خانه / اطلاعات گردشگری / سفر مسئولانه را فراموش نکنید!

سفر مسئولانه را فراموش نکنید!

همه ما از سفر کردن و استفاده از طبیعت و مناظر زیبای آن لذت می‌بریم، اما گذشته از لذت سفر و بهره‌بردن از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی باید به دنبال این نیز باشیم که با سفر مسئولانه تاثیری مثبت بر مردم محلی و محیط زیست بگذاریم.
سفر مسوولانه مجموعه‌ای از راهکارهاست که با توجه به آن‌ها هم خودمان از سفرمان بیشترین بهره را می‌بریم و تجربه‌ای ارزشمند به دست می‌آوریم و هم به مقصد سفر و مردم محلی آن بیشترین بهره را می‌رسانیم.

سفر مسئولانه

پس هر تعطیلاتی ممکن است برای ما و مقصد سفر ما آثاری مثبت و منفی در پی داشته باشد. سفر مسوولانه بهره‌ها و آثار مثبت توریسم را به حداکثر و آثار منفی آن را به حداقل می‌رساند.

جامعه محلی یکی از گروه‌های ذی‌نفع در صنعت گردشگری است و وقتی گردشگر ساختاری مسوولانه را در جوامع محلی حاکم کند بازخوردهای مثبتی را از ورود وی می‌توان مشاهده کرد.

زمانی که گردشگر و جامعه میزبان رفتار مسوولانه نداشته باشند دچار چالش می‌شوند و علاوه بر برآورده نشدن انتظار گردشگر، جامعه میزبان نیز از حضور گردشگر احساس خطر می‌کند. در این زمان باید به شکلی سازمان‌یافته ساز و کار حضور گردشگر در جوامع محلی و میزبان را فراهم کرد تا تبعات منفی به دنبال نداشته باشد.

پاکیزه نگهداشتن محیط از آلاینده ها: همیشه رضایت‌خاطر از سوی گردشگر و جامعه محلی به طور کامل وجود ندارد و با توجه به حساس بودن محیط از نظر طبیعی و اکوسیستم بودن منطقه گاهی پاکیزه نگه‌داشتن محیط از آلاینده‌ها و زباله‌ها از سوی گردشگران مورد توجه قرار نمی‌گیرد و سبب ایجاد نارضایتی جوامع محلی می‌شود.

نارضایتی ایجاد نکنیم: همچنین اقامت مسافران در بوستان‌ها و خوابیدن آن‌ها در چادر سبب به هم ریختن منظر شهری، ایجاد برخی تبعات اجتماعی و مشکل در فضای باز از نظر زیست‌محیطی و به دنبال آن ایجاد نارضایتی در جوامع محلی می‌شود.

به زیرساختهای گردشگری توجه کنیم: چادرخوابی مسافران که این روزها در همه‌جای کشور از مراکز شهری گرفته تا مناطق روستایی، جنگل‌ها، پارک‌ها، حاشیه رودخانه‌ها و ساحل دریا قابل رویت است، ضمن آن‌ که ما را از رسیدن به اهداف توسعه توریسم و جذب مسافر که سبب رونق زیرساخت‌های گردشگری می‌شود بازمی‌دارد، مشکلاتی نیز برای استان‌ها ایجاد می‌کند.

متناسب بودن جوامع و فرهنگ اکوتورزیسم: آنچه در جامعه با نام اکوتوریسم شناخته و تعریف می‌شود باید با فرهنگ‌سازی و هدایت گردشگر در جوامع متناسب باشد و جامعه میزبان نیز باید در برطرف کردن خواسته‌های گردشگر کوشش کند تا هر دو طرف از وضعیت ایجاد شده راضی باشند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا