خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های مذهبی / معرفی بقعه امامزاده شهسوار

معرفی بقعه امامزاده شهسوار

بقعه متبرکه امامزاده شهسوار غیب، ضلع غربی روستای جاورده چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه، در فاصله ۱۲ کیلومتری قلعه رئیسی و ۶۰ کیلومتری شهر دهدشت قرار دارد.
بقعه متبرکه امامزاده شهسوار غیب، در وسط قبرستان قدیمی ضلع غربی روستای جاورده چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه قرار دارد.
روستای جاورده از شمال به رودخانه چاروسا، از جنوب به روستای بلویری، از مغرب به کوه گل، از مشرق به کوه سیلیلاک (ابراهیم ) محصور و محدود است.
بنای امامزاده دارای یک واحد اتاق ۴*۶ متر که در وسط آن، مرقد مطهر در ابعاد ۱۱۰*۱۷۰*۵۰ سانتی متر قرار دارد و زمانی دارای گنبدی گچی از نوع مخروطی هرمی بوده است. در سال ۱۱۷۳ (ه.ش) دردوره حکومت زندیه به دستور کلانتر وقت منطقه، مرمت و گنبد متروکه آن باز سازی کامل شد، از آن تاریخ تا سال ۱۳۴۷ (ه .ش) هیچ گونه تعمیر و مرمتی انجام نگرفته است.
به نقل از بزرگان محلی و خادم مسجد روستای مذکور در سال ۱۳۴۷(ه.ش)، امامزاده به خواب شخصی از اهالی روستا آمده، که با هزینه شخصی خود گنبد را به همان سبک معماری قبلی بازسازی کند. این بازپیرایی انجام گرفته، اما به دلیل سستی عناصر استفاده شده چندان دوامی نیافته، مجددا ریزش کرده و تاکنون به همان حال باقی مانده است.
در کتاب دائرهالمعارف شجره آل رسول، جلد سوم، نوشته «سید علی موسوی‌نژاد سوق» در مورد این بقعه متبرکه این چنین نوشته شده است «شجره طیبه آن، با استناد به اقوال منطقه‌ای، یکی از سادات با فضل علوی است که به اعتباری همراه با امامزاده محمود‌(ع) (سید محمید) جهت تبلیغ دین مبین اسلام به این منطقه مهاجرت کرده است».
قومی که در این روستا اسکان دارند، از تیره‌های سادات، تاویسی، تا حسین شاهی، خوانین، عمله، غندی و متفرقه هستد، که با نسبتی کم و بیش حدود دویست و پنجاه سال پیش جایگزین قوم «تاش طیب » شده‌اند، که به علت زد و خور‌د‌های اجتماعی، منطقه را ترک و به مناطق زیرکوه بهبهان و تشان مهاجرت کرده‌اند.
در جوار این بقعه مرقد دو تن از شهدای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ۱۳۵۹(ه.ش) شهید «سالار ارشیاه» و شهید «عیسی خزند» دفن شده است، که در تمام ایام زائران زیادی دارندبقعه امامزاده شهسوار در نزدیکی روستای جاورده از توابع شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویر احمد قرار دارد
این بقعه در حدود ۴۵ کیلومتر با شهر لردگان فاصله دارد و سکنه آن به دلیل احتمال رانش زمین، به شهرک شهسوار واقع در شهرستان لردگان مهاجرت کردند.

shahsavar

shahsavar1

shahsavar2

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا