خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های تاریخی / اطلاعاتی از تپه باستانی آسیاب

اطلاعاتی از تپه باستانی آسیاب

تپه آسیاب به سرپرستی رابرت بریدوود شناسایی و در خرداد ۱۳۳۹ خورشیدی در چند محل اقدام به حفر گمانه‌های آزمایشی شد. این محوطه تاریخی در شهرستان کرمانشاه، بخش مرکزی، دهستان دورود فرامان، ۷۰۰ متری کیهان‌شهر، از محله‌های حاشیه‌ای کرمانشاه مشرف بر رودخانه‌ی‎ ‎قره‌سو قرار دارد. در نتیجه گمانه‌زنی در این تپه، بخشی از یک کلبه مسکونی بیضی شکل‎ ‎به قطر ده متر شناسایی شد که نیمی از آن در داخل زمین حفر شده بود‎.

‎در داخل‎ ‎این کلبه، بقایای دو اسکلت پوشیده شده با محلول گل اخری شناسایی شد. در کنار این‎ ‎اسکلت‌ها مقداری بقایای استخوان نیز به دست آمد. از جمله اشیای به دست آمده در تپه،‎ ‎تیغه‌ها و ریزتیغه‌هایی است که بر روی بعضی از آن‌ها آثار درخشندگی ناشی از قطع‎ ‎گیاهان دیده می شود. علاوه بر آن در این محوطه، سنگ‌ساب، مهره‌های سنگی، قسمتی از‎ ‎دست‌بند مرمری و قطعاتی از پیکرک‌های گلی نیز به دست آمده است. در میان پیکرک‌ها،‎ ‎پلاک‌هایی با صورت انسانی دیده می‌شود. کاوشگران تاریخ آثار مکشوفه از این تپه را‎ ‎به نه تا یازده هزار سال پیش نسبت می‌دهند‎.

این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ با شماره‌ی ثبت ۲۵۴۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تپه-آسیاب-1

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا