معرفی روستای سنگچال

نگاهی کوتاه به این روستای زیبا و دیدنی می اندازیم تا در صورتی که تمایل به سفر به این روستا داشتید آشنایی مختصری با آن داشته باشید،سنگ چال روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل در استان مازندران . سنگچال در دهستان چلاو قرار داشته و به دلیل زیبایی های بی مانندش از دیدنی های مازندران به شمار می آید. سنگچال ییلاقی بزرگ و پرجمعیت است که چشمه های خنک و گوارا ، تپه های سرسبز و دیدنی و جنگل های انبوه آن را به بهشتی بی مانند تبدیل کرده و جایگاه ویژه ای را در دل طبیعت دوستان و گردشگران باز کرده است. سنگچال بعد از روستای فیلبند که در نوک کوه واقع است، بلندترین ییلاق منطقه چلاو میباشد. کلاً هوای این کوه ها مرطوب ولی از شرجی بودن و گرمای طاقت فرسای شمال و کنار دریا خبری نیست. سنگچال از آبادی های بزرگ و پرجمعیتی است که تقریباً در همه فصول سال پذیرای مهمانان خویش است حتی در زمستان های پر برف و سرد و زیبایش.

محله های سنگچال شامل :

۱- پیده سره : که در زبان محلی به خانه قدیمی می گویند که البته باید بگویم که برخلاف اسمش در آن خانه های نوساز و ویلایی ساخته شده است.

۲-جور سره : که این هم در زبان محلی به خانه بالا دست روستا میگویند.

۳-مست قلا : که این هم به معنی جای زندگی انسانهای سر مست و شاد است.

۴- شل کنار : که این هم به خاطر خاک شل منطقه به آن شل کنار میگویند.

۵- فرنی کلا : که به تپه روبروی روستا که از آنجا کل روستا را میبینید میگویند

۶- آقا سر : به خاطر وجود بقعه امامزاده محمد به این منطقه آقا سر میگویند.

تاریخچه سنگچال
در جنوب سنگچال در پایین دست روستا، جایی است به نام «سابنه» ، که یک دژ باستانی، به یادگار مانده، که آن را «اسپه خنه» به معنای سفید خانه می نامند.
به گفته ی معتمدان و ریش سفیدان و برخی از پژوهش ها و منابع تاریخی،« قلعه ی سفید خانه » مربوط به ماقبل تاریخ ایران، یعنی حدود ۳ الی ۴ هزار سال قبل است. این قلعه بیشتر کاربری نظامی داشته و برای دیده بانی به کار می رفت. ارتفاع این دژ را ۸ الی ۱۰ متر تخمین زده اند.در سال های اخیر نیز، تعدادی از بی خبران از میراث فرهنگی این سرزمین که در حقیقت دزدان و غارتگران فرهنگی اند، به گمان دستیابی به گنج آن را مورد تخریب قرار داده اند. وجود قبرهای زرتشتی یا گبری، در اطراف آن نشان از قدمت آن دارد. در پایین دست قلعه و در فاصله ۲۰۰ الی ۳۰۰ متری آن سنگ هایی بزرگ به ترتیب در کنار هم چیده شده اند که آن را «سنگ دروازه » می گویند. وجود رودخانه ی «لارسر» موجب رونق این آبادی بوده و سنگ بزرگی با ابعاد نامتعارف وجود دارد که در بالای این سنگ و در وسط آن گودالی به نظر دست ساز قرار دارد. می گویند که اسم« سنگچال »، یعنی «سنگ» و « چال» از وجه تسمیه ی همین سنگ گرفته شده است.
از مهمترین آثار تاریخی سنگچال ” سقانفار امامزاده محمد (ع) ” میباشد که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. امامزاده محمد بر بلندای سنگچال قرار دارد. ایشان از نوادگان امام محمد باقر (ع) می باشند.این روستا از مناطق میان بندی و در ۱۷ کیلومتری مدخل دهستان چلاو، پل آهنی واقع در جاده آسفالته هراز آمل – تهران است.

روستای سنگ چال

روستای سنگ چال

روستای سنگ چال

روستای سنگ چال

روستای سنگ چال

روستای سنگ چال

روستای سنگ چال

روستای سنگ چال

روستای سنگ چال

روستای سنگ چال

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا