خانه / اطلاعات گردشگری / دستشویی هواپیما و حفظ سلامتی در سفر هوایی

دستشویی هواپیما و حفظ سلامتی در سفر هوایی

دستشویی هواپیما

یکی از مسائلی که باید توجه ویژه ایی داشت حفظ سلامتی و بهداشت است، پس قبل از رزرو بلیط هواپیما و سفر با این وسیله نقلیه که سالیانه میلیاردها مسافر برای سفر خود از آن استفاده میکنند، بهتر است نکات بهداشتی و وسایلی که لازم است در این راستا با خود همراه داشته باشید را بدانید پس توجه شما را به خواندن این مطلب جلب میکنم .

اداره هوانوردی فدرال (FAA) تقریباً برای هر چیزی الزاماتی تعیین کرده است اما در مورد اینکه هواپیماهای تجاری حتماً باید دستشویی داشته باشند چیزی نگفته است. در سال ۲۰۱۵ هواپیمایی از وستچستر به مقصد شیکاگو در حالی اقدام به پرواز و حمل مسافر کرد که فقط یک دستشویی داشت و آن هم خراب بود. بنابراین مسافران آن مجبور شدند به مدت ۲ ساعت و نیم دستشویی نروند.

اغلب توالت‌های اولیه در هواپیماها به شکل سطل بودند

در گذشته اگر نیاز به توالت در هواپیما می‌شد از سطل درپوش‌دار برای این کار استفاده می‌کردند. جالب است بدانید در سال ۱۹۳۴ هواپیمای آبی بریتانیایی توالتی داشت که مستقیماً به بیرون باز می‌شد. اگرچه صاحبان هواپیماهای گذشته فکر می‌کردند این نوع سیستم هیچ مشکلی ندارد، اما آنها دست‌کم یک مشکل داشتند و آن هم این بود که وقتی درپوش سطل جابه‌جا می‌شد، جریان هوا صدایی شبیه سوت در هواپیما ایجاد می‌کرد و بسیار آزاردهنده بود.

خوشبختانه استفاده از سطل به عنوان توالت چندان به طول نینجامید

از آنجایی که نگه‌ داشتن ظرفی پر از آب که در طول پرواز و تکان‌های زیاد احتمال ریزش آن می‌رفت و فضایی نامطلوب ایجاد می‌کرد، ابداً ایده خوبی نبود، بنابراین به تدریج هواپیماها مجهز به توالت‌های بهتری با تکنولوژی جدید شدند. آن‌ها از مایعی آبی رنگ وبو‌زدا استفاده می‌کردند و فاضلاب‌ها را به مخزنی در هواپیما منتقل می‌کردند. با هر بار استفاده از توالت، مایع تازه‌ای بایستی به گردش درمی‌آمد، بنابراین لازم بود هواپیما صدها لیتر از این مایع آبی رنگ را در هر پرواز با خود حمل کند و این امر باعث افزایش مصرف سوخت می‌شد. مهم‌تر اینکه این سیستم گاهی اوقات دچار نشتی می‌شد.

توالت‌هایی که امروزه در هواپیماها وجود دارند، در سال ۱۹۷۵ اختراع شدند

اولین باری که از این توالت‌ها استفاده شد به سال ۱۹۸۲ برمی‌گردد. این نوع از توالت «توالت خلا» نامیده می‌شد; چراکه با اتمام کار فرد، خط فاضلابی باز می‌شد و تمام محتویات توالت را باقدرت به بیرون می‌مکید و وارد مخزن بزرگی در عقب هواپیما می‌کرد.

توالت‌های هواپیما به شدت طرفدار مصرف کم آب هستند

جالب است بدانید توالت‌های به ظاهر کم‌مصرف خانگی در هر بار استفاده حدود ۶ لیتر آب مصرف می‌کنند و توالت‌های قدیمی مدارس حدود ۱۹ لیتر مصرف آب داشته‌اند. پس باید قدردان فناوری «خلا» باشیم; چراکه با استفاده از آن، توالت‌های هواپیما کمتر از ۲ لیتر آب مصرف می‌کنند.

خلبانان تا زمانیکه در آسمان هستند نمی‌توانند مخزن را خالی کنند

خوشبختانه مخزن حاوی پساب‌ها، ضامنی خارج از هواپیما دارد. بنابراین امکان ندارد که سهواً خلبان پساب‌ها را در آسمان خالی کند و روی خانه‌ها بریزد.

FAA هواپیماها را ملزم به داشتن جا‌سیگاری کرده است

قرار دادن جاسیگاری در هواپیما به این معنی نیست که سیگار کشیدن در هواپیما مجاز است، بلکه برای آن دسته از افراد بی‌ملاحظه که در هواپیما هم می‌خواهند سیگار بکشند تعبیه شده است. در کنار هر سطل آشغال مکانی هم برای سیگار و خاکستر آن وجود دارد چراکه معمولاً زباله‌ها کاغذی و قابل اشتعال‌اند، بنابراین انداختن سیگار در سطل آشغال بسیار خطرناک است.

فاضلاب‌ها باید هنگام فرود تخلیه شوند

با فرود آمدن هواپیما بر روی زمین نوبت به خالی کردن مخزن می‌رسد. این کار حدود ١٠ دقیقه طول می‌کشد; بدین ترتیب که مسئول آن پمپی به هواپیما وصل کرده و سپس با ایجاد خلا مخزن تخلیه می‌شود.

شما به راحتی می‌توانید قفل درب دستشویی را از بیرون باز کنید

برای باز کردن قفل کافی است علامت «دستشویی» را بالا برده و زبانه را به حالت قفل نشده ببرید. اما لطفاً این کار را تنها زمانی انجام دهید که کودکی در آن گیر کرده باشد یا بدانید که دوستتان آنجاست.

آب شیری که از دستشویی می‌آید بسیار بد و ناخالص است

بر اساس مقاله‌ای از مجله Wall Street در سال ۲۰۰۲ تحت عنوان «آزمایش نمونه‌های آب در ۱۴ پرواز مختلف» مشخص شد که؛ تقریباً میزان تمام باکتری‌های موجود در آب ده‌ها و گاهی اوقات صدها مرتبه بیش از حد مجاز آن در امریکا است.

این آب‌ها شامل جانداران میکروسکوپیکی مانند سالمونلا، استافیلوکوکوس و تخم حشرات کوچک بودند. سازمان حفاظت از محیط زیست اذعان داشته است که؛ دستورالعمل‌های جدیدی اتخاذ گردیده و آب برای آشامیدن مناسب است.

قطعاً نمی‌خواهید پابرهنه یا با جوراب به دستشویی بروید

شاید با خود بگویید این مسئله کاملاً واضح است و نیاز به گفتن ندارد. اما واقعاً این‎طور نیست و افراد بسیار زیادی هستند که جوراب خود را در مسیر توالت درآورده و پا برهنه به توالت می‌‌‌روند. درنتیجه پس از خروج از توالت نقاط خیسی روی کف بر جای می‌گذارند که شاید آب نباشند. از آنجاییکه دستشویی‌ها تا پایان پرواز تمیز نمی‌شوند این مسئله مشکل‌ساز می‌شود.

دستشویی‌ها کثیف‌ترین بخش هواپیما نیستند

کثیف‌ترین بخش‌های هواپیما به ترتیب میزهای تاشو، دریچه‌های هوای بالای سر هر فرد، سگک کمربند ایمنی و قفل دستشویی شناخته شده‌اند. حواستان باشد تا حد امکان از لمس این مکان‌ها اجتناب کنید.

دستشویی‌های خود تمیز شونده گزینه خوبی برای هواپیما هستند

این نوع توالت می‌تواند با استفاده از نور فرابنفش ۹۹.۹% از میکروب‌ها را در عرض چند ثانیه پس از خروج هر فرد از بین ببرد.

دستشویی هواپیما

چگونه سلامتی خود را در هواپیما حفظ کنیم

قسمت کابین مسافران در هواپیما

هرگوشه و کناری از مجلات و یا حتی کیف شخصی ما اثری از تبلیغات آژانس های مسافرتی دیده می شود که دایم مردم را تشویق به سفر رفتن و گذراندن تعطیلات خودشان با این شرکت های مسافرتی می کنند و یا با عکس های بسیار جالب و زیبا باعث تشویق و تحریک خواننده می شوند اما کمتر جایی سخن از چگونگی حفظ بهداشت یا چگونگی سلامت ماندن در هنگام اینگونه سفرها به میان آمده یا اینکه کمتر از خطرات احتمالی موجود در سرزمین رویایی ای که تبلیغ شده به زبان می آید و تا حدودی نکات منفی آن پوشیده می شود.

این بار برخلاف تبلیغات و عکس های زیبای تبلیغاتی آژانس های مسافرتی قصد داریم نکاتی در مورد حفظ سلامتی شما در هنگام سفرهای هوایی را عنوان کنیم تا هنگام رسیدن به مقصد خود از این سفر لذت کافی ببرید و از شر دارو و درمان خلاص شوید.

با توجه به بروز برخی بیماری های همه گیر مثل آنفلوانزا و دیگر بیماری های ویروسی نوین که در چند سال اخیر اذهان عمومی را به خود اختصاص داده اند لازم است نکات بهداشتی در سفرهای ما بیشتر رعایت شود. طبق نظر کارشناسان پزشکی و سلامت جامعه با فزونی یافتن مسافرت های هوایی و استفاده از هواپیماهای مسافرتی و همچنین گسترش صنعت هتلداری در سطح جهان خطر ابتلا به برخی از بیماری های ویروسی و قارچی به این دلیل افزایش یافته است بنابراین اهمیت کنترل و حفظ برخی اصول هنگام سفر برای ما ضروری تر به شمار می آید.

کارشناسان می گویند با افزایش این گونه سفرها و عادت مردم، محیط هواپیماها و شاید اطاق های هتل ها آلوده تر از سابق شده به گفته آنها این دو محیط که بیشترین سطح تماس با بدن انسان در این محیط هاست بیشترین میزان آلودگی به باکتری ها و ویروس ها را به خود اختصاص داده اند که هر یک از این آلودگی ها به تنهایی می تواند سلامتی شما را به خطر بیاندازد بنابراین باید دقت بیشتری در حفظ بهداشت خود داشته باشید.

آلوده ترین مکان ، دستشویی هواپیماست

طی یک تحقیق که توسط سازمان بهداشت و ایمنی سلامت ایالات متحده آمریکا در مورد بهداشت داخل کابین هواپیما انجام شده مشخص شده است که آلوده ترین مکان در داخل کابین هواپیما دستشویی و سرویس بهداشتی آن است. این گزارش بیان می کند همانطور که می دانیم در هر پرواز صدها نفر داخل یک فضای محدود قرار خواهند گرفت که مجبور هستند در مدت پرواز از دو یا سه دستشویی مشترک استفاده کنند که این مسئله باعث افزایش آلودگی خواهد بود.

براساس همین گزارش هنگام پرواز یک هواپیمای متوسط تجاری بین مسافران داخل کابین هواپیما که قادر به حمل حدود ۱۵۰ مسافر است تقریباً ۵ نفر بیمار وجود دارد که البته درصد زیادی از این بیماران به بیماری های ویروسی مثل آنفلوانزا و سرماخوردگی دچار هستند و مجبور هستند از همین سرویس بهداشتی مشترک استفاده کنند.

طبق برخی اطلاعات این گزارش به دلیل کوچکی فضای سرویس بهداشتی هواپیما، امکان رعایت برخی اصول بهداشتی توسط مسافران تا حدودی کاهش می یابد. به عنوان مثال فضای محدود دستشویی باعث می شود که کاربر نتواند به خوبی دست های خود را با آب و صابون شستشو دهد.  بنابراین انواع وسیله هایی که همگی مجبور هستیم به آنها داخل این فضای محدود دست بزنیم دارای سطح بالایی از آلودگی خواهند بود.

به همین دلیل کارشناسان عنوان می کنند که بهترین راهکار برای جلوگیری از آلودگی دستهای ما استفاده از دستمال های مرطوب برای باز و بسته کردن درب سرویس های بهداشتی داخل کابین هواپیما خواهد بود ، این دستمال ها معمولا آغشته به مواد ضد عفونی کننده دست هستند بنابراین بهترین گزینه برای نظافت دستها خواهد بود.

از سوی دیگر دکتر هارون ای گِلَت، مدیر عامل بیمارستان سنت جوزف در نیویورک و سخنگوی انجمن بیماری های عفونی ایالات متحده آمریکا عنوان می کند: به عقیده من آلوده ترین مکان داخل کابین هواپیما سرویس های بهداشتی آن است بنابراین سعی کنید تماس بدن خود را با این محیط به حداقل برسانید و هنگام استفاده از آن از دست زدن به کلیدها و درب اصلی بدون محافظ خودداری کنید به این صورت که حتما با یک دستمال مرطوب از این وسیله ها استفاده کنید و برای استفاده از توالت حتماً از پوشش های یک بار مصرف آماده که در داروخانه ها در دسترس شماست استفاده کنید تا از تماس بدن خود با توالت جداً خودداری کرده باشید.

صندلی هواپیما مکان مناسبی برای انتقال آلودگی

یکی دیگر از کارشناسان مسایل عفونی در ایالات متحده آمریکا دکتر مارتین مایرز، مدیر شبکه ایمن سازی می گوید: صندلی هواپیما در مقام دوم از نظر آلودگی و انتقال بیماری قرار گرفته. بنابراین به عقیده ایشان ضدعفونی کردن این وسیله قبل از نشستن روی آن مهمترین نکته رعایت بهداشت هنگام پرواز است. توجه داشته باشید که دو قسمت اصلی این صندلی یعنی دسته ها و سینی های مخصوص غذا مورد نظر این کارشناس بوده. این متخصص می گوید: شرکت های هواپیمایی طبق قوانین عمومی IATA  موظف هستند به رعایت نکات بهداشتی داخل کابین هواپیما، اما به دلیل کثرت کار و کمبود وقت شاید به خوبی این کار انجام نشده باشد بنابراین با استفاده از یک دستمال مرطوب خودتان این اقدام را می توانید کامل کنید.

در این زمینه ماری جکسون یکی از سرمهمانداران خطوط هواپیمایی آمریکا می گوید: من بارها دیده ام که برخی از مادران هنگام پرواز کودکان خود را روی سینی های غذا تمیز می کنند و در برخی موارد پوشک کثیف خود را روی آن قرار می دهند البته این مهماندار می افزاید که این موضوع بسیار نادر اتفاق می افتد اما گاهی اوقات به دلیل خسته شدن مادران و ناچاری آنها در هنگام پروازهای طولانی و در تنگنا قرار گرفتن آنها قادر به حفظ و رعایت برخی قوانین نیستند که البته این توجهی برای رعایت نکردن بهداشت عمومی نیست اما اتفاق هر ساله بارها اتفاق می افتد.

نکته مهم دیگری که داخل کابین هواپیما باید رعایت کنید این است که جز در مواقع ضروری به کتابچه ها و وسایل داخل سبد جلوی صندلی خود دست نزدید این وسایل هنگام هر پرواز بارها مورد استفاده دیگران قرار گرفته و شما از سلامتی آنها آگاه نیستید به همین دلیل می تواند با سطح بالای آلوده همراه باشند و این آلودگی را به بدن شما انتقال دهند.

در کابین هواپیما از بیماران دوری کنید

اگر هنگام سوار شدن به داخل هواپیما با فردی روبرو شدید که علایم مشهود بیماری را دارد حتماً از او فاصله بگیرید و اگر تصادفاً این فرد کنار شما نشسته بود از مهماندار بخواهید که در صورت امکان جای شما رو تغییر دهد.

دکتر مایرز می گوید: در فوریه سال ۲۰۱۰ میلادی یکی از خطوط هوایی انگلستان هنگام پرواز یکی از مسافرانش که زنی ۲۷ ساله بود دچار حادثه شد و از حال رفت پس از رسیدگی سرمهماندار متوجه شد که این زن به سرخک مبتلا شده. بنابراین از کلیه مسافران پرواز خواست که در اولین فرصت به پزشک معالج خود مراجعه کنند و در طول پرواز از ماسک استفاده کنند.

به عقیده این پزشک خطر ابتلا مسافران به بیماری هایی که از طریق هوا منتقل می شوند در طول سفرهای هوایی بسیار بیشتر از شرایط عادی خواهد بود. او سرخک، آنفلوآنزا و سرماخوردگی را از شایعترین انواع بیماریها هنگام سفرهای هوایی می داند و می گوید همانطور که در تمامی رسانه ها اعلام شده اولین نکته برای جلوگیری از این بیماری ها حفظ فاصله حداقل یک متر و نیم از فرد بیمار ضروری است اما این موضوع در هنگام سفرهای هوایی واقعاً امکانپذیر نیست بنابراین درصد ابتلا بیشتر خواهد شد او از مسافران خواست در صورت مشاهده علایم بیماری از مسافرت خودداری کنند تا هم سلامتی خود و هم دیگران را به خطر نیاندازند. همچنین ایشان استفاده از ماسک و نظافت دستان با دستمال مرطوب در طول پرواز را بهترین راه حل و پیشگیرانه دانست.

پتو و بالش داخل کابین هواپیما آلوده هستند

رتبه سوم انتقال آلودگی به بالش و پتو داخل هواپیما اختصاص یافته است. دکتر شلدون می گوید: طبق آمار اعلام شده پیش تر این مطلب در یک پرواز تجاری معمولی حداقل ۵ بیمار مبتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا داخل کابین خواهد بود که این آمار در برخی از فصول سال شاید دو برابر باشد. بنابراین استفاده از این گونه وسایل مشترک مثل پتو، بالش  بسیار خطرساز خواهد بود.

این پزشک و متخصص می گوید: طبق قوانین جدید هواپیمایی این گونه وسایل باید صرفاً به صورت یکبار مصرف در اختیار مسافران قرار گیرد اما برخی از این شرکت ها قادر به تامین هزینه های این کار نیستند و شاید در خوش بینانه ترین حالت روزانه این تعویض را انجام دهند بنابراین بیشترین مرکز تجمع ویروس خواهند بود چون طی یک روز این هواپیما شاید صدها مسافر را جابه جا کرده باشد. این کارشناس می گوید: بهترین روش استفاده از پتو و بالش یکبار مصرف و اختصاصی شماست که امروزه با ابعاد و وزنی کم توسط شرکت های تجاری در اختیار شما قرار خواهد گرفت به عنوان مثال برخی از بالش ها را می توان باد کرد و مورد استفاده قرار داد و پس از پایان سفر آن را دوباره داخل کیف دستی خود قرار دهید.

ایستگاههای بازرسی نیز آلوده هستند

اما یکی از مراکز آلوده که تا کنون شاید کمتر به آن توجه شده ایستگاه های بازرسی قبل از سوار شدن به هواپیماست. اگر دقت کرده باشید تعدادی سبد و دمپایی در این ایستگاه قرار داده شده تا هنگام بازرسی شما از این وسایل استفاده کنید بنابراین این وسایل هر روزه چندین هزار بار توسط مسافران و مراجعان به فرودگاه مورد استفاده قرار می گیرد که بیشترین سطح آلودگی را می توانند در بر داشته باشند به عنوان مثال این دمپایی ها می تواند اصلی ترین عامل انتقال بیماری های پوستی و قارچی باشد و سبدها نیز می توانند برخی از ویروس ها را نیز انتقال دهند . این متخصص می گوید بهترین روش برای جلوگیری از تماس دمپایی با پاهای شماست استفاده از جوراب هنگام به پا کردن دمپایی هاست به یاد داشته باشید که این جوراب ها را بشویید و در نور مستقیم آفتاب خشک کنید و در مورد سبدها به یاد داشته باشید که در اولین فرصت پس از عبور از این ایستگاه دستهایتان را با آب و صابون بشویید یا با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید.

این کارشناسان همگی متعقدند که اگر این قوانین بسیار ساده و پیش پا افتاده را هنگام سفرهای هوایی خود رعایت کنید مطمئن باشید که احتمال بیماری شما به امراض یاد شده در حد صفر خواهد بود و تعطیلات خوبی را خواهید داشت این کارشناسان مهتمرین توصیه ای که به مسافران هوایی دارند برداشتن یک بسته دستمال مرطوب، بالش و پتوی یکبار مصرف و چند عدد ماسک بوده البته قبل از اینکه از خانه خارج شوید بهتر است این وسایل را در کیف دستی خود بگذارید تا فراموش نشوند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا