خانه / اطلاعات گردشگری / اطلاعات جامع و قوانین کلی برای سفر هوایی

اطلاعات جامع و قوانین کلی برای سفر هوایی

http://shortevent.com/wp-content/uploads/-000//1/5533_602.jpg

توصیه های قبل از پرواز هوایی

۱- یک صندلی مناسب رزرو کنید.

حتی در یک سفر هوایی با هزینه و کلاس یکسان، باز هم بعضی از صندلی ها و جایگاه های مسافرین نسبت به دیگر صندلی ها از موقعیت بسیار مناسبتری برخوردار هستند. برای انتخاب صندلی می توانید مواردی چون جای کافی برای پاها در جلوی صندلی و مجاورت در کنار پنجره برای دیدن مناظر هوایی و البته جای دنج برای خوابیدن را در نظر بگیرید. از رزرو صندلی هایی که در کنار دستشویی یا توالت قرار دارند خودداری کنید زیرا رفت و آمد مسافران برای شما مزاحمت ایجاد می کند. می توانید ردیف خروجی هواپیما را برای جای بیشتر در نظر بگیرید.

۲ – در صورت نیاز، خود را برای خواب راحت در طی مسیر آماده کنید.

باخودتان یک بالش مسافرتی به همراه بیاورید و ترجیحاً سعی کنید از نمونه های بادی خودداری کنید.

۳ – برای سرگرمی چیزی همراه داشته باشید.

معمولاً فیلم هایی که نمایش داده می شوند ممکن است در زمان مناسب پخش نشوند و همچنین امکان دارد باب میل شما نیز نباشد. باخود یک هدفون به همراه داشته باشید و با دستگاه پخش موسیقی خود موسیقی گوش کنید. می توانید کتاب مورد علاقه یا یک دستگاه بازی قابل حمل را با خود بیاورید. در بسیاری از هواپیما ها استفاده از لپ تاپ یا تبلت مجاز است.

۴ – همیشه چندین مجله با خود به همراه بیاورید.

خرید آخرین چاپ مجلات متنوع در فرودگاه روش مناسبی برای شروع سفر است.

۵ – در صورت امکان با خطوط هوایی با امکانات بالا سفر کنید.

A.V.O.D  مخفف عبارت “Audio Video on Demand” است که به معنای دردسترس بودن یک صفحه نمایش کوچک در مقابل صندلی و انتخاب فایل های صوتی و تصویری  به دلخواه مسافر است. قبل از سفر امکانات موجود را با توجه به خط هوایی و کلاس انتخابی چک کنید.

http://shortevent.com/wp-content/uploads/-000//1/13950113_145818_621_هواپیما.jpg

۶ – با خودتان هدفون به همراه داشته باشید.

در بعضی از خطوط هوایی هدفون برای استفاده مسافران وجود دارد اما کیفیت چندان مطلوبی ندارد. همراه داشتن یک هدفون با کیفیت که صدا را به بیرون منتقل نکند و نویزگیر هم داشته باشد می تواند شما را از صداهای مزاحم از جمله صدای موتور هواپیما در امان نگه دارد.

۷ – کیف دستی و وسایل سفری که با خود به داخل هواپیما می برید تا جای امکان کوچک باشد.

یک کوله پشتی کوچک را معمولاً نسبت به ساک یا چمدان بهتر می توان در محفظه مخصوص بالای سر یا زیر صندلی جای داد.

۸ – با خودتان مسواک، خمیردندان، شانه یا برس کوچک داشته باشید.

بعد از یک سفر طولانی یا حتی در حین سفر ممکن است بخواهید به سر و وضع خود برسید. مخصوصا در سفر های کاری که بلافاصله باید به جلسات کاری بروید و موقع بازگشت به خانه که عزیزانتان در فرودگاه منتظر شما هستند.

۹ – اگر نگران غذای هواپیما هستید، با خود مواد غذایی به همراه داشته باشید.

غذای هواپیما ممکن است کیفیت مطلوبی نداشته باشد و شاید به هر دلیلی مورد پسند شما واقع نشود. برای اطلاع و اطمینان از چگونگی کیفیت غذای سرو شده در هواپیما می توانید سایت  airlinemeals.net را چک کنید. در صورت نیاز با خود غذاهایی به همراه داشته باشید که حمل کردن و خوردنش راحت باشد. بهترین گزینه ساندویچ سرد است.

۱۰ – با خط هوایی مورد نظر تماس بگیرید و در مورد کیفیت، قیمت و چگونگی سرو غذا اطلاع پیدا کنید.

بیشتر خطوط هوایی (گاهاً با پرداخت هزینه بیشتر) غذای مخصوص گیاه خواران، غذای حلال و دیگر انواع را بنا به درخواست مسافر ۲ تا ۳ روز پیش از پرواز به مسافران خود ارائه می کنند. همچنین غذای ویژه این مسافرین معمولاً پیش از بقیه سرو می شود. اگر اطلاع پیدا کردید که در هواپیما غذای رایگان سرو نمی شود، با خود غذا به همراه ببرید یا از پیش برای خرید غذا در هواپیما آمادگی داشته باشید.

۱۱ – تنقلات را فراموش نکنید.

در یک سفر هوایی طولانی غذای سرو شده معمولاً کوچک و بیشتر حاوی کربو هیدرات است تا پروتئین. باخود تنقلات و میان وعده هایی مانند آجیل که دارای پروتئین و انرژی زیاد باشد به همراه داشته باشید.

توصیه های زمان پرواز

اطلاعات جامع برای سفر هوایی لذت بخش

۱ – تحرک داشته باشید.

این موضوع مخصوصاً در پروازهای طولانی برای جلوگیری از گرفتگی عضلات و به خواب رفتن پاها در اثر کاهش گردش خون، اهمیت بیشتری پیدا می کند. بعضی از خطوط هوایی راهنمایی برای انجام محدود حرکات نرمشی در اختیار مسافرین قرار می دهند.  پروازهای شبانی فرصتی در اختیار شما قرار می دهند تا چندین بار در طول راهروی هواپیما قدم بزنید.

۲ – برای محافظت از خود در هوای خشک هواپیما اقدامات لازم را انجام دهید.

هوای داخل هواپیما بسیار خشک است و ممکن است باعث کم آبی سیستم بدن شود.

آب کافی بنوشید. هرچند که می توانید از مهماندار هواپیما درخواست آب کنید، اما بهتر است با خود آب به همراه داشته باشید. در صورتی که مجاز به آوردن مایعات به داخل هواپیما نیستید، می توانید با خود قمقمه یا بطری خالی بیاورید و در هواپیما آن را از آب پر کنید. به خاطر داشته باشید که به دلیل احتمال وجود باکتری به هیچ وجه از دستشویی هواپیما آب نخورید.

هنگامی که احساس کردید چشم هایتان خشک شده است، از قطره چشم استفاده کنید. اگر واقعاً احساس ناراحتی می کنید، مشکل خود را با خدمه پرواز درمیان بگذارید.

اگر هنگام تنفس هوای خشک در مجرای بینی احساس ناراحتی می کنید، از ژل یا اسپری مخصوص مجرای بینی استفاده کنید. این ژل مجرای بینی را مرطوب نگه می دارد و تنفس را راحت تر می کند. با استفاده از یک دستمال نخی آغشته به ژل در حدود ۱ تا ۱٫۵ سانت از مجرای بینی را مرطوب کنید.

پماد ماتیکی برای چرب کردن لب به همراه داشته باشید. پماد مرطوب کننده برای پوست دست و صورت را نیز  فراموش نکنید.

۳ – هنگام پرواز به ساعت نگاه نکنید.

ساعت مچی، موبایل و هرچیز دیگری که زمان را به شما یادآوری می کند باید از دسترس شما دور باشد. در غیر این صورت طبق عادت مدام به ساعت خود نگاه خواهید کرد و گذر زمان برای شما بسیار طولانی و خسته کننده خواهد بود.

بر روی صندلی خود صاف بنشینید، کف هر دو پا را روی سطح زمین قرار دهید سپس به شکلی که پاشنه های هر دو پا روی زمین قرار داشته باشد، نوک پنجه پاهایتان را بالا بیاورید. سپس با ثابت نگه داشتن نوک انگشتان پاها بر روی زمین، سعی نمایید تا پاشنه ها را به طرف بالا حرکت دهید. این کار موجب سهولت کار گردش خونتان خواهد گردید.

همانطور که روی صندلی نشسته اید، زانوی پای راست خود را به طرف سینه، بالا بیاورید و دوباره به پایین حرکت دهید. این حرکت را سه مرتبه تکرار نمایید. این تمرین را با زانوی پای چپ نیز انجام دهید.

چند بار شانه های خود را به طرف بالا و پایین حرکت دهید این عمل موجب می گردد تا آرامش اعصاب بدست بیاورید. همچنین در این حالت سه مرتبه شانه های خود را به طرف جلو و عقب گردش دهید، همچنین می توانید در حالت صاف و نشسته به آرامی سر خود را به طرف سینه خم کنید و دوباره آن را به آرامی بالا بیاورید. در حالی که به جلو نگاه می کنید، سرخود را به آرامی به طرفین شانه ها بگردانید. گردش را تا جایی که انتهای شانه ها را ببینید ادامه دهید و دوباره سر را به حالت عادی برگردانید.

برای تنفس بهتر، کف یکی از دست ها را روی سینه و دیگری را روی شکم خود قرار دهید و سپس از راه بینی نفس عمیقی بکشید. اکنون احساس می نمایید که حجم سینه شما زیاد شده است و سپس هوای بازدم را از دهان خارج نمایید. این حرکت را چندین بار تکرار نمایید که باعث می شود احساس راحتی بیشتری در تنفس داشته باشید.

برای رفع ضعف و سرگیجه که معمولا برای مسافران پروازهای بلند مدت و طولانی بوجود می آید، سعی نمایید مقادیر زیادی آب بنوشید و از خوردن غذاهای زیاد در طول پرواز پرهیز نمایید. چنانچه دچار ضعف شدید، یک نوشابه بنوشید و سر خود را رو به پایین بر جایی تکیه دهید تا ضعف و سرگیجه شما از بین برود.
هنگام بلند شدن هواپیما از زمین و به به زمین نشستن هواپیما، جهت جلوگیری از گوش درد، توصیه می شود از آدامس یا شکلات استفاده گردد، چراکه به کارگیری عضلات بلع از ایجاد گوش درد جلوگیری می نماید.

کم خوابی در مسافرت هوایی بدلیل بهم خوردن وضعیت بیولوژیک بدن با ساعت مقصد ایجاد می شود. برای جلوگیری از این حالت سعی نمایید پیش از موعد پرواز و در طول پرواز بخوابید. پس از رسیدن به مقصد نیز تا جایی که می توانید بیدار بمانید و سعی نمایید در طی روز مدت زمانی را در محوطه بیرون از خانه سپری نمایید. انجام این کارها کمک می نماید تا ساعت بیولوژیک بدن شما به طور خودکار تنظیم گردد.

سفر هوایی طولانی می تواند موجب نوعی اضطراب و تشویش و در نهایت بروز اختلالات بیولوژیکی در بدن انسان گردد. برای جلوگیری و رفع این حالت سعی نمایید حتی الامکان حین انجام چنین سفرهایی علاوه بر استفاده از توقف گاه ها، خواب در طول شب و استفاده از هوای تازه را فراموش نکنید. همچنین در طول سفر از غذاهای سبک و کم حجم استفاده نمایید.

این نکات را هرگز فراموش نکنید:

http://shortevent.com/wp-content/uploads/-000//1/SafarHavaeiKish3.jpg

قبل از پرواز در فرودگاه به دستشویی بروید. رفتن به دستشویی قبل از پرواز شانس این موضوع را که مجبور به استفاده از دستشویی هواپیما شوید، کاهش می دهد. دستشویی های هواپیما کوچک هستند و بوی چندان خوبی نیز نمی دهند.

برای جلوگیری از گرفتگی گوشها در اثر فشار ایجاد شده هنگام برخواست و فرود هواپیما می توانید آدامس بجوید یا دهان خود را باز نگه دارید.

اگر ترس شدید از پرواز شما را آزار می دهد و برای خوابیدن در طی سفر مشکل دارید، بهتر است پیش از سفر به دکتر مراجعه کنید تا برای کاهش سطح اضطراب شما داروی آرامش بخش مناسب تجویز کند.

اگر قسمت یا Business Class کاملا پر نشده باشد، خدمه پرواز گاهی بعضی از مسافران را برای راحتی بیشتر به این قسمت دعوت می کنند. اگر لباس کاملاً رسمی و شیک به تن داشته باشید، شانس شما برای انتقال به این قسمت بیشتر می شود.

ردیف آخر صندلی ها معمولاً به پشت خم نمی شوند.

دسته صندلی ها برای راحتی بیشتر به پایین خم می شوند اما ضامن آنها مخفی است. در صورت تمایل از خدمه پرواز بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

هنگام پرواز موبایل خود را روی حالت هواپیما (Airplane Mode) قرار دهید تا تمامی سرویس مخابراتی، وای فای و بلوتوث غیر فعال شود و بتوانید از دیگر امکانات تلفن همراه خود استفاده کنید.

بیشتر خطوط هوایی در صورت نیاز، پتو در اختیار مسافرین قرار می دهند که می توانید هنگام خواب برای راحتی بیشتر از مهماندار درخواست کنید.

قوانین کلی مسافرت هوایی و آداب و معاشرت در سفر با هواپیما

آداب و معاشرت در سفر با هواپیما

۱- با کار ماموران امنیتی آشنا باشید:

این مرحله اولین قدم شما برای ورود به مراحل سفرهوایی است. برای بررسی هایی که توسط ماموران امنیتی انجام می شود شما بایستی تمام لوازم و وسایل خود را از جیب ها خارج کرده و روی باسکت قرار دهید پس قبل از رسیدن به این مرحله آمادگی ان را داشته باشید . لوازم شما بعد از گذر از بخش چک با اشعه ایکس از سمت دیگر خارج خواهند شد پس برای جلوگیری از شلوغی صف و منتظر ماندن مسافران دیگر به سرعت برای برداشتن لوازم تان به سمت بخش بعد از چک و انتهای مسیر بروید.

۲- کیف دستی کوچک خود را به داخل هواپیما ببرید:

اگر قرار است یکی از کیف های دستی خود را که حاوی لوازم ضروری شماست به داخل هواپیما ببرید سعی کنید تا حد ممکن این کیف کوچکترین کیف شما باشد . در قسمت بالای صندلی محلی برای قرار گرفتن این وسایل وجود دارد که به عنوان آداب و اصول پرواز هوایی پرکردن تمام فضای ان قسمت آن هم به سختی اصلاً خوشایند نیست.

۳- با مهمانداران در مورد قوانین بحث نکنید:

مطمئناً زمانی که مهمانداران هشدارهایی در مورد استفاده از برخی لوازم را به شما می دهند حقایقی پشت این هشدارها پنهان است که رعایت آن به نفع خود شماست پس برای حفظ شخصیت و داشتن سفری آرام به تمامی توصیه هایی که قبل از پرواز به شما داده می شود توجه کنید.

۴- حواستان به نشستن و لم دادن روی صندلی هواپیما باشد:

اگر در حین سفر احساس خستگی کردید و قصد داشتید که با بازکردن صندلی خود راحت تر بنشینید ابتدا به صندلی پشتی نگاه کنید و مطمئن شوید که این تغییر پوزیشن شما مشکلی برای مسافری که روی صندلی عقب نشسته است ایجاد نمی کند.

۵- از ضربه زدن به صندلی و اطراف محل نشستن خودداری کنید:

اگر توجه کرده باشید بعضی از افراد با نشستن بدون حرکت دچار بی حوصلگی می شوند و عادت به کبیدن پا به زمین و یا حرکاتی از این قبیل دارند . به یاد داشته باشید که این گونه حرکات و تولید صدا در سفرهای هوایی اصلاً خوشایند نیستند و موجب آزار مسافران دیگر می شوند پس بهتر است برای رفع بی حوصلگی یک نوشیدنی و یا کتابچه ای جالب را امتحان کنید.

۶- ظاهر خود را در نظر بگیرید:

می دانید که در داخل هواپیما شما در محیطی بسته قرار می گیرید و نزدیک به مسافران دیگر خواهید نشست پس خوشبو بودن و داشتن ظاهری پاکیزه اهمیت بیشتری خواهد داشت . حتماً قبل از سفر دوش بگیرید و با پوششی مرتب برای این سفر آماده شوید . تا حد ممکن از عطرهای تند و خیلی شیرین استفاده نکنید چرا که این طعم عطرها در فضای کوچک خوشایند نخواهند بود.

۷ – برای صحبت کردن دیگران با شما اصرار نکنید:

اگر دوست دارید با افراد جدید مکالمه داشته باشید و از یک تجربه سفر هوایی را برای خود شیرین و لذت بخش سازید مانعی ندارد به راحتی می توانید با مسافران نزدیک خود ارتباط برقرار کنید اما اگر فردی که با او وارد صحبت شده اید تمایلی به پاسخ و ادامه ندارد به هیچ وجه با تکرار سوال و … یک گفتگوی اجباری فراهم نسازید . از طرفی اگر شما حوصله کافی برای صحبت با مسافر دیگر را ندارید به طور مودبانه با یک رفتار درست مثل کم صحبتی و کوتاه جواب دادن او را متوجه این نکته بسازید.

۸- برای دریافت سرویس منتظر بمانید:

زمانی که مهماندار هواپیما را می بینید که برای سرویس رسانی در زمان غذا و یا میان وعده در راهروی هواپیما در حال حرکت است بهتر است تا رسیدن او به صندلی شما منتظر بمانید. بعد از تحویل سرویس توسط مهماندار شما بایستی قسمت مخصوص که پشت صندلی مسافر جلویی قرار گرفته را باز کرده و غذا و یا نوشیدنی خود را روی ان سرو کنید.

۹- بیش از حد راحت نخوابید:

حالت خواب شما در اتاق خوابتان با صندلی هواپیما متفاوت است پس هنگامی که احساس خواب آلودگی می کنید در شرایطی به خواب بروید که با حرکت دست و پایتان مسافر کناردستی خود را اذیت نکنید ویا اگر می دانید که در خواب حرکت غیرطبیعی خواهید داشت پس بهتر است چرت زدن در هواپیما را فراموش کنید.

۱۰- استفاده از دستشویی هواپیما:

می دانید که تک تعداد بودن دستشویی هواپیما امکانی است که برای تمام مسافران صدق می کند پس در حین استفاده از دستشویی زمان استفاده را کوتاه و بهداشت را رعایت کنید.

۱۱- زمان ترک هواپیما هم آداب و معاشرت را رعایت کنید:

مطمئن باشید تا تمامی مسافران از هواپیما خارج نشوند حرکت به سمت سالن فرودگاه انجام نمی شود پس با آرامش و بعد از پیاده شدن مسافر صندلی جلویی خود از جا بلند شده و به سمت درب های خروجی حرکت کنید.

در صورتی که قصد سفر دارید و میخواهید بلیط چارتر با قیمت مناسب خریداری کنید به بیلیتز مراجعه کنید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا