خانه / اطلاعات گردشگری / معرفی اولین و قدیمی ترین فرودگاه ایران

معرفی اولین و قدیمی ترین فرودگاه ایران

اولین و قدیمی ترین فرودگاه ایران

یکی از مطالب جالبی که ممکن است در ذهن هر شخصی که به هواپیما و خطوط هوایی علاقه دارد وجود داشته باشد این موضوع باشد که اولین فرودگاه ایران در چه سالی و درکجا بطور رسمی تاسیس شده است؟در جواب باید بگوییم: مسجد سلیمان را می توان شهر اولین ها در ایران دانست. اولین شهر صنعتی کشور و خاورمیانه، دارنده ی اولین چاه نفت اکتشافی در منطقه … و اولین فرودگاه ایران و خاورمیانه و اولین جایی که هواپیما و بالگرد در خاورمیانه به زمین نشست. ویلیام ناکس دارسی امتیاز استخراج معدن از جمله نفت را از ناصرالدین شاه می گیرد، مهندس رینولدز را برای کشف نفت به ایران می فرستد اما جستجوها در مناطق مختلف بی نتیجه می ماند تا رینولدز داستان آتشکده های فروزان و چشمه های ساری و جاری نفت را در مسجدسلیمان می شنود و توجه اش به آنجا جلب می شود. پس از کشف گنج ارزشمند نفت در مسجد سلیمان رینولدز چاه شماره یک را بنا و شروع به حفاری می کند.

از رینولدز می خواهند حفاری را متوقف کند، اما او آنقدر به وجود نفت ایمان دارد که مته حفاری را خاموش نمی کند و سر انجام در صبح روز پنجم خردادماه ۱۲۸۷ خورشیدی نفت با فشار زیادی فوران می کند و فصل جدیدی در تاریخ سیاسی اجتماعی، اقتصادی ایران و خاورمیانه آغاز می شود. یک چاه به ۳۱۶ چاه میرسد، قصبه قشلاقی طوایف بختیاری که اسم و رسمی نداشت تبدیل به شهری مدرن می شود.

اولین و قدیمی ترین فرودگاه ایران

تنها چند سال پیش از فوران اولین چاه نفت در مسجد سلیمان، یعنی اوایل قرن ۱۹ میلادی، تکه زمینی مسطح کافی بود تا نخستین پرواز در خاورمیانه انجام شود و یک فروند هواپیمای راپیر (قدیمی ترین هواپیمای استفاده شده در صنعت نفت) که از فرودگاه لندن برخاسته بود، در مسجد سلیمان فرود آید، پروازی که حامل یک هیات از کارشناسان، لوازم زمین شناسی، میکروسکوپ و اندکی مواد دارویی بود. این پرواز مقدمه ای شد برای احداث نخستین فرودگاه غیر نظامی ایران که حدود ۸۰ سال پیش در منطقه نفتی “یمهه” مسجد سلیمان ساخته شد تا کار جابجایی مدیران و کارکنان، ارسال مراسلات و بارهای ویژه صنعت نفت از این طریق انجام شود.

مراد علی بهرامی (آموزگار بازنشسته مدارس صنعت نفت) با افسوس از گذر گذشته های خوش، به خوبی به یاد دارد که بچه ها لحظاتی پیش از پرواز هواپیما، از معلم شان اجازه می گرفتند و برای رسیدن به فرودگاه و تماشای لحظه پرواز، نفس زنان و سراسیمه می شتافتند.

اما مسجد سلیمان را نمی توان اولین فرودگاه رسمی ایران دانست. زمانی که اولین هواپیما در مسجد سلیمان نشست در واقع فرودگاهی در کار نبود بلکه زمینی مسطح برای نشستن هواپیما در نظر گرفته شده بود و پس از چندی با توجه به رفت و آمد زیاد انگلیس ها به مسجد سلیمان تصمیم به ساخت فرودگاه در همان مکان مسطح گرفته شد. این فرودگاه در منطقه ای ساخته شد که در حال حاضر به آن گلگیر می گویند. بنابراین اولین فرودگاه رسمی ایران فرودگاه قلعه مرغی است که به دستور رضاخان ساخته شد.

اولین و قدیمی ترین فرودگاه ایران

اولین فرودگاه‌ ایران

فرودگاه مسجد سلیمان نخستین و قدیمی‌ترین فرودگاهی است که در ایران تاسیس شد. تاریخ تاسیس رسمی افتتاح این فرودگاه همزمان با کشف نفت در این منطقه به سال ۱۲۸۷ باز‌می‌گردد.

این فرودگاه، نخستین نقطه خاورمیانه‌ است که به‌صورت رسمی صاحب فرودگاه شد و از آن هواپیما بر‌می‌خاست و هم‌اکنون نیز با نام فرودگاه شهید آسیایی شناخته می‌شود.

فرودگاه مسجد سلیمان به دنبال فعالیت‌های کشف میادین نفتی در این شهر افتتاح شد.

اولین و قدیمی ترین فرودگاه ایران

شرکت‌های هواپیمایی بسیاری در این فرودگاه مشغول بودند. از جمله شرکت‌هایی که در فرودگاه مسجد سلیمان، بیشترین فعالیت و خدمات را ارائه می‌کردند می‌توان به شرکت کی‌ال‌ام هلند و بریتیش ایرویز انگلستان اشاره کرد.

بعد از ملی‌شدن صنعت نفت و تشکیل وزارت نفت در ایران و به‌دنبال آن، خرید چند فروند هواپیما برای وزارت نفت، این هواپیماها نیز در کنار دیگر شرکت‌های خدمات‌دهنده، مسیرهای متعددی را در دست گرفتند.

هفتم آبان ۱۳۸۷ به مناسبت تولد صد سالگی نخستین فرودگاه خاورمیانه، مبلغی حدود ۵ میلیارد تومان برای مرمت و بازگشایی این فرودگاه از سوی وزارت نفت اختصاص یافت‌.

شرکت هواپیمایی نفت که یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های هواپیمایی در کشور است، یکی از ۴ فروند فوکر ۱۰۰ خود را مسجد سلیمان نامگذاری کرده است. این هواپیما با ریجستری EP-MIS در میان هواپیماهای کشور شناخته می‌شود.

تولد ۱۰۰ سالگی فرودگاه مسجد سلیمان

در ۷ آبانماه سال ۱۳۸۷ به مناسبت تولد ۱۰۰ سالگی نخستین فرودگاه خاورمیانه مبلغی بالغ بر ۵ میلیارد تومان برای مرمت و بازگشایی این فرودگاه از سوی وزارت نفت اختصاص داده شد.

در صورتی که تمایل به سفر با دوستان خود دارید و می خواهید اقدام به رزرو بلیط هواپیما خود نمائید، میتوانید به راحتی از طریق سرویس بیلیتز، بلیط هواپیما به مقصد مورد نظر خود را خریداری فرمائید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا