معرفی حمام علیخان

حمام علیخان را نیز رئیس علی خان اشکنانی در سال ۱۲۹۲ هجری قمری بنا کرد که در سال ۱۲۹۶ هجری قمری به بهره برداری رسید و در مدت ۸۵ سال مورد استفاده قرار گرفت واز ۴۵ سال پیش تاکنون از کار افتاده است هم اکنون ایـن حـمـام بـا مـرمت هـای صـورت گـرفتـه از طـرف اداره میـراث فرهنگی به عنوان مکان زیبا و جذاب برای بازدیدکنندگان می باشد.

حمام‌ ‌ از نظر سبک‌ معماری‌ شباهت‌ زیادی‌ به‌ حمام‌ فین‌ کاشان‌ دارد. ستو نهای‌ این‌ حمام‌ از سنگ‌ یکپارچه‌، و تمام‌ دیوارهای‌ آن‌ نیز از سنگ‌ و ساروج‌ است‌.این‌ دیوارها در روزگار آبادانى‌ با اشعار و نقشها و تصویرهای‌ شاهنامه‌ گچ‌بـری‌ و رنـگ‌آمیـزی‌ شده‌ بوده‌ است‌ و اکنون‌ اندکى‌ از آن‌ اشعار و نقشها باقى‌ است‌. شیرها و فواره‌های‌ سنگى‌ و سقف‌ گنبدی‌ شکل‌ و پـرنقـش‌ و نگار آن‌ و شبکه آبرسانى‌ که‌ در داخل‌ دیوارهای‌ سراسری‌ حمـام‌ بـا سـنگ‌ تعـبیه‌ شده‌ بوده‌، جالب‌ توجه‌ است‌. ایـن‌ حمـام‌ دارای‌ آبـدارخانـه‌، قسـمت‌ ورودی‌، رخـت‌کـن‌ بـا حـوض‌ و فـواره‌ای‌ سنـگـى‌ و گـرم‌خـان‌ بـا گنـبدی‌ زیبا، ستونهای‌ سنگى‌، دو حـوض‌ بـا فــواره سنگـى‌، قسمـت‌ حاکـم‌نشـین‌ و ۳ خزینه‌ است‌.

حمام علیخان

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا