خانه / جاذبه های گردشگری / محله خدایان در یونان

محله خدایان در یونان

محله پلاکا یکی از جذاب‌ترین مناطق آتن است. این محله که دقیقاً پای صخره آکروپولیس Acropolis قرار گرفته است، بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می‌کند. عمارت‌ها و خانه های دوران نئوکلاسیک با سقف‌هایی از کاشی‌های قرمز، کوچه‌های کوچک پیچ در پیچ با پلکان‌هایشان، بالکن‌هایی با گل‌های استوایی، شمعدانی و یاس همه و همه از جاذبه‌های این محله قدیمی است. در ادبیات داستانی یونان از پلاکا Plaka بارها به عنوان محله خدایان نام برده شده است و دلیلش وجود سنگ مقدس آکروپولیس Acropolis در بالای این محله است.

در بیشتر خیابان‌های این محله ورود ماشین ممنوع است اما شما باید حواستان به موتورسیکلت‌ها و دوچرخه‌سوارهایی که با سرعت از کنارتان رد می‌شوند، باشید. موزه‌ها و مکان‌های تاریخی در پلاکا Plaka از جاذبه‌های اصلی آن به حساب می‌آیند؛ مانند موزه کودکان در خیابان Kydathineon، موزه Kanellopoulos در قسمت شمالی دامنه آکروپولیس در خیابان Theorias و موزه محبوب سازه های یونانی در نزدیکی آن. رستوران‌های مختلفی هم در اینجا وجود دارد که بستگی به اینکه در چه ساعتی از روز می‌خواهید از آنها استفاده کنید و یا چه مقدار بودجه حاضر باشید بپردازید می‌توانید یکی از آنها را انتخاب نمایید.

در آخر هفته‌های آفتابی و همچنین در طول تابستان، پلاکا Plaka بسیار شلوغ است چون گردشگران زیادی برای دیدن جاذبه‌های این محله قدیمی به سراغش می‌آیند. یکی از جذابیت‌های این محله برای گردشگران مغازه‌های آن است که کارهای هنری یونانی و جواهرآلات می‌فروشند. اسامی خیابان‌های اصلی برای خرید Adrianou، Pandrosou و Hephaestou هستند. در این مغازه‌ها اجناس زیادی وجود دارد که البته ممکن است تعدادی از آنها بدردنخور و کهنه باشند اما قطعاً چیزهای جالبی اینجا پیدا خواهید کرد که به عنوان سوغاتی برای دوستان و نزدیکانتان بخرید. بسیاری از مغازه‌ها اجناس مشابه با قیمت تقریبا یکسان را عرضه می‌کنند اما برخی از آنها کالاهایشان گلچین‌شده است و اجناس آنتیک یا عتیقه، نقاشی‌های کار دست و کنده‌کاری و نقاشی روی چوب را می فروشند.

4

موزه کانلوپولوس Kanellopoulos Museum

ساختمان این مجموعه در سال ۱۹۷۶ میلادی توسط دو مجموعه دار خصوصی به نام های پاولوس Pavlos و آلکساندر کانلوپولوس Alexandra Kanellopoulos به عنوان موزه به دولت یونان اهدا شد. این بنا به سبک نئوکلاسیک ساخته شده و در حقیقت منزل مسکونی خاندان میشائلا Michalea family به شمار می رود. مجموعه به نمایش گذاشته شده در این موزه شامل یافته های باستان شناسی و آثار هنری مختلفی از دوران پیش از تاریخ تا روزگار معاصر است.

بنای تاریخی چوراگیک در لیسیکراتس Choragic Monument of Lysicrates

در یونان باستان تمامی تئاتر های شهر آتن توسط تئاتر دیونیسوس سازماندهی می شد. این مرکز با حمایت‌های مالی شهروندان متمول که با عنوان چوریگیو chorigoi به معنی اسپانسر شناخته می شدند، اداره می شد. در آن روزگار بر اساس سنت مردم آتن، اسپانسر های بهترین تئاتر نمایش داده شده جایزه های ویژه ای دریافت می کردند. در سال ۳۳۴ پیش از میلاد، فردی به نام لیسیکراتس برنده این جایزه شده و ساختمانی برای نگهداری از جایزه فوق تاسیس کرد که هنوز باقی مانده است. این ساختمان در خیابان تریپودس TripodesStr قرار داشته و مصالح و سنگفرش آن در بخشی از ساختمان های نوسازی شده شماره ۲۸ این خیابان به نمایش گذاشته می شود. بنای این سازه تاریخی تنها آغازی بر تاریخ طولانی آن بوده و در سال ۱۶۵۸ میلادی صومعه ای به نام کاپوچینو Cappuccinos monastery در مجاورت این محل ساخته شده و در سال ۱۶۶۹ میلادی نیز این ساختمان قدیمی توسط صومعه فوق خریداری می شود. لرد بایرون Lord Byron (شاعر مشهور انگلیسی در قرن ۱۸ و ۱۹) طی دومین سفر خود به یونان در این صومعه سکونت داشته و گیاه گوجه فرنگی برای نخستین بار در باغچه این صومعه پرورش داده شد.

آنافیوتیکا Anafiotika
آنافیوتیکا نام روستائی زیبا در جزیره ای پائین صخره های آکروپولیس است. این روستا در اواسط قرن نوزدهم و زمانی که سازندگان آن از جزیره آنافی Anafi در دریای اژه به این محل آمدند؛ بنا شده است. این مردم به عنوان یکی از بهترین معماران و هنرمندان در امر تزئین ساختمان ها شناخته شده و وظیفه ساخت قصر اوتوناس Othonas ، نخستین شاه یونان را بر عهده داشتند. این افراد که می دانستند برای اجرای پروژه فوق باید چند سال از زادگاه خود دور باشند، نمونه ای مشابه آن را در بلندترین بخش محله خدایان ساختند تا تداعی کننده نوستالژی آن ها از وطنشان باشد. در این محل خانه های سفید کوچکی مشابه آن چه در روستای محل زندگی این مردم در دریای اژه قرار داشت، بنا کردند. نام این روستا یعنی آنافیوتیکا نیز به معنی همسایگان آنافیوتس Anafiotes است.

موزه دانشگاه آتن
ساختمان این موزه در خیابان تولوس Tholos قرار داشته و در ابتدا این بنا به محل سکونت معمار معروف یونانی یعنی کلینتیس Kleanthis (1832-1833) تعلق داشته و بعدها در فاصله سال های ۱۸۳۷ تا ۱۸۴۲ از آن به عنوان دانشگاه آتن استفاده شد. امروزه این ساختمان در محله خدایان قرار داشته و به عنوان موزه کاربری دارد.

موزه کودکان Children Museum:
این موزه در خیابان کیداتینائون Kydathinaeon قرار داشته و به نام بهشت کودکان شهرت دارد. در شهر آتن شما می توانید با خانه های نوسازی شده باستانی که در آن دکوراسیون و لوازم عتیقه از جمله رادیو و اجاق های قدیمی وجود دارد، رو به رو شوید. این اتاق ها با نام اتاق های پدربزرگ یا مادربزرگ شناخته شده و کودکان در این اتاق ها می توانند با سنت های قدیمی آشنا شوند. در این موزه همچنین یک نگارخانه از نقاشی های کودکان وجود داشته و بخشی نیز به اسباب بازی های قدیمی تعلق دارد. یک محوطه بازی قدیمی، کتاب خانه و … دیگر بخش های این موزه را تشکیل می دهند. اگر شما به شهر آتن سفر کرده و کودکان خود را به همراه دارید، توصیه می کنیم از این موزه دیدن کنید. همچنین شما می توانید به موزه هنر کودکان یونانی به آدرس (۹ Kodrou Str.) مراجعه کنید که در آن برنامه های هنری و آموزشی متعددی اجرا شده و آثار تهیه شده توسط کودکان ۴ تا ۱۴ ساله از سراسر یونان در آن جمع آوری شده و به نمایش گذاشته می شوند. نقاشی های موجود در این موزه به طور معمول در بازه های زمانی مشخصی با نقاشی های جدید تعویض می شوند.

5

1

2

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا