خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های طبیعی / معرفی غار تاریخی لاهرود

معرفی غار تاریخی لاهرود

قدمت این غار به ماقبل تاریخ برمیگردد و روی این غارها را صخره‌های سنگی پوشانیده و در پایین این غار چشمه‌های متعددی وجوددارد، که این چشمه‌ها نقش حیاتی برای بومیان این منطقه بوده است. این چشمه‌ها احتمالاً به دریاچه زیر غار منتهی میشود .

برروی صخره‌های سنگی این غار خانه‌های گلی احداث شده است.سوراخهایی از داخل غار به حیاط این خانه‌ها راه داشته که بر روی آن راه، سنگ بزرگی را گذاشته اند وهوای داخل غار از این سوراخها تهویه می شد. در درون غار اتاقکها ٫ تنور وآخورهایی نیز وجود داشت که در برهه ای از زمان، دزدان غیربومی در داخل آن زندگی میکردند.این غار از نوع معماری صخره ای بوده و به صورت سه طبقه درست شده که یک طبقه آن به انباری زیر زمینی ختم و دو طبقه دیگر آن محل سکونت انسانها و نگهداری احشام بوده است. زندگی در غارها، بومیان قدیم لاهرود را تاحدی از حوادث و ناگواریهایی که در طول تاریخ، مردم سایر روستاهای مشگین‌شهر را مکرراً تهدید میکرد مصون داشته بود.این غار توسط سازمان میراث فرهنگی استان اردبیل به ثبت ملی رسیده است.

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا