خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های تفریحی / معرفی روستای حیرت به همراه عکس

معرفی روستای حیرت به همراه عکس

روستای حیرت حدود ۵۰ کیلو متری شهر بندری نوشهر واقع شده است .این روستا در جاده چالوس قرار دارد بعد از مرزن آباداز دوآب فرعی به سمت شرق و پول وجود دارد که شما را به روستای حیرت می برد .

با توجه به اینکه مردم روستا در قدیم به آباد کردن زمین اهمیت خیلی زیادی می‌دادند زمین‌های کشاورزی بسیار زیادی را آباد کرده‌اند مزارع و زمین‌های کشاورزی روستای حیرت بسیار گسترده است و تا داخل روستا های اطراف نیز کشیده شده است .

رودخانه ای که از میان شالیزارهای زیبای حیرت می گذرد علاوه بر این که آب مورد نیاز این شالیزارها را تامین می‌کند جلوه بسیار زیبایی به این منطقه داده که چشم هر بیننده ای را مجذوب خود خواهد کرد . برنجی که توسط کشاورزان زحمتکش روستای حیرت کشت می شود یکی از مرغوبترین برنجهاست و مشتریان بسیار زیادی در منطقه و حتی برخی ازشهرهای استان تهران دارد .

کوه‌ها و رودخانه‌ها:

علاوه بر کوه هایی کم و بیش مرتفع و رودخانه دلم که در کنار این روستا وجود دارد.این منطقه دارای چشمه های آب گرم زیادی می باشد که هر ساله جمعیت زیادی را به خود جلب می کند.

رودخانه دلم رود که یکی از شاخه های اصلی رود چالوس است از شالیزارهای این روستا عبور می کند و جلوه ای بسیار زیبا به این روستا بخشیده است .

کوه پرشن در جنوب غربی روستا پوشیده از جنگل انبوه می باشد و غروب های بسیار دل انگیز و زیبایی دارد که واقعاً وصف ناپذیر است.

تپه پی قلا در این تپه نمایی بسیار زیبا از روستای های منطقه و حتی کلاردشت را می توانید به تماشا بنشینید و از این همه زیبایی هایی که خداوند آفریده نهایت استفاده لازم را ببرید .

تپه گردنک مشرف بر روستا است و در بالای تپه تمام زیبایی روستا را می توانید مشاهده کنید .

منابع طبیعی :

استان مازندران به ویژه دامنه سلسله جبال البرز دارای درختان جنگلی و پوشش گیاهی انبوهی است. روستای حیرت نیز به علت واقع شدن در این استان و قرارگیری آن در دامنه ها وارتفاعات دارای پوشش گیاهی غنی است . از طبیعت این منطقه جنگل های بی شمار و دشت هایی بی نظیر را می توان نام برد که جلوه آن نظر هر بیننده ای را جلب می کند.

جنگل پرشن که دارای پوشش گیاهی بسیار عالیست که تا کنون دست نخورده باقی مانده است .

رودخانه دلم رود که یکی از دو شاخه اصلی رود چالوس است و به دریای مازندران می ریزد قابل ماهیگیری است و انواع ماهیها بویژه قزل آلای حیرت در آن یافت می شود.

چشمه های آب گرم دلم معروف به لارو ,چشمه های متعدد کچل ، کنسنو ، سر چشمه، دل دل چشمه ، کچیک چشمه، گته چشمه ، دروزن چشمه و چشمه های درلو دره و چشمه های متعدد ازرچال و … از دیگر جاذبه های این روستای زیباست.

همچنین روستای حیرت به علت داشتن گیاهان زینتی و دارویی آن را معرف خاص و عام کرده است .

حیات وحش منطقه کجور و روستای حیرت :

منطقه کجور و روستای حیرت به علت داشتن آب و هوای معتدل و مرطوب و پوشش گیاهی و جنگلی انبوه و دارا بودن دشت‌های مرتفع و علفزارها ، دارای جانوران متنوعی است که بسیاری از آنها کمیاب یا حتی نایاب در اکثر نقاط کشور و در بعضی موارد، دنیاست که به دلیل حمایت نکردن و گمنام ماندن بعضی از آنها متاسفانه در حال انقراض هستند و یا منقرض شده‌اند.(مثل پلنگ)

فرهنگ عامه منطقه کجور و روستای حیرت:

مردم منطقه کجور و روستای حیرت سفید پوست در بعضی موارد بور و چشم آبی هستند . عموما با هوش و با استعداد و مردم زحمتکش و مهربان و دلسوز و میهمانواز هستند . چندان به فکر مال دنیا نیستند و عموما قانع و کمتر بلند پروازی می کنند .

این مردم برای حفظ آبروی شان بسیار اهمیت قائلند .مردم روستا برای حق نان ونمک احترام قائلند و احترام خاصی برای افراد مسن و بزرگتر از خود قائلند .در این روستا به علت بافت عمیق خانوادگی زنان از مردان رو نمی گیرند تمام عقد ها در اینجا عقد دائم است. و ازدواج بین جوانان این روستا بسیارمتداول است. عروسی معمولاً در دو روز برگزار می‌شود و تمامی اهالی روستا دعوت می شوند و از آداب و رسوم سنتی در اکثر عروسی هااستفاده می شود .

زنان بیشتر از مردان برای تامین هزینه زندگی و خانواده تلاش می کنند . اکثر زنان قبل از شروع کار روزانه نان گرم و تازه ای را برای خانواده می پزند.سپس بجز خانه داری در گله داری و کشاورزی دوش به دوش مرد خانه خود کار می کنند .

آسیا کردن گندم ، سفید کردن خانه ، شکستن هیزم برای تنور ، دوشیدن گاو ، جالیز کاری ، کاشتن سبزی ، ازجمله وظایف زن در چنی قبل محسوب می شد . اگر چه مراسم و آیین های سنتی روستا و منطقه روبه انقراض است اما همچنان می توان بعضی از آیینهای سنتی را در گوشه و کنار روستا مشاهده کرد.

معرفی روستای حیرت به همراه عکس 5 1 2 3

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا