب می آید منظور ما دقیقا کلیسای صخره ای گرجستان می باشد. کلیسای صخره ای گرجستان کلیسایی بسیار معروف می باشد که جزو ۲ بنای صخره ای باور نکردنی دنیا می باشد. زیبا با شکوه با صلابت و یگانه…

این کلیسا در غرب گرجستان در استان ایمرتی نزدیک شهر چیاتورا در روستای به نام کاتسخی واقع شده است، ارتفاع این صخره آهکی به ۴۰ متر می رسدو کلیسا در ابعاد ۱۵۰ متر مربع بالای این صخره ساخته شده است. این کلیسای مرموز مشرف به دره و رودخانه ای زیباست که بیشتر شبیه جزیره ای در آسمان بنظر میرسد.

در مورد تاریخچه ی این کلیسا گفته می شود که تا قرن ۴ میلادی یعنی تا قبل از این که مسیحیت وارد گرجستان شود درست همان زمانی که مردم گرجستان در جهل و بت پرستی بودند ، مردم محلی منطقه این صخره را نمادی از خدا می دانستند و بر این باورد بودند خدا از روی این صخره دنیا را اداره می کند. اما بعد از اینکه مسیحیت به گرجستان آمد و مردم به این ایمان آوردند که این صخره نمادی از زندگی است. در مورد این که چه کسانی این کلیسا را ساخته اند هم گفته میشود که بین قرن ۶ – ۸ توسط مرتاضان مسیحی در بالای یک صخره بلند ساخته شد تا از آن جا به دعا و نیایش با خدا بپردازند. امروز این کلیسا برای محلی ها نماد زندگی و معتقدند که برخی قطعه های صلیب اصلی مسیح آنجاست.

این کلیسای کوچک از سه سلول، یک انبار شراب و دیوارهایی تشکیل شده است که بر روی یک ستون ناهموار استوار اند. این کلیسایی که امروز می بینید بر روی کلیسای قدیمی تری ساخته شده که هنوز خرابه های دیوار های آن موجود است. سالن این کلیسا ابعادی در حدود ۴٫۵ × ۳٫۵ متر دارد که بر اساس معماری قرون وسطایی از سنگ ساخته شده است. در زیر و جنوب کلیسا یک دخمه مستطیل شکل وجود دارد با ابعاد ۲ × ۱ متر که به عنوان یک طاق دفن از آن استفاده می شده است.

5

اولین قدم ها به این صخره
تا سال ۱۹۴۴ کسی بالای این صخره نمی رفت و برای همه ناشناخته بود تا اینکه یک عده محقق و باستانشناس به رهبری دو نفر به نام های Alexander Japaridze و the writer Levan Gotua برای تهیه مستندی عازم آنجا شدند و برای اولین بار به این صخره راه پیدا کردند. خرابه های قدیمی این کلیسا مربوط به قرن ۹ و ۱۰ میلادیه ولی چندین بار از دهه ۹۰ به بعد تعمیر شده است. بعد از اینکه اولین ها به این صخره و کلیسایش آمدند تحقیقاتش شروع شد. این تحقیقات منجر به کشف آثار ارزشمندی از دل تاریخ شد و همین موارد باعث ارزشمند تر شدن این صخره از لحاظ معنوی شد.بر روی این صخره بقایای یک انبار شراب در سال ۲۰۰۶ که تا حدودی توانست تمام تفکرات پیرامون این صخره را زیر سوال ببرد و یک بشقاب ساخته شده از آهک مربوط به کتیبه ای با نام asomtavruli کشف شده است.

راهبی متفاوت،ماکسیم 

یک راهب ۵۹ ساله به اسم ماکسیم، بیست سال است که در این صخره زندگی میکند و فقط هفته ای دوبار برای دیدن مریدانش پایین می آید، با آنان صحبت میکند مراسم دعا برگزار میکند و دوباره از صخره بالا می رود!مریدان و طرفداران ماکسیم هر روز از طریق کابل غذا را برای او بالا میفرستند و مایحتاج ضروری زندگی را برایش تهیه می کنند. سال های اول زندگی ماکسیم در بالای صخره با کمترین امکانات ممکن می گذشته اما کم کم وسیله های ضروری را با کمک دوستانش و دیگر راهب ها بالا میبرد، الان امکانات این کلیسا خیلی بهتر از قبل شده است.

4

داستان جالب زندگی ماکسیم

هر پایین آمدن و بالا رفتن از نرده ۱۳۱ فوتی، ۲۰ دقیقه زمان می برد. ماکسیم درباره داستان زندگی خود اینگونه می گوید: در جوانی آدم خلافکاری بودم، همیشه مست بوده و مواد می فروختم تا اینکه چند سالی زندان ماندم ولی وقتی آزاد شدم تصمیم گرفتم زندگی متفاوتی داشته باشم…  به گفته ماکسیم در دوره جاهلیتش همیشه نسبت به این کلیسا حس خوبی داشته و در تصوراتش راجب کسانی که در بالای صخره زندگی میکردند به حس آرامش و احترام میرسیده است. سرانجام سال ۱۹۹۳ تصمیم گرفته که به بالای صخره رفته و راهب شود تا به آرامشی که میخواهد دست بیاید. مرحله مقدماتی ریاضت را طی میکند و سفرش به پلکان بهشت شروع میشود. دو سال اول زندگی در خرابه های آنجا با امکانات اندک به سختی گذراند تا اینکه با کمک کلیساهای اطراف ساختمان بازسازی شده و امکانات اولیه زندگی را فراهم می کنند.

1

قوانین خاص کلیسا

دیدن این کلیسا قوانین مخصوص به خود را دارد،مانند اینکه خانوم ها نمیتوانند به آنجا بروند!!! یک عکاس برای اینکه بتواند آنجا را از نزدیک ببیند و عکس بگیرد، ۴ روز به مدت ۷ ساعت دعا خوانده تا ماکسیم به او اجازه بدهد تا وارد زندگی شخصیش شده و با او صحبت کند، قابل توجه است که فقط افراد خارجی اجازه ورود به آنجا را داشته، البته آن هم به تعداد محدود.

آدرس و نحوه دسترسی به کلیسای کاتسخی

از آنجایی که گرجستان کشور کوچکی است شما می تونید به راحتی از استان های مختلف آن دیدن کنید. تفلیس پایتخت گرجستان است و شما با وسیله نقلیه عمومی می توانید به استان ایمرتی بروید، شهر چیاترا مقصد بعدی شما خواهد بود، پس از آن در فاصله ۵ کیلومتری شهر چیاترا روستایی به نام کاتسخی است که این کلیسا در این روستا واقع شده است.

2

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا