آشنایی با حبله رود

این رود به طول حدود ۲۴۰ کیلومتر، از ارتفاع حدود ۲۸۰۰ مترى دامنه کوه‌هاى سائو و شاه‌محمد قله و هما در شمال‌ شرقى فیروزکوه، از رشته کوه‌های البرز سرچشمه می‌گیرد و به نام رود گورسفید با مسیر عمومى شمالى ـ جنوبى، از دامنه شمالى کوه مارآب عبور می‌کند سپس به سمت غرب تغییر مسیر داده و نخست با رودخانه ساواشى مخلوط می‌شود و فیروزکوه نام می‌گیرد. این رود پس از پیوستن به نمرود در حوالى دهستان حبلرود (هبلرود)، با نام «حبله‌رود» خوانده شده و در ۴۶ کیلومترى جنوب‌ شرقى گرمسار (استان سمنان) به رود گُلو می‌پیوندد. قسمت علیاى حبله‌رود از سرچشمه تا محل تلاقى آن با ساواشى، گورسفید نام دارد و حدود ۳۶ کیلومتر است. حبله‌رود در دشت گرمسار (دشت خوار) به شاخه‌هاى متعددى تقسیم شده و در آبیارى زمین‌ها از آن استفاده می‌شود. مابقی آب حبله‌رود پس از گذشتن از روستاى علی‌آباد باقرى به سوى جنوب ‌شرقى تغییر مسیر داده و در ۴۶ کیلومترى جنوب‌ شرقى گرمسار در ارتفاع ۷۴۵ مترى با پیوستن به رود گُلو (یا ایوانکى) که یکى از شاخه‌هاى رودخانه وَرَگى است و پس از تلاقى با چند رود وارد حاشیه کویر می‌شود و در ریگزارهاى شمال ‌غربى دریاچه نمک (کویر گرمسار) فرو می‌رود.

آب رودخانه حبله‌رود در ابتدای مسیر شیرین و مناسب است اما با پیوستن شاخه‌های متعدد و عبور از سازندهای شیمیایی گچ‌دار و نمک‌دار، آب رودخانه شور و نامناسب می‌گردد.

رودخانه-حبله-رود2

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا