خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های تاریخی / اطلاعاتی در مورد پل شاه عباسی جاجرود

اطلاعاتی در مورد پل شاه عباسی جاجرود

پل شاه عباسی جاجرود یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی و فرهنگی تهران و شمال شرق این استان است. این پل با قدمت ۸۵۰ ساله، بر روی رودخانه جاجرود و ۱۰ کیلومتری شمال شرق استان تهران در روستای سعیدآباد ساخته شده است.

پل شاه عباسی جاجرود اگرچه از آثار دوره سلجوقیان است، اما در دوره پادشاهان صفوی و قاجاریه و پس از آن، مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت از همین رو مردم منطقه به آن «پل شاه عباسی» می‌گویند. از جمله اقدامات صورت گرفته روی این پل در زمان ناصرالدین شاه قاجار و به دست حاج میرزا بیک نوری (فراش خلوت شاه) و با هزینه ۲۴ هزار تومان بوده است.

بدنه اصلی سازه پل دارای دو دهانه بزرگ میانی به عرض ۷ و طول ۱۲ متر (از بستر رودخانه) و دو دهانه کوچک شرقی و غربی به عرض ۴ و طول ۵ متر است.

در سالیان نه چندان دور، به دلیل افزایش آب جاری در رودخانه جاجرود، هر چهار دهانه یاد شده معبر آبی خروشان با منظره‌ای دیدنی بود اما امروزه با ساخت سد بتنی لتیان در بالادست رودخانه و کاسته شدن از حجم این جریان، تنها دهانه‌های بزرگ میانی به گذرگاه آب تبدیل و دو دهانه کوچک تنها مسیر عبور اهالی منطقه می‌باشند.

در بنای پل شاه عباسی جاجرود، از مصالحی چون سنگ‌های بستر رودخانه و ملاط خاک استفاده شده است.

این اثر ملی تا پیش از ساخت پل سیمانی جاجرود (سال ۱۳۴۲ خورشیدی)، به عنوان تنها معبر مواصلاتی تهران- مازندران، بار ترافیکی خودرویی این مسیر را به دوش کشیده و سازه‌ای کاملاً کاربردی بوده است.

متأسفانه در حال حاضر این پل در وضعیت مساعدی به سر نمی‌برد و با ریزش‌های متعددی مواجه می‌باشد.

0 (2) 0 (3) 0 0 (1)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا