خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های طبیعی / معرفی منطقه حفاظت شده کوه خامین

معرفی منطقه حفاظت شده کوه خامین

این منطقه در حدود۳۰ کیلومتری ضلع شرقی دو گنبدان در استان کهگیلوییه و بویر احمد با وسعت ۲۵۶۷۱ هکتار با پوشش گیاهی و جنگلی بلوط ، ارژن ، انجیر وحشی ، کیکم ، چویل ، گون ، زالزالک و کلخنگ واقع شده است . گونه های جانوری وحیات وحش پلنگ ، خوک وحشی ، سمور وحشی ، جغد ، گرگ، خرگوش و شاهین را می توان در این منطقه یافت و دارای راه دسترسی آسفالته می باشد . این منطقه کوهستانی با هدف حمایت از جمعیت پلنگ،بز و پازن،قوچ و میش و کبک دری از سال ۱۳۷۸ تحت حفاظت قرار گرفت.دارای اقلیم نیمه مرطوب معتدل است . این منطقه که در جنگلهای زاگرس استان کهکیلویه و بویر احمد قرار دارد از پوشش گیاهی خوبی بر خوردار است از دیگر گونه های جانوری منطقه می توان به خرس قهوه ای،گراز،سنجاب ایرانی،سمور،گرگ،خرگوش،کبک ،شاهین،جغد،بحری،سارگپه پا بلند و کبوتر جنگلی نام برد.
این منطقه واقع در ضلع شمال و شمال شرقی شهردوگنبدان مرکز شهرستان گچساران می باشد . این منطقه طی مصوبه شماره ۲۰۷ مورخ ۲۵/۷/۸۰ ازسوی شورایعالی حفاظت محیط زیست کشور تصویب و جهت حفاظت به این استان ابلاغ گردید .
طول و عرض جغرافیایی آن به قرار زیراست :
E5048 – E5030 طول شرقی
N3021 – N3038 عرض شمالی

ویژه گیهای طبیعی
منطقه ای است غالبا کوهستانی متشکل از ارتفاعات و صخره های سخت و صعب العبور دارای راههای متعدد و چشم اندازهای بسیار مهمی می باشد . این اکوسیستم جنگلی درمنطقه گرمسیری استان قرار دارد . درفصل زمستان قلل مرتفع آن پوشیده از برف است .
فلورگیاهی
پوشش گیاهی این منطقه شامل بلوط (گونه غالب ) بنه ، ارس،بادام ، کیکم، کلخنگ، گون، کنگر، آلبالوی وحشی و … می باشد .
فون جانوری
جمعیت جانوری منطقه را غالبا خرگوش ، روباه ، گرگ، کفتار و پرندگاهی چون دلیجه ، بحری ، تیهو، و کبک معمولی تشکیل می دهد .
البته گونه کل و بزوحشی نیزدرصخره های صعب العبور آن مشاهده می گردد.

ارزشهای منطقه
ارز شهای خامین بیشتر مربوط به ارزشهای تفریحی ، تفرجگاهی است . چنانچه طی چندسال آینده حمایت و حفاظت مستمری از این منطقه صورت گیرد ارزشهای پژوهشی آن نیز جلب توجه خواهدکرد .

عوامل تهدید
چرای مفرط دام ، وجود شکارچیان سنتی و محلی ،عدم مدیریت جامع بهره برداری از منابع .


امکانات و تجهیزات

پاسگاه محیطبانی: ۱دستگاه ساختمان
نیروی انسانی و کادر محیطبانی: ۳ نفر
خودرو: ۰ دستگاه
موتورسیکلت: ۲ دستگاه
تراکتور: ۰ دستگاه

0 (2) 0 (3) 0 (4) 0 (5) 0 0 (1)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا