خانه / اطلاعات گردشگری / غذای هواپیما و علت تغییر مزه آن + پذیرایی هواپیمایی ماهان

غذای هواپیما و علت تغییر مزه آن + پذیرایی هواپیمایی ماهان

غذای هواپیما

همانطور که می دانید غذای هواپیما با این که چیزی جدایی از غذاهایی که روی زمین می‌خوریم نیست،اما برای خودش شخصیت و هویت مستقلی دارد،به خصوص اگر اولین تجربه پرواز مربوط به روزهای کودکیتان بوده باشد؛روزهایی که حتی تی‌تاپ توی هواپیما هم برایمان مزه دیگری داشت.در این مطلب سعی شده است پس از اینکه نسبت به رزرو بلیط هواپیما خود اقدام نمودید و زمانی که هواپیما از زمین بلند شد،راهنمایی و آگاهی های  لازم را جهت تغذیه مناسب در این سفر هوایی در اختیار شما گذاشته شود.

در پروازهای داخلی پذیرایی گاه به همان تی‌تاپ باقی مانده از سال‌های دور و آبمیوه‌ای که قرار است عمل بلع این ابر شیرینی را آسان‌تر کند مختصر می‌شود.شرکت هواپیمایی اگر کمی دست و دلباز باشد برایتان یک مینی ساندویچ هم تدارک می‌بیند،اما درباره پروازهای خارجی که ساعت پرواز بیشتر است و قرار است شرکت هواپیمایی تدارک یک وعده غذای اصلی ببیند داستان کمی فرق می‌کند.

در سال‌های اخیر کیفیت غذای خطوط هوایی بهتر شده،ولی باز هم فاصله زیاد از تهیه تا سرو در ارتفاع ۱۰ هزار متری، باعث می‌شود که این ارتقای کیفیت، زیاد محسوس نباشد و آنها که سفرهای هوایی با زمان‌های طولانی دارند از آنچه ارائه می‌شود گلایه داشته باشند. مثل همین چند وقت پیش که عکسی با عنوان «اعتراض مسافران به کیفیت غذا» در «پرواز تهران-استانبول» یکی از خطوط هوایی داخلی در فضای مجازی دست به دست می‌شد و نشان می‌داد که مسافرها غذاها را کف هواپیما چیده‌اند. غذای هواپیما و همه چیزهایی که به آن مربوط می‌شود گزارشی است که این هفته می‌خوانید.

چرا کوکوها مزه دمپایی ابری می‌دهند؟!

اگر شما هم فکر می‌کنید کوکوهایی که در پرواز می‌دهند مزه دمپایی ابری می‌دهد یا سس‌ها تبدیل به چیزی شبیه لوسیون بدن شده‌اند،‌ باید بدانید که همه تقصیرها گردن آشپزها و گروه کترینگ نیست.آنهایی که دستی به میکروسکوپ دارند و از شیمی مواد خوراکی سر در می‌آ‌ورند،می‌گویند بخشی از بی‌مزگی و بی‌طعمی غذاهای خطوط هوایی،مربوط به شرایط کابین در ارتفاعی است که هواپیما پرواز می‌کند،البته فقط بخشی از آن!

غذا بی‌ مزه!

موسسه تحقیقاتی فرانهوفر(The Fraunhofer Institute) بعد از تحقیقات اعلام کرد فشار موجود در کابین هواپیما وقتی هواپیما ارتفاع می‌گیرد اعصاب چشایی را بی‌حس می‌کند.محیط خشک و سرد هم مزید بر علت می‌شود تا غذا خوردن وقت سرماخوردگی در هواپیما شبیه‌سازی شود و درکی از طعم‌ها و مزه‌ها نداشته باشیم و همه چیز به نظرمان بی‌مزه بیاید.درک ما از شوری و شیرینی در ارتفاع تا ۳۰درصد کاهش پیدا می‌کند، فشار هم گیرنده‌های حسی موجود در بینی را ضعیف می‌کند و نتیجه:غذا بی‌مزه است!

صدا نکن ببینم چی می‌خورم!

تحقیق روی تاثیر صدا بر تجربه ما از طعم‌ها،کاری است که دانشگاه کورنل (Cornell University) انجام داده است.این تحقیق نشان می‌دهد که سر و صدا تجربه‌ طعمی ما را مخدوش می‌کند.در این بررسی گروهی ۵۰ نفره در محیطی آرام مشغول خوردن غذا شدند،از همان گروه درخواست شد تا هدفونی روی گوش‌هایشان بگذارند و به صدای شبیه‌سازی شده‌ موتور جت با قدرت ۸۵ دسیبل گوش بدهند و غذا بخورند.نتیجه نشان داد سر و صدا بر درک ما از طعم غذا تاثیر منفی دارد.تاثیر سر و صدا بر چشایی را موقع تست مزه غذا روی اجاق هم می‌توانید امتحان کنید،وقتی چند دیگ روی اجاق می‌جوشد و صدای دیگری هم باشد شما طعم شوری و شیرینی را خوب تشخیص نمی‌دهید.

خشک مثل کویر!

گیرنده‌های حسی در محیط خشک عملکرد کمتری از خود نشان می‌دهند.در ارتفاع،رطوبت داخل هوای کابین به زیر ۱۲درصد می‌رسد این یعنی هوایی شبیه کویر!این خشکی،فضایی نامناسب را برای غذا خوردن ایجاد می‌کند.به همین دلیل است که مسافران پس از صرف غذا به سرعت احساس تشنگی کرده و در خواست آب یا آبمیوه می‌کنند.

شرایط همه جایی!

تغییر طعم در غذاهای هواپیما دلیل دیگری هم دارد که مختص شرایط کابین نیست.هر غذایی که بعد از پخته شدن بسته‌بندی و سرد می‌شود،طعم متفاوتی از طعم اولیه پیدا می‌کند.با وجود همه این شرایط خطوط هوایی که از همه این موارد باخبرند سعی می‌کنند راه‌هایی به کار ‌ببندند که طعم غذاها حفظ شود،مثلاً به غذاهای خود مقدار بیشتری نمک و شکر می‌زنند.اگر در هواپیما به شما بین دو غذای تند و شیرین حق انتخاب داده می‌شود و اگر به دنبال خوراکی طعم‌دار هستید،بهتر است گزینه‌ اول را انتخاب کنید.

کدام خطوط هوایی بهترین غذا را دارند؟

جیسون کسلر؛نویسنده و متخصص آشپزی،بهترین غذاهای سرو شده در هواپیما‌ها را دسته‌بندی و سایت معتبر TPG آنها را منتشر کرده‌است.البته نویسنده غذای تک تک خطوط هواپیمایی را در زمان و مسیرهای مختلف نچشیده و این کار را با بررسی سایت‌هایی که در این باره نظرسنجی می‌کنند،خطوط هوایی که جوایز معتبری برنده شده‌اند و تجربه شخصی خود انجام داده.او می‌گوید:«گرچه که معیارهای انتخاب بهترین خط هوایی،از نظر غذای سرو شده ممکن است چندان منطقی نباشد و هرکس بر اساس سلیقه خود نظری متفاوت داشته باشد،اما من سعی کرده‌ام سلیقه‌های مختلف را مد نظر قرار دهم.آنچه در اینجا می‌بینید بیشتر یک اجماع آراست تا نتیجه‌گیری علمی و منطقی!»

«سنگاپور،ترکیه،امارات،اتحاد،کتی پسیفیک هنگ کنگ،ایرفرانس،قطر،اتریش،کوانتاس استرالیا،تایی،کره،لوفت هانزا،ویرجین آمریکا،نیوزیلند،عمان و انا ژاپن» به ترتیب لیست بهترین خطوط هوایی را از نظر سرو غذا تشکیل داده‌اند.

سنگاپور چطور اول شد؟

تحقیق و بررسی علمی روی طعم و مزه غذاها در ارتفاع کاری است که هواپیمایی سنگاپور به طور دائم انجام می‌دهد و نتیجه را به کار می‌بندد.این خط آزمایشگاهی دارد که فضای داخل کابین را از نظر صدا،فشار و دیگر پارامترها شبیه‌سازی می‌کند.بعد غذاهای مختلف در آن تست می‌شوند تا غذاهایی که در آسمان هم خوش طعم می‌مانند،‌پیدا شوند.هواپیمایی سنگاپور حالا یک منوی ۶۰ آیتمی دارد و غذاهایی که به لطف تیم ویژه آشپزها کیفیت بالایی دارد،برای همین می‌تواند در صدر جدول بنشیند و دست نیافتنی باشد.

نایب قهرمان‌ها!

هواپیمایی ترکیه علاوه بر خدمات درجه یک آشپزی با سرویس قهوه خود توانسته رتبه دوم را بگیرد.هواپیماهای خاورمیانه (اتحاد،امارات،قطر) همگی در بین ۱۰ خط هوایی برترند.بی جهت نیست که بسیاری این خطوط را برای پرواز انتخاب می‌کنند.خطوط آسیایی هم در مجموع خوش درخشیدند.

غذای هواپیما

چند نکته

اگر می‌خواهید با خودتان تنقلات به داخل هواپیما ببرید:

مواد غذایی چرب را انتخاب نکنید،حتی مغز بادام،پسته و مانند اینها.

لواشک،میوه خشک،آلو انجیر وخشکبار دیگر،بهترین گزینه‌ها هستند.

مواد قندی و شکلات حتماً همراه‌تان باشد،‌می‌دانید که بعضی از پروازهای داخلی در شکلات ابتدای پرواز هم صرفه‌جویی می‌کنند.

حواس‌تان به ممنوعیت گیت باشد، خیلی احتمال دارد خوراکی‌های آبدار که بسته‌بندی مناسبی هم ندارند، پایشان به هواپیما نرسد.

ناسازگار با محیط زیست!

کترینگ‌های هوایی، ضایعات زیادی تولید می‌کنند.موادی مثل پلاستیک،آلومینیوم و روغن قابلیت بازیافت دارند و غذاهای اضافه،دور ریخته می‌شوند.در پروازهای معمولی،به ازای هر مسافر یک سینی غذا ارائه می‌شود، ولی در پروازهای درجه ‌یک برای این که به درخواست مسافر برای راگوی ماهی یا خاویار بیشتر جواب منفی ندهند،حداقل به‌اندازه یک برابر و نیم تعداد مسافران،غذای اضافه به هواپیما منتقل می‌شود که قسمت عمده‌ آن دور ریخته می‌شود.

آشپزخانه مجازی

کافی است در فضای مجازی چرخی بزنید و مثلا هشتگ # air line meals را جست‌وجو کنید تا انبوه عکس‌هایی را که مسافران خطوط هوایی از تجربه غذایی!خود به اشتراک گذاشته‌اند ببینید؛عکس‌هایی متعلق به پرواز‌های اکونومی کلاس،بیزنس کلاس و فرست کلاس که برای آنهایی که هیچ‌کدام را تجربه نکرده‌اند،می‌توانند جذاب‌ باشند.

عکس‌هایی که با کپشن‌های موافق و مخالف همراه می‌شوند.یکی از طعم نوشیدنی همراه با غذا غافلگیر شده و دیگری دور مارمولکی که توی بسته غذا پیدا کرده خط کشیده.مجموعه این عکس‌ها را www.airlinemeals.net  دور هم جمع کرده.این سایت نزدیک به ۴۰ هزار عکس از بیش از ۷۰۰ خط هوایی در آرشیو خود دارد.

غیر از طعم‌های شیرینی،تلخی،شوری و تندی،طعمی دیگری هم در جهان مزه‌ها وجود دارد و آن طعم اومامی(Umami) است که افراد کمی آن را می‌شناسند؛طعمی که ارتفاع بر آن بی‌تاثیر است.این طعم یک مزه ترکیبی است که یک شیمیدان ژاپنی آن را کشف کرده و حالا در صنایع غذایی به کار می‌رود.سس سویا و گوجه‌‌فرنگی رسیده اومامی هستند و به همین دلیل در خوراک‌های هواپیمایی خیلی به کار می‌روند.

غذای هواپیما

چرا غذا در هواپیما مزه دیگری می‌دهد؟

خطوط هوایی سرگرم امتحان راه هایی هستند تا اشتها و عادتهای خوراکی ما را در پرواز به حالت عادی برگردانند!

اگر شما فکر می کنید محصولات شرکتهای غذایی خطوط هوایی زیادی شیرین است و یا اشتها را کور می کند،لزوما اشکال از آنها نیست.اساساً شما حس طبیعی از مزه ها را در دروازه خروج فرودگاه جا می گذارید. وقتی شما سوار هواپیما می شوید و هزاران متر به سمت بالا صعود می کنید،طعم همه چیز از یک پسته گرفته تا یک دانه برنج به صورت های گوناگونی تغییر می کند.اما چرا؟

در ارتفاع چند هزار متری،دو حس چشایی و بویایی اولین چیزهایی هستند که ناپدید می شوند.طعم،ترکیبی از این دو حس است و درک ما از طعم شوری و شیرینی در زمانی که درون یک کابین هواپیما هستیم، محدود می شود.«چارلز اسپنس» مدرس روانشناسی تجربی در دانشگاه آکسفورد می گوید:«غذا و نوشیدنی در هوا نسبت به روی زمین واقعاً مزه متفاوتی دارد.دلایل زیادی برای این پدیده وجود دارد:نبود رطوبت، فشار کمتر هوا و صدای هواپیما».
هنگامی که درون یک هواپیما قدم می گذارید،هوای درون کابین ابتدا احساس بویایی تان را تحت تاثیر قرار می دهد.سپس با زیاد شدن ارتفاع هواپیما، فشار هوا می افتد و سطح رطوبت درون کابین کاهش می یابد.در ارتفاع حدود ۹ کیلومتری (۳۰۰۰۰ فوتی)،رطوبت داخل کابین به کمتر از ۱۲ درصد می رسد که از رطوبت اغلب صحراها نیز کمتر است.

بر اساس مطالعاتی که توسط موسسه «فرانهوفر» آلمان به سفارش شرکت هواپیمایی لوفتانزای این کشور انجام شده،ترکیب خشکی و فشار کمتر هوا حساسیت غده ­های چشایی شما را حدود ۳۰ درصد کاهش می دهد.برای بررسی این پدیده،محققان یک آزمایشگاه ویژه را در شرایطی به کار گرفتند که رطوبت را از هوا می مکید،فشار هوا را مشابه ارتفاع ۱۰.۶ کیلومتری (۳۵۰۰۰ فوتی) کاهش می داد و در عین حال صداهایی مانند هواپیما را ساطع می کرد.این آزمایشگاه حتی برای شبیه سازی دقیق تر وضعیت صرف وعده غذایی در هواپیما،صندلی ها را نیز دچار لرزش می کرد.

جالب است که این مطالعه نشان داد که ما تنها دو حس شوری و شیرینی را در شرایط پرواز از دست می دهیم.ترشی،تلخی و سایر طعم ها تقریبا بدون تغییر باقی ماند.اما این تغییر تنها مربوط به­ غده­ های چشایی نیست، حدود ۸۰ درصد از تصوری که افراد راجع به مزه دارند،در حقیقت از بو ناشی می شود.ما برای بویایی نیاز داریم که موکوس بینی مان تبخیر شود، اما در یک کابین دارای هوای خشک،گیرنده های بویایی به درستی عمل نمی کنند و اثر این اتفاق در بی مزه شدن غذاها خود را نشان می دهد.نتیجه این تحقیق این بود که خطوط هوایی بایستی با نمک دار کردن و فلفل دار کردن غذاها بیش از حالتی که در رستوران های روی زمین انجام می گیرد،غذاهای خود را ارائه دهند.

در حالی که ممکن است شما تا اینجای متن تصور کرده باشید که طعم غذا تنها از دهان و بینی شما ناشی می شود،اما جالب است بدانید که روانشناسان امروزه دریافته اند که گوش های شما نیز می توانند در این موضوع نقش آفرین باشند.یک مطالعه نشان داد افرادِ در حال گوش دادن به صدا های بلند پس زمینه،غذاها را کم نمک تر و کم شیرینی تر از حالت عادی حس می کنند.علاوه بر آن،برای کسانی که با صداهای بلند احاطه شده بودند،به طور غیر منتظره ای غذا ترد تر به نظر می رسید. صدای بلند پس زمینه هواپیما که حدود ۸۵ دسی بل است،همه مزه ها را به یک اندازه تحت تاثیر قرار نمی دهد. برای مثال:چاشنی هایی مانند هل،آبلیمو و فلفل کاری در آسمان مزه ای شدیدتر و تندتر از نمک و یا شکر دارند.(در مقایسه با شرایط روی زمین)

غذای هواپیما

پذیرایی در هواپیمایی ماهان

 در سنت پارسی مهمان نوازی و توجه به مسافر بسیار حایز اهمیت است.

بر اساس مسیر پروازی یا محیط کابین و ساعات روز،مسافران با سرویس های مختلفی شامل غذای گرم، ساندویچ های گرم وسرد یا میان وعده های سبک پذیرایی می شوند.مسافران می توانند انتخابی از نوشیدنی های گرم وسرد،همراه غذای خود داشته باشند که شامل آبمیوه و نوشیدنی سبک در طول پرواز می باشد.

هواپیمایی ماهان جهت ارائۀ بالاترین و بهترین خدمات،علاوه بر رعایت استانداردهای بین المللی در پرواز،خود را ملزم به مرتفع نمودن تمام انتظارات مسافران می داند.

وعده های غذایی هواپیمایی ماهان از دستور العمل های ویژه و تکنیک های فرآوری در آشپزی و چاشنی دهی پیروی می کند.

در تهیه غذاهای پروازی سعی شده تا به ذائقه های محلی کشورهای مقصد توجه لازم صورت گیرد،در برخی از پروازها روش پخت غذاهای غربی و همچنین غذاهایی برای افرادی که طعم محلی خاصی را ترجیح می دهند در فهرست گنجانده شده است.

ما در پروازهای هواپیمائی ماهان روشها و استانداردهای خود را به گونه ای بکار بسته ایم تا بهترین سرویس های ممکن را، در کلاس های پروازی اکونومی وبیزنس ارائه دهیم.

بیزنس کلاس

با توجه به ساعت بیولوژیکی وساعات پرواز،ما غذا های مختلف وسالمی را طبخ وآماده می کنیم.این دستورات پخت صرفا از سرتاسر جهان جهت افزیش حق انتخاب مسافران عزیز گردآوری شده است.افزون بر انتخاب سر آشپز،پذیرائی با اردورها،انواع شیرینی ونان،همراه با میوه های فصلی و پنیرهای گوناگون،قهوه وچای های متفاوت یا شکلات داغ و بستنی،برای شما تجربه ای شگفت انگیز را ایجاد خواهد کرد.

کلاس اکونومی

غذای که در اکونومی سرو می شود به جهت کیفی و کمی در سطح مطبوعی بوده و به گونه ای آذین می شود که هم چشم نواز وهم ضامن سلامتی شما مسافران عزیز باشد.

غذاهای خاص

ماهان همچنین تنوعی نامحدود از غذاهای خاص دارد.به یاد داشته باشید شما می توانید مارا از رژیم غذایی خود قبل از پرواز آگاه کنید.

غذای خود را سفارش دهید

شما می توانید غذای ویژه ای از غذاهای رژیمی یا دیابتی خود را ۳۶ ساعت،قبل از پرواز سفارش دهید.

شما می توانید در هنگامی که پرواز خود را از طریق سایت یا تماس با رزرواسیون ماهان ایر رزرو می کنید سفارش غذای مورد نظر خود را نیز ثبت نمائید.

این سفارشات تنها یکبار صورت می گیرد و تغییرات بعدی امکان پذیر نیست.غذاهای خاص تنها در پروازهای خارجی قابل سفارش می باشد.

غذای کودکان

غذای کودکان به راحتی قابل تشخیص است،در این غذاها استفاده از ماهی،گوشت با استخوان،خشکبار،دانه گیاهان وغذاهای چاشنی دار ممنوع می باشد.

غذای هندی

غذای غیر گیاهی سبک هندی با دستور العمل وسنت های هندی پخت می شود که از گوشت گوساله،گاو و خوک استفاده نشده و به جای آنها از گوشت بره و ماکیان محلی ودیگر گوشت های مشابه،همراه با ماهی و محصولات لبنی استفاده می شود.

غذای دریایی

غذاهای دریای یا ماهی مطابق رسوم محلی تهیه می شود.

غذای کم نمک

این غذا کم نمک یا بی نمک می باشد.

غذای گیاهی( لاکتو اوو)

غذاهایی با منابع پروتیینی، آهن وکلسیم بالا، همراه با محصولات لبنی، تخم مرغ، پنیرهای گیاهی و شیر کم چرب می باشد.
غذای گیاه خوارانی که هیچ گونه فراورده حیوانی را مصرف نمی کنند

یک رژیم سخت که محصولات لبنی،گوشت پرندگان،آبزیان و روغن حیوانی پر چرب و روغن حیوانات از آن حذف می شود.این یک رژیم کاملاً گیاهی،غربی است.

غذای گیاهی هندی- آسیایی

خوراک ادویه دار آسیایی،که از برنج و ادویه کاری و مقداری محدود از لبنیات تشکیل شده است.

غذای دیابتی

غذاهایی است مخلوط از کربوهیدراتهای مرکب و فیبر بالا،با چربی و کالری کم،که برای افراد انسولینی وغیر انسولینی مفید است.

افرادی که به گلوتن حساسیت دارند:

گلوتن با هر گونه منبع ومنشاء،دراین غذاها حذف می شود،این غذاها مناسب افرادی است که با گلوتن سازگار نیستند.

غذاهای فاقد لاکتوز

در این غذاها مواد اولیه ای که از شیر ساخته شده اند حذف می شوند،مانند لاکتوز،شیر خشک،کشک،پنیر و شیر کم چرب.

غذا با کلسترول پایین

غذاهای کبابی،زرده تخم مرغ،دل یا جگرمرغ وغذاهای دریایی حذف و به جای آنها میوه های تازه،سبزیجات،گوشت کم چرب و شیر کم چرب گنجانده می شود.

غذای کم چرب

دراین غذاها چربی حیوانی وغذای پرچرب حذف شده وغذاهایی که به طور طبیعی کلسترول بالایی دارند مثل (میگو و گوشت مرغ وخروس بدون پوست وچربی) و غذاهای کبابی ازهر نوع منع می شوند.به جای آنه فقط لبنیات کم چرب مانند شیر کم چرب و پنیرهای روستایی گنجانده می شوند.اما گوشت کم چرب و چربی های غیر اشباع گیاهی در این غذاها موجود می باشد.

طعم ملایم وسبک

موادی که باعث درد معده می شود مثل فلفل سیاه،پودر چیلی،کاکائو و الکل در این غذا ها استفاده نمی شود.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا