خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های تاریخی / آشنایی کامل با قلعه دهشاد

آشنایی کامل با قلعه دهشاد

این بنای تاریخی در روستای دهشاد پایین از توابع بخش مرکزی شهرستان شهریار قرار دارد و وسعتی در حدود۸۰۰/۱۳ متر مربع دارد . در چهار گوشه بنا چهار برج دیده بانی و در ضلع شرقی یک در ورودی با سردری مرتفع به شکل ذوذنقه ای واز آجرکه دارای دو طاق نما در دو طرف می باشدساخته شده است.باروی قلعه۸/۵ متر ارتفاع دارد واز گل چینه ای به ضخامت ۵۵سانتی متر وکنگره های دایره ای شکل ساخته شده است.این قلعه روستای تنها قلعه روستای باقی مانده میباشد که هنوز زندگی در آن جریان دارد.گویا مالک اولیه قلعه دهشاد مشارالسلطنه نام داشته و بعد ها شخصی بنام حاجی حبیب الله مفید آن را دراختیار گرفته و هم کنون عده ای از مهاجرین افغان در آن زندگی میکنند.این بنا در دوران اسلامی و زمان حکومت قاجاریه ساخته شده است.

با توجه به گذشت نزدیک به دو قرن از تاریخ ساخت قلعه خوشبختانه هنوز پا برجاست و قابلیت تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری استان تهران را دارا می باشد.

بنا براین با دادن کاربری مناسب به این بنا در موارد ذیل می توان از آن بهره برداری کرد:

۱٫حفظ و احیاء آن به عنوان یک روستای نمونه گردشگری (مانند روستای ابیانه)

۲٫تبدیل به یک مجموعه تاریخی، فرهنگی وآموزشی(آموزشگاه صنایع دستی ،نمایشگاه ،کارگاه صنایع دستی و …..)

۳٫تبدیل به یک دهکده سینمایی (جهت تولید فیلمهای سینمایی و سریالهای تلوزیونی)

۴٫تبدیل به یک مکان اقامتی ، سیاحتی وتفریحی

قلعه دهشاد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا