خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های طبیعی / گشت و گذار در تالاب بورآلان

گشت و گذار در تالاب بورآلان

تالاب های بورالان در ۱۵۰کیلومتری شهر مرزی پلدشت در امتداد مرز مشترک ایران ترکیه و ارمنستان به موازات ضلع جنوبی رودخانه قره سو و در شمال روستای دیم قشلاق تا ناحیه ای موسوم به چشمه ثریا (سرچشمه قره سو )در ۳۹درجه و۴۳دقیقه عرض شمالی و ۴۴درجه و ۳۵دقیقه طول شرقی واقع شده است. تالاب بورالان شهرستان ماکو از تالاب های مهم آذربایجان غربی است که با ۲۵۰ هکتار مساحت و چشمه های آب گرم به عنوان یکی از زیستگاه های اصلی و زمستان گذران ۶۴ گونه پرنده، دارای اهمیت زیست محیطی است.تالاب با ارزش بورالان در منطقه کوه های آرارات و در مرز ایران و ترکیه واقع شده است. تالاب‌های بورالان دارای آب دایمی بوده و از جمله مناطق زیبای شهرستان ماکو می‌باشد.
راههای دسترسی
راههای دسترسی این تالاب در امتداد جاده مرزی پلدشت به چشمه ثریا قرار دارد و سپس این جاده از دامنه های کوه آرارات به بازرگان می رسد . طول این تالاب از روستای دیم قشلاق تا چشمه ثریا ۳۵ کیلومتر و عرض آن برجسب وضعیت توپوگرافیک تعییر کرده و بین ۰/۵تا ۱/۵ کیلومتر در دوسمت مرز ادامه می یابد .
امکان جذب گردشگر
تالاب مرزی است و چندان برای جذب گردشگران مساعد نمی باشد .

بورالان منطقه ای است واقع در نقطه صفرمرزی ایران و ترکیه، با ۶۸ هزار هکتار وسعت که علاوه بر ترکیه با جمهوری نخجوان و ارمنستان هم، مرز مشترک دارد. بورالان دشتی پهناور بوده که ۳۲ روستا و هزار و ۴۱۰ خانوار روستایی و عشایری را با نزدیک به صد هزار واحد دامی که تقریبا بیش از سه برابر توان اکولوژیک مراتع است در خود جای داده است. در ایام گذشته این منطقه به بهشت گمشده آذربایجان معروف بوده است.

IMAGE635191629082787612_002

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا