خانه / اطلاعات گردشگری / بخور و نخورهای قبل و هنگام سفر هوایی

بخور و نخورهای قبل و هنگام سفر هوایی

بخور و نخورهای سفر هوایی

مطلب زیر به شما کمک می کند موقعی که نسبت به رزرو بلیط هواپیما خود اقدام نمودید، هنگام پرواز با هواپیما تغذیه سالمی داشته باشید و از سفر هوایی خود لذت ببرید.

پیش از سفر هوایی “ممنوع”!

آنچه که پیش از سوار شدن به هواپیما به عنوان غذا مصرف می کنید، با احساسی که در طول پرواز و حتی پس از فرود دارید، رابطه مستقیمی خواهد داشت. از این رو، مواد غذایی که در ادامه به آنها اشاره می شود را باید پیش از سفر با هواپیما از منو غذایی خود خارج کنید. در غیر این صورت، با بروز شرایطی مانند “نفخ جت”، سفری ناخوشایند را تجربه خواهید کرد.

غذاهای سرخ کردنی یا غذاهای حاضری (فست فود)

خوردن یک همبرگر یا سیب زمینی سرخ کرده در رستوران‌ فرودگاه‌ها، آن هم زمانی که پرواز تاخیر دارد، وسوسه کننده است. اما توجه داشته باشید که گوارش غذا در ارتفاعات زیاد برای بدن بسیار دشوار می شود. در شرایطی که دستگاه گوارش بدن انسان برای گوارش چربی‌های اشباع شده با مشکل مواجه می شود، پیامدهایی مانند سوزش سر دل یا ناراحتی معده اجتناب ناپذیر خواهند بود. دانشمندان دریافته‌اند که مصرف چربی‌های اشباع شده می تواند به کاهش جریان خون منجر شده و خطر ابتلا به “ترومبوز سیاهرگی عمقی” (DVT) را افزایش دهند.

سبزیجات چلیپایی

هوای داخل هواپیما تحت فشار است، اما این بدان معنی نیست که شرایطی مشابه با روی زمین را تجربه می کنیم. پس از برخاستن هواپیما فشار هوا در داخل کابین کاهش یافته و موجب افزایش ۳۰ درصدی حجم هوا می شود. این مساله می تواند به افزایش هوا و گازهای موجود در معده و روده کوچک و در نتیجه احساس نفخی ناخوشایند منجر شود. از این رو، پیش از سفر با هواپیما از مصرف کلم بروکلی، گل کلم، و دیگر سبزیجات چلیپایی که می توانند نفخ را افزایش دهند، پرهیز کنید.

نوشابه‌های گازدار

نوشابه های گازدار یکی دیگر از عوامل موثر در ایجاد نفخ هستند. حباب‌هایی را تصور کنید که همانند بالن‌های کوچک در حال بلعیدن آنها بوده و روانه معده می شوند. اما پس از مدتی با تغییر فشار هوا، این بالن‌ها به سرعت بزرگ می شوند. بی شک، احساس خوشایندی نخواهد بود.

آدامس‌های بدون قند و آب نبات

افرادی که رژیم داشته و یا به بیماری دیابتی مبتلا هستند، مصرف محصولات بدون قند را در برنامه غذایی خود قرار می دهند. اما این محصولات اغلب حاوی شیرین کننده‌های مصنوعی هستند. بدن انسان نیز برای گوارش قند مصنوعی به خوبی طراحی نشده و این مساله موجب نفخ، ایجاد گاز و اسهال می شود. بی شک این موارد نه تنها در سفرهای طولانی، بلکه در پروازهای کوتاه نیز خوشایند نیستند.

حبوبات

لوبیا از دیگر منابع ایجاد گاز در بدن انسان محسوب می شود. گونه‌های مختلف لوبیا و دیگر حبوبات به طور طبیعی حاوی قندهای غیر قابل گوارش هستند که به ایجاد نفخ منجر می شوند. از این رو، پیش از پرواز با هواپیما باید از مصرف این مواد غذایی پرهیز کرد.

سیر

سیر یک ماده غذایی بسیار مفید بوده، اما بوی بد آن آزار دهنده است. سیر حاوی ترکیبات سولفوریک است که در جریان خون و ریه‌ها جذب می شوند. در نتیجه پس از مصرف آن، به منبع بوی ناخوشایندی مبدل می شوید. حتی چندین بار مسواک زدن برای برطرف کردن آن کارساز نبوده و افزون بر این، بو از منافذ پوست نیز منتشر می شود. در نتیجه، برای احترام به افراد حاضر در هواپیما و به ویژه فردی که کنار شما خواهد نشست، از خوردن این ماده غذایی پیش از سفرهای هوایی پرهیز کنید.

آب، یخ، قهوه و چای ارائه شده در هواپیما

تامین آب لازم برای بدن انسان طی پرواز با هواپیما ضروری است. با این وجود، بهتر است به جای استفاده از نوشیدنی‌های رایگان داخل هواپیماها، آب مورد نیاز را همراه خود بیاورید. آزمایش‌های انجام شده توسط “سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا” (EPA) نشان داده است که از هر هفت هواپیما در آمریکا، مخزن آب یکی از آنها فاقد استانداردهای لازم است. احتمال ورود باکتری‌هایی مانند “ایکولای” از این طریق بسیار زیاد است. قهوه و چای نیز اغلب از آب همین مخزن‌ها تهیه شده و میزان حرارتی که می بینند برای کشتن میکروب‌ها کافی نیست. قالب‌های یخ نیز با شرایطی مشابه مواجه هستند.

بخور و نخورهای سفر هوایی

پیش از سفر هوایی مصرف کنیم!

در شرایطی که مصرف برخی مواد غذایی می توانند طی مسافرت‌های هوایی و در ارتفاعات بالا، به ایجاد شرایطی ناراحت کننده در بدن انسان منجر شوند، مصرف برخی مواد غذایی می تواند تجربه سفر هوایی خوشایندی را در پی داشته باشد. از این رو، در ادامه این مطلب به معرفی چند نمونه می پردازیم.

مواد غذایی حاوی سدیم پایین

مصرف بیش از اندازه نمک می تواند به شرایطی که “نفخ جت” نامیده می شود، منجر شود. از این رو پیش از پرواز با هواپیما، مصرف میان وعده‌های کم سدیم برای کاهش اثر این شرایط آزاردهنده توصیه می شود. مصرف مواد غذایی مانند برخی میوه‌های تازه و سبزیجات غیر چلیپایی که به طور طبیعی از سدیم پایینی برخوردار هستند، از آن جمله‌اند.

پرتقال

فرودگاه‌ها، هواپیماها و مسافران، همگی منابعی پر از میکروب محسوب می شوند. از این رو، با مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C مانند پرتقال می توانید کارایی سیستم ایمنی بدن خود را افزایش دهید. از آنجایی که در مسافرت‌های هوایی سطح آب بدن انسان کاهش می یابد، با مصرف پرتقال نه تنها ویتامین دریافت می کنید، بلکه بخشی از آب مورد نیاز خود را نیز تامین می کنید.

چای‌ های گیاهی

مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه می تواند موجب کاهش آب بدن انسان شوند. از این رو، چا‌ی‌های گیاهی انتخاب خوبی هستند. این چای‌ها به طور طبیعی فاقد کافئین بوده و به تامین آب بدن هنگام مسافرت‌های هوایی کمک می کنند. انتخاب نمونه‌های حاوی نعناع برای معده سودمند هستند.

ماست

معده، یکی از مهم‌ترین اندام‌های بدن انسان است که در طول مسافرت‌های هوایی تحت تاثیر قرار می گیرد. در واقع، شرایط بدن انسان برای گوارش غذا در فاصله هفت مایلی از سطح دریا سازگار نیست. از این رو، برای مقابله با مشکلات احتمالی معده می توانید ماست‌هایی که حاوی مواد پروبیوتیک هستند، مصرف کنید. این مواد می توانند به افزایش سازگاری شرایط دستگاه گوارش کمک کنند.

آب و لیمو

احساس خستگی در مسافرت‌های هوایی یکی از نشانه‌های کاهش آب بدن بوده و خواب آلودگی را در پی دارد. از این رو، مصرف آب فراوان به همراه یک یا دو برش لیمو در لیوان می تواند به بهبود این شرایط کمک کند. مرکبات دارای خواص ضد باکتری بوده و می توانند به ارتقا شرایط سیستم ایمنی و کاهش گلودرد کمک کنند.

پروتئین کم چربی

پروتئین‌های کم چربی، انرژی مورد نیاز بدن انسان را فراهم کرده و احساس سیری حاصل از آنها با غذاهایی مانند بال مرغ سرخ‌شده متفاوت است. از این رو، انتخاب منابع پروتئینی که فاقد روغن و یا پودر سوخاری فراوان هستند، توصیه می شود. توانایی بدن انسان برای گوارش چربی‌ها طی پروازهای بلند مدت کاهش می یابد.

اسموتی‌

اسموتی‌ها ترکیبی از ماست و میوه‌های تازه هستند که از جمله مواد غذایی توصیه شده پیش از مسافرت‌هایی هوایی محسوب می شوند. همچنین، آنها به تامین آب مورد نیاز بدن هنگام پرواز با هواپیما کمک می کنند. البته، باید از مصرف اسموتی‌هایی که حاوی شکر فراوان هستند، پرهیز کرد. نمونه‌هایی که حاوی مقادیر زیادی میوه، ماست ساده و یخ هستند، توصیه می شوند.

بخور و نخورهای سفر هوایی

مواد غذایی مناسب هنگام پرواز با هواپیما

نکات زیر به شما کمک می کند موقع پرواز با هواپیما هم تغذیه سالمی داشته باشید

فرایندهای امنیتی فرودگاه و بودجه خطوط هوایی به مرور زمان دستخوش تغییر شده است و در پروازها اکثر غذاهایی که برای مسافرین سرو می شود، غذاهای فست فود هستند.این مسئله باعث شده، خیلی از افرادی که سعی دارند همیشه تغذیه سالمی داشته باشند، به دنبال راهکارهایی برای حل این مشکل باشند.

تغییرات پرواز و اقدامات امنیتی باعث شده خیلی از مسافران آنقدر در فرودگاه وقت اضافی داشته باشند که مجبور شوند یک وعده غذا را در رستوران های فرودگاه صرف کنند.

انتخاب هایی که در فرودگاه های کوچکتر پیش روی افراد است، چندان جالب توجه نیست اما اکثر فرودگاه های بزرگ، رستوران هایی با ذائقه های محلی دارند که انتخاب های گوناگونی را پیش روی مسافرین قرار می دهد و به این ترتیب مسافران مجبور نیستند از غذاهای فست فود استفاده کنند.

شما می توانید از میان لیست غذاها، غذاهای کم چرب تر انتخاب کنید و بخواهید که در سوپتان، سالادتان و پیش غذا و دسرتان هم از سبزیجات و میوه جات بیشتری استفاده کنند.

زمان غذاخوردن برای خیلی از مسافران کوتاه است. از آنجا که انتخاب های غذایی که می توانید هنگام پرواز داشته باشید خیلی محدود است، بهترین راهکار این است که غذایی که می خواهید را همراه خودتان بیاورید.

قوانین امنیتی به مسافران این اجازه را می دهد که غذا و نوشیدنی مصرفی خود را از رستورانهای بعد از محل بازرسی امنیتی تهیه کنند.

همچنین می توانید از خانه با خودتان غذای دلخواهتان را بیاورید اما باید آن را داخل ساک و چمدانهای خود قرار دهید که از زیر دستگاه تصویربرداری رد شود. غذاهای غیرجامد مثل ماست، سوپ، کره بادام زمینی، یا میوه جات کنسروی باید در بسته بندی های ۵/۱ کیلویی یا کوچکتر باشد و در سهمیه مایعات قابل حملتان قرار گیرد.

یک آغاز سالم

اگر پروازتان صبح زود است و وقت نداشتید که قبل از آن چیزی در خانه صرف کنید، هنوز هم می توانید روزتان را با یک صبحانه عالی و پرانرژی شروع کنید.می توانید ماست، شیر کم چرب، میوه های تازه را در راه به سمت گیت هواپیما خریداری کنید. همچنین می توانید از نان شیرنی ها سالم (درصورت ممکن تمام غلات) استفاده کنید. شیرنی های بزرگ کالری بسیار بالایی دارند به خاطر همین بهتر است آنها را به صورت ساده یا کمی خامه کم چرب یا کره بادام زمینی برای پروتئین و انرژی طولانی مدت تر مصرف کنید.

یک صبحانه خوشمزه و درعین حال سالم دیگر می تواند یک ساندویچ تخم مرغ یا شیرینی باشد اما اضافه های روی آن مثل تخم مرغ، بیکن، کره و از این قبیل را محدود کنید و صد درصد سراغ سوسیس های پرچرب هم نروید. همچنین از مصرف شیرینی های شکری با قند و چربی بالا و پیراشکی که انرژی کوتاهی هم برایتان فراهم می کنند خودداری کنید.

غذا خوردن حین پرواز

اگر پروازتان همزمان با یکی از وعده های غذایی بود، حتماً از میان انواع ساندویچ و غذاهایی که به شما پیشنهاد می کنند، به دنبال انتخاب های کم چرب تر باشید.از مهماندار بخواهید برایتان سبزیجات بیشتری بیاورد و فقط از یک نوع چاشنی چرب، مایونز یا سس یا پنیر یا بیکن، استفاده کنید که هرکدام حدود ۵۰ تا ۱۰۰ کالری به کالریهای مصرفیتان اضافه می کنند. می توانید از سوپ های گوجه فرنگی یا جو، گوشت کبابی و سالاد استفاده کنید. از شیرینی های بزرگ دوری کنید چون ۲۰۰ تا ۳۰۰ کالری به کالری های مصرفیتان اضافه می کنند.اگر نیاز به یک تنقلات دارید، انتخاب های سالمی مثل ماست، میوه تازه تمام غلات و از این قبیل انتخاب های خوبی هستند.همچنین می توانید همراه خودتان از خانه آجیل بیاورید و بعنوان تنقلات مصرف کنید. در خیلی از فرودگاه مغازه هایی هست که میوه تازه هم می فروشند که بعنوان تنقلات انتخابی عالی است.اما اصلاً عادت نکنید که در تمام طول مسیر همیشه مشغول خوردن چیزی باشید. می توانید پرواز با هواپیما را راهی برای از بین بردن خستگی و استرس بدانید.به جای قهوه های خامه داری که در هواپیما سرو می شود و بدون اینکه ماده مغذی داشته باشد کالری یک غذای کامل را به بدنتان می رساند، یک بطری آب، آب بدنتان را در طول پرواز تامین میکند. وقتی در هواپیما هستید، درمورد هر غذا یا نوشیدنی که به شما تعارف می کنند اول خوب فکر کنید و بعد قبول کنید تا کالری اضافه به بدنتان وارد نکنید و رژیم غذاییتان موقع پرواز هم آسیبی نبیند.

اسنک

این اسنک‌ها را در سفر هوایی همراه داشته باشید

از آنجا که در سفرهای هوایی، ساعات زیادی را باید در فرودگاه و هواپیما صرف کنید، به همراه داشتن مقداری اسنک ضروری است. گاهی می توانید اسنک های مورد علاقه خود را از فرودگاه یا حتی هواپیما تهیه کنید اما ممکن است خوش شانس نباشید یا حتی مجبور شوید هزینه زیادی برایشان بپردازید. بنابراین بهتر است از اسنک هایی که در هواپیما به شما می دهند، چشم پوشی کنید و مواد غذایی مورد علاقه خود را با خود به همراه داشته باشید. در اینجا اسنک هایی مناسب برای پرواز را به شما معرفی می کنیم.

۱٫میوه های خشک شده

میوه های خشک اسنک های سالمی هستند که می توانید به آسانی آنها را تهیه کنید. چند نوع میوه مختلف را با توجه به ذائقه خود انتخاب کنید و با خود به هواپیما ببرید.

۲٫سبزیجات

حتماً یادتان هست که در کودکی مادرتان شما را مدام به خوردن سبزیجات مجبور می کرد. شما می توانید سبزیجات مختلف یا حبوبات را به صورت خشک شده، سرخ شده یا بخارپز تهیه کنید. کلم بروکلی، نخود، دانه کتان. این ها تنها چند نمونه از گزینه های شما است. به شما قول می دهیم با خوردن این مواد در هواپیما احساس بهتری خواهید کرد.

۳٫پنیر و کراکر

اگر بخواهید این دو ماده غذایی را در هواپیما سفارش دهید، هزینه زیادی بابت آنها باید بپردازید پس بهتر است آنها را قبل از ورود به هواپیما تهیه کنید. سعی کنید تکه های پنیر نازک و کوچک باشد تا خوردن آن نیز در هواپیما آسان تر باشد. کراکرها را هم می توانید در کیسه ای در بسته نگه دارید. با توجه به این که پنیر در دمای اتاق ذوب نمی شود، نگران خنک نگهداشتن آن نیز نباشید.

۴٫صبحانه

اگر پرواز شما نیمه های شب یا صبح زود است، باید به فکر صبحانه خود نیز باشید. گزینه های زیادی برای صبحانه داخل هواپیما وجود دارد. گرانولا همیشه یکی از بهترین گزینه ها است. همپنین می توانید یک تکه شکلات با خود به همراه داشته باشید. از آنجا که صبحانه مهمترین وعده غذایی است، آن را نادیده نگیرید.

۵٫شیرینی

با خوردن کمی شیرینی، پرواز کسل کننده شما هیجان انگیز می شود. شما می توانید بیسکویت، کوکی، آب نبات یا انواع دیگر شیرینی جات را با خود به داخل هواپیما ببرید. من جای شما بودم یک کیسه زیپ دار بر می داشتم و شیرینی های مورد علاقه ام را در آن جای می دادم تا زمانی که در هواپیما به ماده ای شیرین احتیاج داشتم، آنها را بخورم.

۶٫اسنک های تازه

شما می توانید حتی میوه های تازه را با خود به هواپیما ببرید. اگر می خواهید کمی بیشتر به خود رسیدگی کنید، مقداری کره بادام زمینی بردارید و آن را روی میوه های تازه بمالید تا مقوی و خوشمزه تر شوند. برای راحتی کار می توانید از قبل میوه های خود را خرد کنید. سیب و موز بهترین گزینه ها هستند اما می توانید هر نوع میوه دیگری را که دوست داشتید با خود به همراه داشته باشید.

۷٫آجیل

اگر آجیل برای کوهنوردان خوب است، حتما برای سفرهای هوایی نیز مناسب است. سعی کنید آجیل مخلوط به همراه داشته باشید.

۸٫شکلات

هیچ فردی شکلات را رد نمی کند، به خصوص در ارتفاع ۹ کیلومتری در آسمان. اگر در آن ارتفاع فشارتان کاهش یافت یا حالت تهوع داشتید، یک گاز از شکلات بزنید تا حالتان بهبود یابد. علاوه بر آن شکلات گرسنگی شما را نیز از بین می برد.

۹٫پاپکورن

پاپکورن نیز اسنک مناسب دیگری برای سفر با هواپیما است. بهتر است به جای چیپس، پاپکورن با خود به همراه داشته باشید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا