خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های مذهبی / معرفی امام‌زاده شاهزاده زکریا در قم

معرفی امام‌زاده شاهزاده زکریا در قم

امام‌زاده شاهزاده زکریا، قم
بین روستاى عیسى‌آباد و میدانک خلجستان، رود کوچکى جارى است که در کنار آن، از عمق ۵ مترى تا سطح زمین، سدى آجرى به صورت برجى از سنگ و گچ چیده شده که بناى موردنظر روى همین سد بنیان گردیده است. این بنا از خارج به شکل هشت ضلعى و از داخل به شکل چهار ضلعى مساوى به دهانه ۶ و ارتفاع ۹ متر است که در هر ضلع آن، شاه‌نشینى (غرفه‌ای) ساخته شده است و از هر یک از شاه‌نشین‌ها نیز درى یا دریچه‌اى به خارج گشوده مى‌شود.

جدار داخلى بقعه سفیدکارى شده و به نقاشى‌هاى رنگ‌آمیزى مزین است که در مواضع مختلف در جرز و اسپر آن، کاشى‌هاى خشتى منقش و هفت رنگ قدیمى به کار برده‌اند و چنین به نظر مى‌رسد که این کاشى‌ها هم از بقایاى کاشى‌هاى ازاره یا مرقد هستند. در جلوى بقعه زیر ایوان، درى دو لنگه با کتیبه‌هاى منبت، تنکه‌هاى قابسازى و گره‌کشى قدیمى نصب گردیده که از آثار عصر صفویه است و در میانهٔ اکثر قاب‌هاى آن، نام «علی» به خط ثلث برجسته خوانده مى‌شود.
برفراز بقعه، گنبدى شلجمى شکل و زیبا از آثار عهد صفویه به قطر و ارتفاع ۱۰ متر با عمق ۵ متر و استوانه‌اى از آجر تراش و تارکى آراسته به کاشى‌هاى الوان دوالى و کلوکى است که دور شکم آن، ترنج‌هایى نزدیک یکدیگر به طور کمربندى و در میانهٔ آن‌ها اسامى جلاله و معصومین با کاشى‌هاى الوان به خط بنایى نقش شده است.

امام‌زاده شاهزاده زکریا,بقعه امامزاده زکریا در قم,مکانهای مذهبی قم

بنای بقعه امام‌زاده شاهزاده زکریا از خارج به شکل هشت ضلعى است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا