خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های تفریحی / سفری کوتاه به روستای سرتل

سفری کوتاه به روستای سرتل

نگاهی کوتاه به روستای زیبا و شهید پرور سرتل می اندازیم تا هنگام سفر به این روستا آشنایی مختصری داشته باشید. روستای سرتل در ۱۵ کیلومتری فیروزآباد فارس و در منطقه ای کوهستانی واقع گردیده که از دو طرف بالا و پایین؛ دو کوه آن را در بر گرفته کوه بالا را به نام روشنو و کوه پایین به نام آسیاب بادی نام گذاری گردیده که این روستا در پایه کوه روشنو در نزدیکی قسمتی از کوه که اهالی به آن آب انداز می گویند واقع گردیده است. همچنین مقبره لاله و لادن نیز در مسیر پنج کیلومتری این روستا می باشد.

تاریخی که برای این تاسیس روستای سرگر با توجه به آثار باستانی بر جای مانده در مکان های مختلف در حوالی روستا تخمین زده شده است حدوداً به ۷۰۰ سال پیش بر می گردد که دور از واقعیت نیست.

سرتل در منطقه ای کهن قرار گرفته که آثار اماکن و ساخت و ساز های قدیمی در این منطقه دیده شده است و حتی در سالیان گذشته سنگ قبری با قدمت حدوداً چهارصد ساله نیز در محدوده قبرستان دیده شده بود اما متاسفانه الان از آن خبری نیست.

این روستا در گذشته با بارازجان و بعداً سرگل نام گذاری گردیده است و اکنون نیز با نام سرگر شناخته شده است. در این روستا در حدود ۱۵۰۰نفر ساکن می باشد. که اقتصاد آن ها عموماً بر دو پایه دامداری و کشاورزی استوار می باشد که طی این سال های متمادی ، خشکسالی ضربه های شاید جبران ناپذیری بر اقتصاد مالی این منطقه وارد گردیده است.

مردم سرگر مردمی متدین، دیندار و پایبند به اصول اسلامی و ولایت فقیه هستند که مزین به داشتن شهدای هشت سال دفاع حق علیه باطل نیز هستند، مردم سرگر نسبتاً کمتر مورد هجوم فرهنگی قرار گرفته اند.

این روستا درجریان انقلاب اسلامی فعالیتی چشم گیر داشته و از آن دوران جانباز بزرگواری تقدیم انقلاب عزیز نمودند و در جنگ تحمیلی نیز چندین شهید وجانباز بزرگ وار تقدیم نمودند.

روستای سرگر دارای جاذبه های سیاحتی و زیارتی نیز می باشند، این روستا دارای امامزاده هایی با نام های “امامزاده سه شخصون و امامزاده سید محمد” می باشد. که مبحث امامزادهای محترم خود مبحثی جالب و شنیدنی است که باید در مورد آن ها مطالب بسیاری نوشته شود.

روستای سرتل

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا