خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های طبیعی / معرفی رودخانه قم رود

معرفی رودخانه قم رود

اصفهان، از ناحیه جنوبی وارد محدوده استان مرکزی شده و در راستای جنوب غربی به شمال شرقی، از محدوده شرقی استان مرکزی خارج و به دریاچه حوض سلطان در محدوده استان قم تخلیه می‌گردد.

شاخه اصلی و پرآب این رودخانه را رودخانه خرقاب (که در بالادست به نام رودخانه دربند خوانده می‌شود)، تشکیل می‌دهد. رودخانه دربند در پایین‌دست سد مخزنی گلپایگان پس از دریافت جریان‌های سطحی شاخه خوانسار، به دشت گلپایگان وارد شده و در پایین‌دست دشت مذکور، رودخانه خرقاب را تشکیل داده که در راستای شمال به جنوب جریان می‌یابد. رودخانه خرقاب پس از عبور از تنگه باریکی در نزدیکی محل گلماگرد (جلماجرد) با رودخانه خمین (که در جهت شرق به غرب جریان دارد) تلاقی می‌نماید. پس از اتصال رودخانه‌های خرقاب و خمین، این رودخانه با نام «لعل بار» طی مسیر نموده و پس از طی مسافتی در حدود ۱۵ کیلومتر، شاخه فرعی دیگری به نام دربند شور به آن متصل می‌شود. رودخانه قمرود در پایین‌دست این شاخه پس از دریافت جریان‌های سطحی رودخانه‌های شور و ازنا وارد مخزن سد پانزده خرداد می‌گردد. این سد در سال ۱۳۷۱ خورشیدی بر روی رودخانه قمرود احداث گردیده است.

طول رودخانه قمرود تا محل ایستگاه هیدرومتری دودهک (در نزدیکی محل خروج از استان مرکزی به قم) حدود ۱۷۱ کیلومتر و مساحت حوضه آبریز آن تا محل این ایستگاه در حدود ۱۰۲۵۰ کیلومتر مربع می‌باشد .آبدهی متوسط رودخانه قمرود در این محل ۵/۴ مترمکعب بر ثانیه است.

20

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا