خانه / جاذبه های گردشگری / بزرگ‌ترین باغ پرندگان آسیا

بزرگ‌ترین باغ پرندگان آسیا

باغ پرندگان جورونگ در تاریخ ۳ ژانویه سال ۱۹۷۱ میلادی افتتاح شده است و بزرگ‌ترین باغ پرندگان آسیا محسوب می‌شود. این باغ مامن بیش از ۸ هزار پرنده از ۶۰۰ گونه مختلف در سراسر جهان است. این پارک توانسته است به‌صورت همزمان هم افراد محلی و هم افراد خارجی را به‌سوی یادگیری و کسب تجربه درباره زندگی و اقلیم طبیعی پرنده‌های موجود در این منطقه تشویق کند. بر اساس همین امر این باغ پرندگان توانسته است جوایز متعدد گردشگری را در سطح بین ‌المللی و محلی به دست بیاورد. همچنین این باغ به علت داشتن بزرگ‌ترین مسیر پیاده ‌روی در قفس پرندگان مشهور است که در آن بلندترین آبشارهای دست‌ساز جهان با ارتفاعی بیش از ۳۰ متر قرار دارند.

1

تاریخچه باغ پرندگان جورونگ

باغ پرندگان جورونگ، تاسیس خود را به بینش یک مرد به نام گو کنگ سویی (Goh Keng Swee) مدیون است. در سال ۱۹۶۷ و در دیدار جمعی بانک جهانی بود که گو ، در آن زمان وزیر دارایی بود، از تعداد زیادی از باغ ‌وحش‌های ریودوژانیرو (باغ‌وحش شهر ریو یا Jardim Zoológico) دیدار کرد. او در این بازدید به‌شدت تحت تاثیر دیدن پرواز آزادانه پرندگان در قفس بزرگشان شد. در ادامه او ایده‌های خود درباره ساخت چنین باغ پرندگانی در سنگاپور را در دیدار با مسئولان شرکت جورونگ تاون در ماه ژوئن ۱۹۶۸ مطرح کرد.
با توجه به روند سریع صنعتی شدنی که در آن زمان در جورونگ در جریان بود، گو احساس می‌کرد که ساخت یک باغ پرندگان می‌تواند به سنگاپوری‌ها و خانواده‌های آن‌ها اجازه بدهد تا بتوانند در جوامع رو به شهری شدن، بیشتر قدر طبیعت را بدانند.
در پایان سال ۱۹۶۸ بود که یک زمین ۲۰.۲ هکتاری بر روی شیب غربی تپه جورونگ (Bukit Peropok) در منطقه جورونگ به‌عنوان محل ساخت باغ پرندگان انتخاب شد. این پارک توسط یک مسوول پرندگان انجمن جانورشناسی لندن که جان ایه لند (John Yealland) نام داشت طراحی شد. عملیات ساخت‌ وساز در سال ۱۹۶۹ آغاز شد و در سال ۱۹۷۰ به پایان رسید. این پارک با هزینه‌ای ۳ و نیم میلیون دلاری ساخته شد که البته این رقم، تنها هزینه ساخت بوده و هزینه خریداری زمین را در بر‌نمی‌گرفت. این فرایند توسط شرکت جورونگ تاون و با مشاوره مسئولان باغ‌وحش‌های لندن انجام شد. این باغ از سراسر جهان پرندگانی را دریافت کرد و تا روز افتتاحیه آن، ۱۲ کشور، ۷ باغ‌وحش و ۴۰ اهداکننده شخصی، پرندگانی را به مجموعه‌ این باغ هدیه کردند.
توصیف باغ پرندگان جورونگ
باغ پرندگان جورونگ، یک باغ با مفهومی مشابه با پارک‌های باز است که در آن جاذبه‌های مختلفی قرار داشته و پرندگانی که در منطقه بی‌ همتا به‌حساب می‌آیند، زندگی می‌کنند. این پارک بصورت تخصصی به نگهداری از پرندگان جنوب شرق آسیا می‌پردازد و درعین‌ حال نیز مجموعه‌ای رنگارنگ از پرندگان مناطق حاره‌ای را در اختیار دارد. مجموعه پرندگان این باغ به بیش از ۸ هزار پرنده از میان ۶۰۰ گونه مختلف می‌رسد که این آمار یکی از بزرگ‌ترین تعداد پرندگان موجود در یک باغ پرندگان در جهان به‌حساب می‌آید. این باغ در کمک به نجات پرندگان در معرض انقراض و کمک به تولید مثل پرندگان تعهد ویژه‌ای دارد و حتی تا به امروز موفق شده است تا تعداد ۲۹ گونه از پرندگان در معرض خطر انقراض را به ‌واسطه تسهیل شرایط زاد و ولد، نجات بدهد. محوطه نگهداری و نمایش پرندگان، شبیه به محیط عادی زندگی آن‌ها طراحی‌شده است و به‌صورت طبیعی برای هر گونه‌ای محیطی جداگانه طراحی‌شده است. این باغ دارای بزرگ‌ترین قفس برای حضور پرندگان است که انسان‌ها نیز می‌توانند در این مسیر زیبا قدم بزنند. در این مسیر بزرگ‌ترین آبشارهای ساخته دست بشر نیز به چشم می‌خورند.
محل ویژه نگهداری و نمایش نوک شاخان و توکان‌ها شامل ۲۵ نوع مختلف و بزرگ از این موجودات است که در منطقه‌ای به مساحت ۱۸۶ مترمربع نگهداری می‌شوند. این بخش به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه نگهداری از نوک شاخان بومی جنوب شرق آسیا شناخته می‌شوید و مجموعه‌ای متنوع از توکان‌های آمریکای جنوبی نیز در آن حضور دارند. طبیعت شبیه ‌سازی‌شده مطابق با محیط‌ زیست عادی این موجودات در این پارک موثر واقع ‌شده است زیرا بیشترین میزان تخم‌ گذاری و تولد نوک شاخ‌های سیاه و نوک شاخ‌های بزرگ هندی در این باغ انجام می‌شود.
همچنین بخشی به نام رژه پنگوئن‌ها در این باغ وجود دارد که مساحتی ۱۵۱ مترمربعی به آن اختصاص داده‌شده است. ازنظر فضای تخصیص داده‌ شده به پنگوئن‌ها، تنها یک نمونه در سن دیگوی آمریکا از این باغ بزرگ‌تر است و به‌این‌ترتیب بخش پنگوئن‌های باغ پرندگان جورونگ، دومین نمونه بزرگ جهان به‌حساب می‌آید. این بخش خانه بیش از ۲۰۰ پنگوئن است که ۵ گونه از میان ۱۷ گونه شناخته ‌شده پنگوئن‌ها را پوشش می‌دهند. پنج گونه موجود در این بخش شامل گونه‌های هومبولت (Humboldt)، گونه راک هاپر (rockhopper)، گونه ماکارونی (macaroni)، گونه پنگوئن‌های کوچک (fairy) و پنگوئن‌های پادشاه (king penguin) هستند. بازدیدکنندگان می‌توانند پرندگان را از طریق یک پنجره بزرگ سی متری که به‌صورت ویژه برای دیدن پرندگان ساخته شده است، مشاهده کنند. بخش مربوط به پرندگان جنوب شرق آسیا شامل ۲۶۰ گونه از میان تمامی ۱۰۰۰ گونه شناخته‌شده از پرندگان این منطقه است. نزدیک به ۱۰۰ گونه از این پرندگان در بخش A نگهداری می‌شوند که در بخش مرکزی آن دارای محیط پیاده‌روی و عبور و مرور انسان‌ها است و پرندگان در آن آزادانه پرواز می‌کنند. محیط این بخش به‌صورتی طراحی‌شده است که به‌نوعی چشم‌اندازی مشابه با جنگل‌های بارانی را برای پرندگان تداعی کنند. علاوه بر آن نیز هرروز در ساعت ۱۲ ظهر، یک طوفان استوایی در این بخش شبیه‌سازی می‌شود ولی باران حاصل از این طوفان مصنوعی در مرکز قفس که بخش پیاده ‌روی انسان‌ها است، نمی‌بارد.
دیگر مسیر پیاده ‌روی در این پارک متعلق به بخش آبشارها است که در تمام جهان، بزرگ‌ترین قفس پرندگان باقابلیت پیاده‌روی به‌حساب می‌آید. در این بخش آبشارهای مصنوعی ساخته شده توسط انسان وجود دارد. این قسمت از باغ خانه تعداد ۱۵۰۰ پرنده مانند مرغ‌های ماهی‌ خوار سفیدرنگ و لک ‌لک‌ها است که در این محیط آزادانه پرواز می‌کنند. همچنین گردشگران می‌توانند مجموعه تحسین ‌برانگیزی متشکل از تعداد ۱۰ هزار درخت از گونه‌های مختلف را نیز مشاهده کنند که در میان آن‌ها درختان مانند بامبو، نخل و گیاهان زمینی نیز وجود دارند و به‌صورت کامل محیط جنگل‌های استوایی را شبیه ‌سازی کرده‌اند.

2

3

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا