خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های طبیعی / معرفی تالاب یادگارلو

معرفی تالاب یادگارلو

تالاب یادگارلو در جنوب دریاچه ارومیه و ۲۲کیلومتری شهر نقده در موقعیت جغرافیایی ۳۷درجه و ۱دقیقه و ۳۲ثانیه عرض شمالی و ۴۵درجه و ۳۲دقیقه و ۴۷ثانیه طول شرقی قرار دارد. تالاب یادگارلو با مساحت حوضه آبخیز ۱۵۳۰ هکتار در ارتفاع متوسط ۱۲۸۰متری ازسطح آبهای آزاد واقع است که علاوه برمساحت ۳۵۹ هکتاری دریاچه تالاب ،۲۶۰ هکتار نیز مساحت مراتع حاشیه تالاب راتشکیل می دهد. منابع تامین کننده آب تالاب ،روانابهای فصلی ناشی از بارندگی درسطح حوضه، جریانهای فصلی رودخانه گدار ازطریق انهار سنتی و نشت آبهای زیرزمینی می باشند.

این تالاب درگذشته زیستگاه بسیارمناسبی برای زمستان گذرانی و نیز زادآوری پرندگان آبزی همچون قو، فلامینگو، اردک سرسفید، انواع مرغابیها بوده است. امادرطی چندسال اخیر با احداث زهکش درمجاورت آن و همچنین کاهش آب ورودی ،این تالاب در بیشتر مواقع سال خشک می باشد. به همین جهت این تالاب درلیست مونترو قرار گرفته که نیاز شدید به احیا و بازسازی دارد.

نوع تالاب
تالاب از نوع فصلی و لب شور می باشد
کاربری تالاب
در اطراف تالاب کشاورزی صورت می گیرد از زمین های تالاب به عنوان مرتع استفاده می شود .
امکان جذب گردشگر
این تالاب به همراه تالابهای درگه سنگی و حسنلو یکی از مکانهای جذب گردشگران طبیعت می باشد .

یادگارلو یادگارلو-1

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا