خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های تاریخی / معرفی حمام شش صفادشت

معرفی حمام شش صفادشت

ر خارج از باروی جنوبی قلعه شش ، بقایای یک حمام قدیمی به چشم می خورد. اطراف حمام به صورت زمین ناهمواری پوشیده از بوته های خودرو است. بخش شمالی حمام تقریبا با باروی جنوبی قلعه شش مماس بوده و بخش جنوبی آن رو به زمین های بایر دارد. وقتی از بخش جنوبی به ساختمان حمام نگاه می کنیم ،‌قسمت های کلی آن را از شرق به غرب در یک امتداد می بینیم. این قسمت ها عبارتند از در ورودی ،‌سربینه ، گرم خانه و تون. بر روی رختکن و گرم خانه سقف های گنبدی پوشیده با کاه گل دیده می شود. حمام شش بنایی است با وسعت تقریبی ۱۳۵ متر مربع و متشکل از لاشه سنگ های کو چک و بزرگ و آجرهایی به ابعاد ۴×۲۰×۲۰ سانتی متر و ملاط آهک ،‌گل و‌کاه گل .یکی از قسمت هایی که مصالح به خوبی به کار رفته و شیوه استفاده از آن ها را در حمام شش به نمایش می گذارد مربوط به بخش تخریب شده تون و خزینه حمام است . بر این اساس به نظر می رسد برای ساخت دیوارها و پی حمام و نقاط در تماس دائم با رطوبت از سنگ های لاشه کوچک و بزرگ و در درجه بعد از آجر و در نهایت اندود آهک استفاده کرده اند. شیوه آجر چینی رابه سه شکل اقی ، قائم و مورب می توان تقسیم کرد. به علت تخریب قسمت های فوق و استفاده از فضای داخلی حمام به عنوان انبار ، دهانه و راه ورود به خزینه از داخل مسدود شده است.

ورودی حمام شش در بخش شرقی و به شکل یک در فلزی واقع در یک قاب آجری است. از این در و از طریق یک پلکان دارای دو پاگرد به رختکن یا سربینه حمام راه می یابیم. رختکن از فضای چهار گوشی با یک حوض مدور در وسط و دو سکوی جانبی به ارتفاع ۶۰ سانتی متر نسبت به کف تشکیل می شود. هر کدام از سکوها درون یک طاق نما قرار دارد. سقف رختکن گنبدی و دارای یک نورگیر است. از طریق دالانی در ضلع غربی رختکن وارد گرم خانه می شویم . این بخش با طرحی مستطیل شکل از غرب به خزینه و از شرق به نماز خانه ،‌مدخل گرم خانه و نظافت خانه محدود می شود. فضای گرم خانه را دو گنبد نورگیر دار می پوشاند. در ضلع جنوب غربی نیز نورگیر دیگری تعبیه کرده اند. در حال حاضر از فضای داخلی حمام برای انبار کاه استفاده می شود. قدمت حمام مذکور به دوران قاجار و زمان رونق و آبادانی قلعه شش باز می گردد. در وضعیت فعلی تعیین حریم و بازسازی قسمت های تخریب شده حمام ضروری است.

معرفی حمام شش صفادشت

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا