خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های تاریخی / سیر و سیاحت در کاروانسرای کوردان

سیر و سیاحت در کاروانسرای کوردان

کاروانسرای کوردان واقع در روستای کوردان در بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان ، یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .

سرپناه و مأمن

نیاز انسان به سرپناه و مأمن ، در مسیر راه‌ های بازارگانی مخصوصاً در دوران قدیم ، سبب اصلی ایجاد کاروانسرا ها در مناطق مختلف به ویژه راه ‌های کاروانی در منطقه جنوب کشور و هرمزگان بوده ‌است ، در دوران جلودار مهران آن پیر جهاندیده کاروانسرا های کُوردان و کاروانسرای کوخرد جلوه و رونق خاصی داشته بودند . جلودار مهران سردار چریک ها بود ، آن مرد با تجربه از کاروان ها ( قافله ‌ها ) در برابر دزدان حمایت می‌ کرد ، چون قدیمی ها می ‌گویند که تهیه مایحتاج زندگی به وسیله قافله الاغ و قاطر و شتر بوده و برای اینکه از ناامنی بین‌ راه مصون باشند قافله بزرگی به صورت دسته جمعی و با گروه زیادی از افراد مسلح حرکت می ‌کردند .
بسیاری از کاروانسرا ها در مسیر روستا ها یا نزدیک روستا ها واقع شده بودند ، مانند کاروانسرای روستای ( کوردان ) در جاده بستک کوخرد به بندر لنگه ، به هنگام ورود کاروان و اقامتی کوتاه کاروانیان می توانستند مواد غذائی و وسائل مورد نیاز خود را از روستائیان خریداری کرده و اگر کالائی برای فروش داشتند ، به آنها بفروشند . کاروانسرای کوردان حلقه وصل بین « کاروانسرای بلدنگ » ، در بون کوه زیر ، و کاروانسرای « کوخرد » در « مرکز بخش کوخرد » ، بوده ‌است . این کاروانسرای تاریخی توسط یکی از خیرین تعمیر و باز سازی شده‌ است .

0 (1) 0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا