خانه / اطلاعات گردشگری / راهنمای سفر لذت بخش نوروزی با قطار شبانه

راهنمای سفر لذت بخش نوروزی با قطار شبانه

شما می‌توانید یک روز عصر در مبدأ سوار قطارهای شبانه شوید و در نهایت راحتی بخوابید و صبح در مقصد بیدار شده و با شادابی تعطیلات سال نو را آغاز کنید.

رعایت نکات زیر نیز به سفری لذتبخش با قطار کمک می کند:

سفر با قطار

- به گونه ای برنامه ریزی کنید که حداقل یک ساعت قبل از حرکت در ایستگاه حاضر باشید.

- از سوار شدن افراد بدون بلیت یا بلیت غیر هم نام جلوگیری می شود. پس ، از همنام بودن بلیت و مسافر اطمینان حاصل کنید.

- صدور قبض در قطار برای مسافر بدون بلیت ، به منزله تامین جا برای وی نیست.

- درهای قطار پنج دقیقه مانده به حرکت بسته می شود ، حداقل ۱۰ دقیقه قبل از حرکت سوار قطار شوید.

- بلیت قطار را تا رسیدن به مقصد در دسترس خود نگه دارید. رییس قطار برای کنترل بلیت به شما مراجعه خواهد کرد و در صورت مواجه شدن با مسافر غیر مجاز یا بار اضافی برابر مقررات عمل خواهد شد.

- مدت توقف قطار برای نماز ۲۰ دقیقه می باشد و توصیه می شود مقدمات نماز را قبل از توقف قطار انجام دهید.

- هنگام پیاده شدن برای نماز ، محل قطار و شماره واگن و کوپه را به خاطر بسپارید تا در برگشت با مشکل مواجه نشوید.

- گاهی برای نماز دو قطار در ایستگاه توقف می کنند ، دقت کنید تا اشتباهی سوار قطار دیگری نشوید.

- در ایستگاه های بین راه به تابلوهای اطلاع رسانی و پیام های بلندگوی ایستگاه توجه کنید.
– امکان دارد قطار در طول مسیر به علل مختلف از جمله آب گیری ، تلاقی با قطار روبرو ، اقامه نماز و غیره … توقف داشته باشد ، این توقف ها بر اساس برنامه حرکت قطار تنظیم شده اند.
– کلیه مسافران قطارهای مسافری از بدو ورود به ایستگاه مبداء تا ورود به ایستگاه مقصد در برابر حوادث تحت پوشش بیمه هستند.

- در صورتی که تهویه قطار به طور کامل از کار بیفتد ،‌ ۵۰ درصد بهای پایه بلیت به مسافر پرداخت می شود.

- در صورتی که تاخیر بیش از یک ساعت حرکت قطار در مبداء ، باعث انصراف مسافر از سفر شود ، وجه کامل بلیت طبق مقررات پرداخت می شود.

- در صورتی که تاخیر قطار باعث جا ماندن مسافر از سایر وسایل (کشتی ، هواپیما و اتوبوس) شود ، چنانچه تاخیر بیش از سه ساعت بوده و ناشی از حوادث طبیعی نباشد و فاصله بین رسیدن قطار و حرکت وسیله بعدی ، بیش از چهار ساعت بوده و هر دو بلیت به نام مسافر باشد ،‌ خسارت استرداد بلیت سایر وسایل مسافرتی پرداخت می شود.

- در صورت تاخیر قطار که منجر به جا ماندن مسافر از قطار بعدی شود ، چنانچه فاصله بین ورود قطار قبلی و حرکت قطار بعدی بیش از سه ساعت باشد و هر دو بلیت به نام مسافر باشد ،‌ وجه کامل بلیت قطار بعدی پرداخت یا مسافر با قطارهای بعدی اعزام می شود. چنانچه این تاخیر منجر به اقامت در شب شود ، هزینه اقامت و غذا به عهده قطار است. در صورت اعزام با قطار درجه پایین تر ،‌ مابه التفاوت بلیت به مسافر پرداخت می شود و در صورت اعزام با قطار بالاتر ، مابه التفاوت از وی دریافت نمی شود.

- در صورت تاخیر بیش از زمان مقرر قطار اکسپرس یا سریع در رسیدن به مقصد ،‌ چنانچه تاخیر ناشی از حوادث طبیعی نباشد ۵۰ درصد بهای بلیت پس از کسر خدمات به مسافر پرداخت می شود. در صورتی که ورود قطار به ایستگاه مقصد بعد از گذشت وعده غذایی روزانه باشد یک وعده پذیرایی رایگان بر اساس ساعت ورود قطار انجام می شود.

- در صورت تاخیر بیش از ۸۹ ساعت کلیه قطارها به غیر از عادی و محلی ۱۰۰ درصد بهای بلیت پس از کسر خدمات حداکثر تا یک ماه پس از تاریخ حرکت در کلیه مراکز فروش بلیت پرداخت خواهد شد.

- تاخیر در شروع حرکت قطارهایی که مسافران آن از باجه کنترل بلیت عبور و در سکو و یا داخل قطار قرار گرفته اند جزو تاخیر نهایی آنها در مقصد محاسبه و مورد ملاک برای پرداخت خسارت می شود.

- تاخیر در شروع حرکت قطارهایی که مسافران آن از باجه کنترل بلیت عبور و در سکو و یا داخل قطار قرار گرفته اند جزو تاخیر نهایی آنها در مقصد محاسبه و مورد ملاک برای پرداخت خسارت می شود.

- در صورت مفقود شدن بلیت مسافر ، به شرط حضور حداقل ۴۵ دقیقه قبل از حرکت در ایستگاه راه آهن یا نمایندگی فروش (در شهرهای فاقد ایستگاه) در وقت اداری ، بلیت المثنی طبق آیین نامه مربوط صادر می شود. بلیت مفقودی باید از طریق شبکه رایانه ای رزرو یا صادر شده و استرداد نشده باشد. صدور بلیت المثنی با ۱۵ درصد قیمت کل بلیت ، انجام می شود. این بلیت قابل استرداد نبوده و در صورت مفقود شدن ،‌ بلیت المثنی دیگری صادر نخواهد شد.

- ابطال بلیت قطار حداکثر تا یک ساعت پس از صدور بلیت به شرط عدم حرکت ، فقط در همان مرکز صادر کننده با پرداخت وجه کامل آن امکان پذیر است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا