درباره کویر ابرقو

کویر ابرقو یکى از معروف‌ترین مناطق کویرى کشور محسوب مى‌شود. این کویر به شکل دایره بین دو رشته کوه قرار گرفته و به فاصله کمى از آن کویر تاغستان (طاقستان) واقع شده است.

کویر ابرکوه (ابرقو) واقع در ۲۰ کیلومتری شرق شهرستان ابرقو است. این کویر از غرب به کوه گینه علی، از جنوب غربی به کوه های پوزه سیاه و حوض سفید، از جنوب به کفه بدر شیراز، از شرق به کوه چاه زرد و از شمال به جاده ابرکوه- تفت محدود می شود.

کویر ابرکوه آب اصلی خود را دو رودخانه موجود در حاشیه شمال غربی و رودخانه های دیگری که از حاشیه جنوب شرقی وارد کویر می شوند، دریافت می کند. قسمت اعظم این کویر را نمک زار با فرورفتگی های پراکنده فرا گرفته است. خاک های رسی باد کرده قسمت اعظم بخش جنوبی شرقی را فرا گرفته و به صورت نوار کل نمک زار را در قسمت های دیگر در بر گرفته است. در حاشیه شمال غربی در حد فاصل خاک های رسی و نمکزار باتلاق قرار دارد که به صورت نوار پهنی حاشیه شمال غربی کویر را می پوشاند.

راه های ورود به این منطقه از دو طریق، مسیر جاده ابرکوه به تفت و جاده خاکی مزرعه آخوند و دوم مسیر ابرکوه به مهرآباد و سپس جاده خاکی اسفندآباد است.

قله هرنان در کویر ابرقو

هرنان، نام قله عظیم سنگی ست که از میان دشت صاف و هموار کویر ابرقو سر به فلک کشیده و یکی از زیباترین پدیده های کویری در ایران به شمار می رود.

ابرقوو

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا