خانه / معرفی شهر / آشنایی با شهر آتن به همراه تصاویر

آشنایی با شهر آتن به همراه تصاویر

شهر آتن

درباره آتن :

آتن پایتخت اساطیری یونان و مهد تمدن غرب شهری است ۳۰۰۰ساله که نام خود را از کلمه یونانی “آتنا” به معنای الهه عقل وخرد برگرفته است. میدان “سینتاگما ( Syntagma Square)”میدان مرکزی شهر آتن است که در نزدیکی ساختمان پارلمان و یکی از معروفترین هتلهای شهر (تصویربالا) واقع شده است. آتن با جمعیتی حدود سه میلیون و ۱۲۰ هزار نفر، پایتخت یونان و در نزدیکی خلیج سالونیک از شهرهای مهم و تاریخی جهان است. این شهر زادگاه سقراط، افلاطون، ارسطو، دموستون و دیگر فلاسفه یونانی می‌باشد. آتن شهری زیبا و تماشایی و پر از باغ های سرسبز و پارک های دیدنی است. تقریبا تمام خانه های آتن بالکن های کوچکی دارند که ساکنان آنها، گلدان های کوچک شمعدانی شان را در آنجا نگهداری می کنند و خیابان های آتن با درختان مرکبات و بخصوص پرتقال زینت داده شده است.

شهر آتن

شهر آتن

جاذبه های گردشگری آتن :

جاذبه باغ ملی آتن
جاذبه استادیوم پاناتینائیکو
جاذبه سواحل آتن
جاذبه گالری ملی هنر
جاذبه معبد هفستوس
جاذبه موزه آکروپلیس
جاذبه معبد زئوس المپی
جاذبه موزه ملی باستان شناسی
جاذبه کرامیکوس
جاذبه میدان سینتاگما
جاذبه آگورای باستانی آتن
جاذبه ارختیوم
جاذبه پارتنون
جاذبه آکروپلیس

شهر آتن

مراکز خرید آتن :

در قسمت پایین میدان سینتاگما (Syntagma) ، محله بسیار قدیمی و مشهور پلاکا (Plaka) وجود دارد که بازار شلوغ و سنتی مغازه داران و دستفروشان یونانی است.در پلاکا رستورانهای سنتی و حتی مدرن مک دونالد غذاهای متنوع یونانی ،غربی و حتی ایرانی را سرو می کنند. در نزدیکی پلاکا در خیابان موناستریاکی (Monastiraki) اکثر برندهای معروف دنیا نیز در فروشگاههای شیک و مدرن ارائه می شود. محله پلاکا درست در قسمت تحتانی مجموعه تاریخی آکروپولیس قرار دارد. در پلاکا می توانید خریدهای معمول یا سوغاتی های مورد نیاز خود را با قیمتی مناسب خریداری کنید.

شهر آتن

فرودگاه آتن : 

آتن از پررفت وآمدترین شهرهای اروپا است و هر روز پروازهای بسیاری از نقاط مختلف جهان در فرودگاه این شهر به زمین می نشیند. فرودگاه مدرن و تازه تاسیس آتن در ۲۷ کیلومتری شرق آن ساخته شده است و برای کسانی که برای اولین بار به این شهر سفر می کنند در حکم یک موزه دیدنی است. این فرودگاه در ماه مارس سال ۲۰۰۱ افتتاح شده و از آن زمان به بعد مسافران آتن، سفرهای راحت تری را تجربه می کنند. برای دسترسی به فرودگاه می توانید از خطوط مترو شهر استفاده کنید که مستقیما به سمت فرودگاه آتن حرکت می کنند. همچنین اتوبوس های ۹۵ E و ۶۹E هم مخصوص جابه جایی مسافران از مرکز شهر به فرودگاه و بالعکس هستند.

شهر آتن

حمل و نقل عمومی آتن :

آتن دارای سیستم مترو برای دسترسی به اغلب مراکز و محله ها می باشد . برای تردد در شهر بعلت ترافیک بالای آتن پیشنهاد میگردد که از مترو استفاده شود. تاکسی در آتن نسبت به شهرهای دیگر اروپا ارزانتر بوده لیکن هنگام سوار شدن مطمئن شوید که تاکسی متر روشن و در حال کار است. ورودی به تاکسی ۱ یورو می باشد.

شهر آتن

تاریخچه آتن :

نام این شهر تاریخی از آتنا ایزد بانوی خرد و جنگ و الهه نگهبان این شهر گرفته شده است. شهر آتن، پایتخت یونان در نزدیکی خلیج سالونیک در دشت آتیک از شهرهای مهم تاریخی جهان باستان و مرکز دانش و فلسفه و ادب بود. تاریخ آتن را افسانه های بسیار فرو پوشانده است اما از قرن هفتم قبل از میلاد وضع تاریخی آن روشن است. در سال ۶۸۳ قبل از میلاد سلطنت موروثی آن برچیده شد و تا سال ۵۹۴ قبل از میلاد سلن و آدخون ها حکومت کردند و از آن به بعد تا سال ۵۱۰ قبل از میلاد در دست جباران و از آن پس دارای حکومت دموکراسی بود. در سال ۴۰۴ قبل از میلاد این شهر به چنگ اسپارت ها و آنگاه به تصرف فیلیپ و اسکندر مقدونی در آمد. در دوران عظمت حکومت روم، آتن یکی از ایالات روم بشمار میرفت و هر چه آتنی ها کوشیدند که عظمت آتن را باز یابند موفق نشدند. با این حال نفوذ معنوی و علمی آتن بر روم بیشتر بود . چنانچه این نفوذ حتی در زمان امپراطوری بیزانس رو به افزایش بود. چون دولت بیزانس سقوط کرد آتن بدست یکی از اشراف فرانسه افتاد و بالاخره در قرن ۱۴ میلادی و اوایل قرن ۱۵ یکی از خاندانهای اشرافی فلورانس بر آتن حکومت می کردند و آتن تا حدی رو به رونق و ترقی بود که در سال ۱۴۵۸ به چنگ دولت عثمانی افتاد و پیشرفتهایی که نصیب آتن شده بود از میان رفت. حتی این شهر رو به انحطاط رفت. چون یونان استقلال یافت، آتن پایتخت یونان گردید و روز به روز بر ترقی و رونقش افزوده شد و کارخانه های جدید در آن به کار افتاد.

شهر آتن

اقتصاد آتن :

به طور کلی کشور یونان به کشور هزار جزیره معروف است که هر یک از مناطق آن دارای ویژگی‌های منحصر به فردی از نظر آب و هوا، زیبایی و طبیعت است لذا سالانه بیش از ۱۲ میلیون توریست از این کشور به ویژه مرکز آن آتن بازدید می‌کنند که بیش از ۹ میلیارد دلار برای این کشور درآمد دارد. آثار بی‌نظیر تاریخی این شهر از جمله آکروپلیس(تصویر زیر) هر ساله هزاران جهانگرد را به سوی خود جذب می‌کند.

شهر آتن

ساختار آتن :

آتن پایتخت اساطیری یونان و مهد تمدن شهری غرب است. پلاکا (Plaka) قدیمی ترین بخش آتن است که برای بیشتر از ۵۰۰۰ سال مسکونی بوده است پلاکا که در شمال و شرق دامنه آکروپولیس (Acropolis) واقع شده و سرشار از بناهای تاریخی نظیر مقبره ها و کلیساهای باستانی می باشد. معابد رایجترین و بهترین نوع شناخته شده معماری عمومی یونان است و معابد عملکرد یکسانی مانند کلیسای مدرن نداشت. زیرا معابد زیر آسمان باز در اراضی شهری یا در معبدی مقدس و قبل از معابد دیگر قرار می گرفت و همچنین به عنوان ذخیره کنجینه های مربوط به آیین چند خدایی بوده است. از دیگر فرم‌های به کار رفته توسط یونانی‌ها تولوس (Tholos) یا معبد دوار است که بهترین نمونه آن تولوس تئودوریوس(Teodorios) در شهر دلفی است. درون آتن هشت تپه بزرگ وجود دارند ازجمله آکروپولیس (Acropolis) و خارج از آن کوه های پارنیتا (Parnitha)، پندلی(Pendeli) و هیمه توس (Hymettos) که شهر را محاصره می کنند.

شهر آتن

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا