خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های طبیعی / اطلاعاتی از بزرگترین بیابان‌های جهان

اطلاعاتی از بزرگترین بیابان‌های جهان

طبیعت برای مردم بسیار جذاب است زیرا در هر لحظه می تواند موارد شگفت انگیز و غیر منتظره بسیاری را رقم بزند. جاذبه‌های طبیعی مانند جنگل‌ها، کوهستان‌ها و بیابان‌ها افزون بر دوستداران طبیعت برای گردشگران نیز بسیار جالت توجه هستند. اگرچه تحمل شرایط آب و هوایی سخت بیابان‌ها ممکن است برای همه جذاب نباشد، اما تورهای بیابان گردی به یکی از جاذبه‌های گردشگری در کشورهای مختلف جهان مبدل شده‌اند. از این رو، در ادامه این مطلب برخی از بزرگترین بیابان‌های جهان را معرفی می کنیم.
قطب جنوب
“قطب جنوب” نه تنها یک بیابان بزرگ است، بلکه پنجمین قاره بزرگ جهان نیز محسوب می شود. حدود ۹۸ درصد این بیابان با یخ پوشیده شده است. بیابان قطب جنوب سردترین، خشک‌ترین و پر بادترین بیابان جهان است. این بیابان ناحیه‌ای به مساحت ۱۴ میلیون کیلومتر مربع را شامل می شود.

بزرگترین بیابان‌های جهان

 یابان قطب جنوب سردترین، خشک‌ترین و پر بادترین بیابان جهان است
قطب شمال
“قطب شمال” بیابانی با زمستان‌های طولانی و تابستان‌هایی کوتاه و سرد است. دمای هوا در این منطقه به منفی ۴۰ درجه سانتیگراد زیر صفر می رسد و ناحیه‌ای به مساحت ۱۳ میلیون ۷۲۶ هزار و ۹۳۷ کیلومتر مربع را پوشش می دهد.

جاذبه‌های بیابانی،بیابان گردی

 قطب شمال بیابانی با زمستان‌های طولانی و تابستان‌هایی کوتاه و سرد است

بیابان صحرا
بیابان “صحرا” یکی از گرم‌ترین نقاط روی زمین است که در آفریقای شمالی قرار دارد. این بیابان در نزدیکی دریای سرخ قرار داشته و ناحیه‌ای به مساحت حدود ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع را پوشش می دهد.

جاذبه‌های بیابانی،بیابان گردی

 بیابان صحرا یکی از گرم‌ترین نقاط روی زمین است

بیابان عرب
بیابان “عرب” در غرب آسیا قرار داشته و ناحیه‌ای به مساحت ۲ میلیون و ۳۳۰ هزار کیلومتر مربع را پوشش می دهد. دامنه گستردگی آن یمن، خلیج فارس، عمان، اردن و عراق را شامل می شود. روزهای بیابان عرب فوق العاده داغ و شب‌های آن منجمد کننده است.

جاذبه‌های بیابانی،بیابان گردی

روزهای بیابان عرب فوق العاده داغ و شب‌های آن منجمد کننده است

بیابان گبی
“گوبی” یکی از بزرگترین بیابان‌های آسیا محسوب می شود که شمال و شمال غرب چین و جنوب مغولستان را در بر می گیرد. این بیابان با کوه‌های آلتای احاطه شده است. بیابان گبی ناحیه‌ای به مساحت یک میلیون و ۳۰ هزار کیلومتر مربع را پوشش می دهد.

جاذبه‌های بیابانی،بیابان گردی

 گوبی یکی از بزرگترین بیابان‌های آسیا محسوب می شود

بیابان کالاهاری
بیابان “کالاهاری” در جنوب آفریقا قرار دارد و دامنه وسعت آن نامیبیا، آفریقای جنوبی، آنگولا، زامبیا و زیمباوه را شامل می شود. در این بیابان ساواناهایی قرار دارند حیات جمعیت حیوانات آفریقا تا حد زیادی به آنها وابسته است. بیابان کالاهاری ناحیه‌ای به مساحت ۹۰۰ هزار کیلومتر مربع را پوشش می دهد.

جاذبه‌های بیابانی،بیابان گردی

 بیابان کالاهاری در جنوب آفریقا قرار دارد و ناحیه‌ای به مساحت ۹۰۰ هزار کیلومتر مربع را پوشش می دهد
بیابان پاتاگونیا
“پاتاگونیا” بزرگترین بیابان آرژانتین محسوب می شود که بخش اعظم آن در این کشور و بخش کوچکی از آن در کشور شیلی قرار دارد. این بیابان تقریبا با رشته کوه آند احاطه شده است. بیابان پاتاگونیا ناحیه‌ای به مساحت ۶۷۳ هزار کیلومتر مربع را پوشش می دهد.

جاذبه‌های بیابانی،بیابان گردی

 پاتاگونیا زرگترین بیابان آرژانتین است که ناحیه‌ای به مساحت ۶۷۳ هزار کیلومتر مربع را پوشش می دهد

بیابان گریت ویکتوریا
“گریت ویکتوریا” بزرگترین بیابان استرالیا محسوب می شود که در غرب این کشور قرار دارد. این بیابان ناحیه‌ای به مساحت ۴۲۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع را پوشش می دهد. دمای بیابان گریت ویکتوریا می تواند بین ۱۸ تا ۴۰ درجه سانتیگراد افزایش یابد.

جاذبه‌های بیابانی،بیابان گردی

 گریت ویکتوریا بزرگترین بیابان استرالیا  است که دمای آن بین ۱۸ تا ۴۰ درجه سانتیگراد تغییر می کند
بیابان سوریه
بیابان “سوریه” که به نام بیابان سوری-عربی نیز شناخته می شود ناحیه‌ای به مساحت ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع را پوشش می دهد.

جاذبه‌های بیابانی،بیابان گردی

بیابان سوریه ناحیه‌ای به مساحت ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع را پوشش می دهد
بیابان گریت بیسین
بیابان “گریت بیسین” در آمریکا قرار دارد و دامنه گستردگی آن از سیرا نوادا در غرب تا کوهستان راکی در شرق را شامل می شود. این بیابان ناحیه‌ای به مساحت ۱۹۰ هزار کیلومتر مربع را پوشش داده و بزرگترین بیابان آمریکا محسوب می شود.

  جاذبه‌های بیابانی،بیابان گردی

 یابان گریت بیسین بزرگترین بیابان آمریکا است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا