خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های طبیعی / سفری خاطره انگیز به دشت هویج

سفری خاطره انگیز به دشت هویج

دشت هویج یا گُرچال نام دشتی زیبا و ییلاقی در بالای روستای افجه از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیرانات است که در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است.

وجه تسمیه این دشت در این است که در گذشته بخش وسیعی از زمین‌های آن به کاشت هویج اختصاص داشته است اما امروزه اثری از هویج در آن یافت نمی‌شود. هم‌اکنون کشاورزان منطقه افجه به کشت محصولات کشاورزی مختلف از جمله گیلاس می‌پردازند.

در ضلع شمالی دشت هویج، گردنه افجه بشم قرار دارد که راهی مالرو در آن موجود است. این راه افجه و دشت هویج را به دشت لواسانات و دیگر ارتفاعات البرز مرکزی مرتبط می‌سازد. گفته می‌شود که ناصرالدین شاه و دیگر شاهان قاجار از این گردنه برای رفت و آمد با کالسکه به دشت لار و سایر ییلاق‌های آن نواحی استفاده می‌کرده‌اند. این راه مالرو در برخی نقاط حالت سنگفرش دارد و به آن راه شاه عباسی نیز می‌گویند.

در مجاورت دشت هویج چند قله‌ با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر واقع شده‌اند که عبارتند از قله ریزان، قله پرسون، قله آتشکوه و قله مهرچال و به همین دلیل این منطقه مورد توجه کوهنوردان نیز می‌باشد.

دشت-هویج13 دشت-هویج دشت-هویج3 دشت-هویج6 دشت-هویج7 دشت-هویج9 دشت-هویج12

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا