خانه / اطلاعات گردشگری / قوانین صدور و استرداد بلیط هواپیما

قوانین صدور و استرداد بلیط هواپیما

بلیط هواپیما

- کودکان و خردسالان :

تخفیف‌های مربوط به بلیت خردسال (دو تا ۱۲ سال) در مسیرهای داخلی ۵۰ درصد و بلیت کودک تا دو سال و فاقد صندلی پرواز معادل ۹۰ درصد بهای بلیت بزرگسال است این در حالی است که بهای بلیت کودک در صورت استفاده از صندلی پرواز معادل بهای بلیت خردسال است.

- محاسبه بهای بلیط در خرید تور مسافرتی :

در صورت استفاده از خدمات تور، بهای بلیت در بهای کل خدمات درخواستی لحاظ می‌شود و امکان تفکیک آن از سوی سازمان هواپیمایی کشوری میسر نیست لذا مرجع رسیدگی به بهای خدمات تور، سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری است.

ابطال بلیط سه روز قبل :

در این راستا چنانچه مسافر تا ساعت ۱۲ ظهر سه روز قبل از تاریخ پرواز به هر دلیلی از انجام پرواز منصرف شود و درخواست ابطال بلیت را داشته‌ باشد، پنج درصد از نرخ خالص بلیت بدون احتساب عوارض از بهای پرداختی توسط مسافر کسر و مابقی به مسافر مسترد می‌گردد و چنانچه مسافر از ساعت ۱۲ ظهر سه روز قبل از پرواز تا ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از تاریخ پرواز به هر دلیلی از انجام پرواز منصرف شود و درخواست ابطال بلیت کند، ۱۰ درصد از نرخ خالص بلیت بدون احتساب عوارض از بهای پرداختی توسط مسافر کسر و مابقی به مسافر پرداخت می‌شود.

ابطال بلیط یکروز قبل :

بر این اساس اگر مسافر از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از تاریخ پرواز تا ۳۰ دقیقه قبل از پرواز به هر دلیلی از انجام پرواز منصرف شود و درخواست ابطال بلیت کند، ۳۰ درصد از نرخ خالص بلیت بدون احتساب عوارض از بهای پرداختی توسط مسافر کسر و مابقی به مسافر مسترد می‌شود.
این در حالی‌است که چنانچه مسافر در فاصله زمانی کمتر از ۳۰ دقیقه مانده به ساعت پرواز مندرج در بلیت به کانتر پذیرش مسافر مراجعه نماید یا درخواست ابطال صندلی رزرو شده خود را داشته باشد، غایب از پرواز محسوب شده و ۵۰ درصد از نرخ خالص بلیت بدون احتساب عوارض از بهای پرداختی توسط مسافر کسر و مابقی به مسافر مسترد می‌شود.

بهای بلیط داخلی و بین المللی :

بهای بلیت در مسیرهای داخلی به صورت مصوب بوده و توسط دولت تعیین شده است و در مسیرهای بین‌المللی میزان بهای بلیت از نرخ منتشره توسط یاتا (انجمن شرکت‌های حمل ونقل هوایی) نباید بیشتر باشد.
همچنین در مسیرهای بین المللی قیمت‌ بلیت با توجه به شرکت‌ هواپیمایی، مدت اعتبار بلیت، تاریخ خرید بلیت، تاریخ پراز و کلاس پروازی و سایر شرایط تعیین شده می‌تواند متفاوت باشد و این تفاوت حمل بر گرانفروشی یا ارزان فروشی نیست بنابراین تشخیص این امر توسط افراد متخصص امکان‌پذیر بوده و دفاتر فروش بلیت ملزم به ارائه اطلاعات کافی به مسافران در این خصوص هستند.

بهترین کانال کسب اطلاعات :

با توجه به احتمال تغییرات قوانین در برخی زمانها خواهشمندیم اطلاعات فوق را با روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری/فرودگاه های کشور کنترل نمائید.در غیر اینصورت مسئولیتی متوجه این دفتر نمی باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا