خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های طبیعی / سفر به رودخانه باهوکلات

سفر به رودخانه باهوکلات

رودخانهٔ باهوکلات یکى از پرآب‌ترین رودخانه‌هاى استان سیستان و بلوچستان و عامل اصلى حیات و زندگى در جنوب بلوچستان به حساب مى‌آید. این رودخانه آب‌هاى مناطق وسیعى از صفحات جنوبى شهرستان ایرانشهر (بخش‌هاى سرباز، بمپور، راسک) و شهرستان‌ چابهار (بخش‌هاى دشتیارى قصر قند) را جمع‌آورى کرده و به دریاى عمان سرازیر مى‌کند.
رودخانهٔ باهوکلات از کوه پیرآباد در ۴۷ کیلومترى چنوب شرقى ایرانشهر و ۳۸ کیلومترى شمال غربى سرباز سرچشمه مى‌گیرد و به نام رودخانه رگاب (ریگاب) دهستان سرباز را به سوى جنوب شرقى طى مى‌کند. در سر راه با دریافت آب رودهاى مهجکا، سیاه کئور، بگنان و هیچدر در جهت سرباز سرازیر مى‌گردد. در این محل با رودخانه قوامک یکى شده و به نام رود سرباز به سوى جنوب غربى از دره‌هاى تنگ و پرپیچ و خم عبور مى‌کند و با رودخانه اسپکار همراه مى‌شود. این رود در مسیر خود آب رودهاى کیش و پیشامگ را نیز دریافت کرده و به نام رود گامشاندر به ناحیه پیشین وارد مى‌شود. در این ناحیه با رودخانه‌هاى سوهون تنگ و سوران آب درهم مى‌آمیزد و سد پیشین را پشت سر مى‌‌گذارد و به سوى جنوب غربى روان مى‌گردد. پس از دریافت یکى دو رود دیگر به دهستان باهوکلات در شهرستان چابهار داخل مى‌شود. رودخانه باهوکلات در ۹۰ کیلومترى شرق چابهار به خلیج گواتر در دریاى عمان سرازیر مى‌شود.
طول رودخانه ۳۴۰ کیلومتر و مساحت حوضه آبریز آن در حدود ۸۰۰۰ کیلومترمربع است. حداکثر آبدهى لحظه‌اى آن ۸/۱۱ مترمکعب در ثانیه اندازه‌گیرى شده است. این میزان آبدهى لحظه‌اى نشانگر سیلابى و طغیانى بودن شدید این رودخانه مى‌باشد. این رودخانه به ویژه به دلیل زیستگاه تمساح ایرانى اهمیت توریستى فراوان دارد.

131211_243

DSC05594

p5

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا