خانه / معرفی شهر / معرفی شهر آلانیا ؛ بهشت ترکیه

معرفی شهر آلانیا ؛ بهشت ترکیه

آلانیا شهری تاریخی در جنوب کشور ترکیه، که شمال آن به کوههای توروس و جنوب آن به دریای مدیترانه محدود است و در ۱۲۰  کیلومتری شرق شهر آنتالیا قرار دارد، آلانیا به طور غیر قابل تصوری در دهه گذشته رشد کرده به طوری که در این شهر اماکن مسکونی و توریستی فراوان وجود دارد و جمعیت آن در فصل تابستان به بیش از ۲۵۰٫۰۰۰ نفر می رسد و یکی از زیباترین شهرها به شمار می رود. قلعه سلجوقی که در سده ?? میلادی ساخته  شده مانند تاجی بر سر شبه جزیره  آلانیا  قرار  دارد  ، همچنین  قلعه  هشت  ضلعی و تاریخی  قلعه دختر نیز از مکانهای  دیدنی  آلانیا است. در سواحل شرقی مدیترانه واقع شده است. اطلاعات دقیقی در خصوص زمان شکل گرفتن آلانیا وجود ندارد. با این وجود، با توجه به یافته هایی از غار کادینی واقع در ۱۲ کیلومتری مرکز شهر در سال ۱۹۵۷ ، نشان می دهد که قدمت تاریخ این منطقه به عصر حجر برمیگردد…

مکانهای دیدنی

موزه باستان شناسی

در این موزه آثار باستانی متعلق به سالهای ۶۲۵ قبل ازمیلاد، آثار برنزی و نگاره هایی به زبان فنیقی، آثار مرمری،سرامیکی،شیشه ای و موزاییک متعلق به رومی های دوره بیزانس)سده ۵ تا ۷ قبل از میلادمسیح(،نگاره های سفالین به زبان کارامان وهمچنین آثار مختلف دوره کلاسیک،رم،بیزانس،سلجوقی،عثمانی ونهایتا دوره جمهوری در معرض نمایش میباشد.
در سالن مردم شناسی،آثار هنری،لوازم خانه،سلاحها،کارهای دستی،جواهرات،بشقابها وتاوه ها و آثار کشف شده از اطراف آلانیا مربوط به ترکهای مسلمان قرار دارد.
جهت معرفی زندگی مردم بومی آلانیا، یک خانه با چیدمان آلانیایی بصورت نمادین در معرض نمایش میباشد.

موزه مردم شناسی

کیزیل کوله که در حال حاضر بعنوان سمبل آلانیا خودنمایی میکند،در سال ۱۲۲۶ میلادی به مقاصد نظامی،جهت حفاظت از اسکله شهر بنا شد ودر زمره آثار هنری سلجوقیان قرار گرفت.پس از بازسازی این قلعه در سالهای ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۳،این بنا محل نمایش دائمی فرش،لباس،بشقاب،تابه،اسلحه وسپس بعنوان موزه مردم شناسی آلانیا مورد استفاده قرار گرفت.

کیزیل کوله

کیزیل کوله در سال ۱۲۲۶ میلادی در ۵ طبقه وبشکل هشت ضلعی بنا شده است.از طبقات زیرین این برج بعنوان آب انبار استفاده میشده است.درحال حاضر، طبقه اول برج ،مکان موزه مردم شناسی میباشد.

لرتیس-لرتی خرابه های ماهموتلار

خرابه های شهر مذکور در ۲۲ کیلومتری شرق آلانیا شامل کلیساها، حمامها،آب انبارها،مراکز مسکونی،یک استادیوم تئاتر کوچک،معبد ستونی میباشد.

خرابه های سیدرا

این شهر ۳۰۰ سال قبل از میلاد در محلی مابین کارگاجیک و سکی امروز،بالای یک تپه بنا شده است.نگاره های باقیمانده از این شهر حکایت از رومی بودن ساکنان این شهر میدهد.

ایوتاپه -شهر بندری آیتاپ

ایوتاپه در ۳۰ کیلومتری شرق آلانیا میباشد و یک بزرگراه مدرن در حاشیه ساحل مدیترانه شما را به این شهر رومی میرساند.نام این شهر به یادبود همسر شاه آنتیکوس،یوتاپه نامیده شده است.شهر ، دارای یک بندر کوچک ۵۰ تا ۱۰۰ متری میباشد.از بقایای محافظت شده و باقیمانده این شهر میتوان به بقایای جاده قدیمی و حمام ،کلیسا،نکروپل وآکروپل اشاره کرد.

بندر کشتی سازی سلجوق

بندر سلجوق که در سال ۱۲۲۸ احداث گردیده، ۵۶٫۵ متر طول و ۴۴ متر عمق داشته و داری ۵ انبار میباشد.برای مقابله با هرگونه تهدید از سمت جنوب ، این تاسیسات با دو بارو و برج بالای انبار ها ، محافظت شده است.

قلعه یا مسجد سلیمانیه

یکی از نمونه های بارز معماری دوره عثمانی میباشد که در قرن شانزدهم بنا شده است.پنجره ها و دربهای چوبی کنده کاری شده این مسجد ، نمادی از هنر زیبای دوره عثمانی میباشد.

مسجد امیر بدرالدین

این مسجد در سال ۱۲۲۷ توسط امیربدرالدین بنا شده است.مناره کوچک و منبر سنگی این مسجد،نمادی از هنر سنگ تراشان آن دوره میباشد.

مسجد آکشبه سلطان

آکشبه سلطان یکی از اولین فرماندهان قلعه الانیا میباشد.مسجد مذکور بدستور وی در سال ۱۲۳۰ بنا گردید.در سمت غربی مسجد مناره ای مخصوص و به سبک معماری ایشان موجود است.

مهمانسرای آلارا

این مهمانسرا در سال ۱۲۳۲ و بدستور سلطان علاءالدین کیقباد بنا گردید.مهمانسرای آلارا در دره آلارا که بصورت مرزی بین آلانیا و ماناوگات میباشد،در فاصله ۹ کیلومتری از خط ساحلی واقع شده است.مهمانسرای ۲۰۰۰ متر مربعی تماما از سنگهای تراشیده شده بنا شده است.بنای نظامی،آبفشان،مسجد و حمام با وضعیت خوب فعلی ، ارزش دیدن را دارد.

کاروانسرای شاراپسا

در کیلومتر ۱۵ جاده آنتالیا-آلانیا واقع شده است.این تاسیسات در سالهای ۱۲۳۶ تا ۱۲۴۶ در زمینی به مساحت۸۵۰ متر مربع و بدستور قیاس الدین کیخسرو دوم فرزند علاءالدین کیقباد بنا گردیده است.

غارها

غار داملاتاش
غار بویوک دیپسیز
غار چیمن ایچی
غار دیم

جاذبه ها

قلعه آلانیا :

محل اصلی گردشگری شهر آلانیاست. تنها قلعه باقیمانده از دوران سلجوقی است که تا به امروز حفاظت شده است . این مجموعه شامل تعداد زیادی از بناهای تاریخی مانند کاخ ها، مساجد و مقبره می باشد. قلعه قرون وسطی با سه دامنه از دیوار، ۸۳ برج و ۱۴۰ کنگره در ۲۵۰ متر بالای یک شبه جزیره سنگی با پیش رفتگی به دریای مدیترانه واقع شده است. این قلعه توسط دیواری به طول ۶٫۵ کیلومتر احاطه شده است. بیشترین بخش قلعه در قرن ۱۳ با نظارت سلطان سلجوقی در پی پیروزی شهر در محل خرابه های قلعه روم در سال ۱۲۲۰ توسط علاءالدین کی قباد اول به عنوان بخشی از ساختمان که شامل قلعه سرخ می باشد ساخته شد. این قلعه دارای  چندین دروازه می باشد. یکی از بزرگترین آنها نقاشی زیبایی روی آن می باشد. امروزه این ساختمان، موزه هوای آزاد است . این قلعه که دارای ۳ ردیف حصار می باشد از قلعه های درونی و بیرونی تشکیل یافته است . این قلعه شامل کلیسای آیا یورگی ، مسجد سلطان سلیمان قانونی ، آرامگاه سلطان آکشابه ، حمام سلجوقی ، اماکن باستانی ، آرامگاه سیتی زینب کاخ سلطان علاء الدین ، آب انبارهای کوچک و بزرگ ، فانوس دریایی و زندان بوده و یک خزانه تاریخی است.

شهر آلانیا

برج سرخ :

برج سرخ دارای بنایی ۸ ضلعی که نماد ۱۳ شهر می باشد در بندر آلانیا واقع شده است. ساخت و ساز ساختمان در زمان سلطنت سلطان سلجوقی آناتولی علاء الدین (۱KAY QUBADH )  شروع شد و در سال ۱۲۲۶ تکمیل شد. سلطان، معمار تکمیل کننده بنا ابوعلی رها را از حلب سوریه به آلانیا برای تکمیل ساختمان آورد. نام این برج برگرفته از رنگ آجر قرمزی است که در سنگهای بریده شده قسمتهای تحتانیاستفاده شده است. بین جبهه شرقی و غربی این قلعه که هنوز هم  با استحکام زیادی سرپا ایستاده است بواسطه موقعیت محل استقرار آن ، دارای یک اختلاف ارتفاع ۲ متری است . این قلعه ۸ ضلعی در ۵ طبقه و شامل همکف می باشد. از وسط طبقه همکف تا طبقه پنجم یک پلکان وجود دارد . این قسمت که بعنوان آب انبار مورد استفاده قرار می گرفت ، ستون فقرات قلعه محسوب می گردد. مخزنی در وسط برج وجود دارد که نور خورشید  به آن می تابد. این برج به  منظور محافظت ازبندر و کارخانه کشتی سازی ازحملات نیروی دریایی و برای مقاصد نظامی در طی قرن ها استفاده شده است.

شهر آلانیا

غار Damlatash :

غار Damlatash در سال ۱۹۴۸ در حالی که کارگزان ساختمان در بندر کار می کردند پیدا شد. قندیل های شگفت انگیز ۱۵۰۰۰ سال و استالاگمیتها به تمام اشکال ممکن در داخل موجود می باشد. از آن زمان به بعد این غار تحت حفاظت بود و مطالعات متعدد بر روی آن آغاز شد. همراه با زیبایی طبیعی غار Damlatash و فضای بزرگ آن باعث می شود افرادی که بیمار آسم بهتر شوند. اگر شما مبتلا به چنین بیماری هستید قطعا باید از غار Damlatash بازدید کنید. این غار مکان مناسبی برای گردشگران که در آن علاوه بر دیدن مناظر خارق العاده  طبیعی امکان دیدن سنگهایی تغییر شکل یافته نیز وجود دارد ، در این غار دیوارهای سنگی که به طرز خارق العاده در طول زمان تغییر شکل داده تصاویر بسیار زیبایی را خلق کرده اند. در همین محدوده موزه باستان شناسی و قوم نگاری نیز وجود دارد که بازدید از آنها نیز خالی از لطف نمی باشد.

شهر آلانیا

تور قایق بادبانی بر روی رودخانه ماناوگات :

این سفر در طول دره زیبا و معروف ماناوگات و آبشار آن برگزار می شود. در طول سفرمان شما از مناظر شگفت انگیز و زیبای آن لذت می برید. این آبشارها مرتفع نیستند و این آبها شفاف و همواره خروشان و با قدرتی که به صخره ها می خورد منظره زیبایی درست می کنند.

شهر آلانیا

پارک آبی  Water Planet :

این پارک آبی در ۳۰ کیلومتری آلانیا در منطقه Okudzalar واقع شده است. در اینجا ۲۳ کوه آب های مختلف به تمام سایزها برای تمام سنین و سلیقه های مختلف وجود دارد. در آنجا شما رودخانه ” تنبل” و “Kamikadze ” که فوق العاده مرتفع است و یا “سیاه چاله” مرموز پیدا می کنید. بنابراین ما دریای خروشان و شادی را به شما تضمین می کنیم. پارک آبی آلانیا بهترین مکان برای تمام اعضای خانواده می باشد. شما می توانید تمام روز را به شنا در استخرهای مختلف ، لذت بردن از کوه های آب و خوردن ناهار در کافه ها و رستوران های مختلف و یا فقط آفتاب گرفتن بپردازید.

شهر آلانیا

غواصی :

این فعالیت در حال حاضر در ترکیه یکی از محبوب ترین فعالیت در میان گردشگران می باشد و این امر به دلیل داشتن چنین اقلیم فوق العاده، خورشید درخشان و آب و هوای معتدل تعجب آور نیست. غواصی نه تنها راهی برای به دست آوردن احساسات فراموش نشدنی و گذراندن اوقات فراغت است بلکه مکانی برای شناخت افراد جالب و تبدیل غواصی به جلسات سالانه دوستان خوب نیز می باشد. میلیون ها تن از ماهی های رنگارنگ، خورشید درخشان ، شن و ماسه شگفت انگیز و خلیج های زیبا آماده ملاقات با گردشگران هستند.

شهر آلانیا

Dolphinarium : 

در ۱۸ کیلومتری آلانیا واقع شده است. شما و فرزندانتان احساسات فراموش نشدنی از دلفین ها و نمایش فُک  دریافت کنید! شما همچنین بعد از نمایش می توانید شنا کردن با دلفین ها، گرفتن عکس و خوردن یک غذای سبک در یک کافه را تجربه کنید.

شهر آلانیا

مراکز خرید :

·         هر جمعه، در مرکز شهر، یکی از بزرگترین بازار میوه و سبزی است. شما می توانید در این مکان با قیمت مناسب از یک میان وعده بزرگ لذت ببرید.

·         مرکز خرید Migros :
Tel: (0 242) 512 39 12   Tel2: (0 242) 512 72 23
Fax: (0 242) 512 72 24
E-mail: yucelk©migros.com.tr
Web: www.migros.com.tr
Address : Atatürk c. no:364 07400
Saray Quarter / Center / Alanya

شهر آلانیا

·         مرکز خرید ۷th Corner :

Tel: (0 242) 522 19 03

Address : Kizlarpinari Mah.zamanoglu Cad. Acar Apt. Alanya

·         مرکز خرید Damlatash

·         مرکز خرید Alanyum

شهر آلانیا

رستوران ها

چه چیزی شما دوست دارید در آلانیا میل کنید؟ به ما اجازه دهید که به شما یادآوری کنیم : پیدا کردن چنین تنوع غذایی از همه آشپزخانه های خوب جهانی ممکن نیست.طعم غذاهای ترکی انواع شش کباب عجیب و غریب توسط آشپزها تهیه می شود و غذای سنتی آلانیاست. ماهی ای که از اعماق دریای آبی مدیترانه گرفته شده است در فریزر به خاطر شما هستند. شما اغلب غذایتان را با یک تکه پنیر سفید و ملون و راکی شروع خواهید کرد. برای بهترین قهوه های ترکی ، دانه های قهوه برشته شده را قبل از درست کردن قهوه خرد کنید. قهوه ترکی به طعم های مختلفی یکی از آنها بدون شکر، با کمی شکر، با شکر متوسط یا بیشتر وجود دارد.

·         رستوران و کلوب ساحلی Damlatash : این رستوران دارای اینترنت وایرلس رایگان و خدماتی که مورد نیاز کسانی که می خواهند از ساحل استفاده کنند مانند چتر، تخت آفتاب، دوش، کابین و دستشویی به صورت رایگان موجود می باشد.

Tel: (0242)513 44 00 – Address : Saray M. Guzelyali Cd. Next to Damlatash Cave . No.4

·         دو عدد McDonald در مرکز شهر آلانیا وجود دارد. یکی در خیابان اصلی Ataturk Road می باشد و دیگری در سمت شرق می باشد.

شهر آلانیا

·         StarBucks

شهر آلانیا

·         درست پایین تر از سد Dim?ay چندین رستوران و پارک آبی، که همه آنها بر روی سکوهای شناور رودخانه ناهار ارائه می دهند. یکی از این رستوران هایی که ما انتخاب کردیم رستوران  BEYAZ سرای بود که شگفت انگیز بود. مواد غذایی آن بسیار عالی، نهار خوری به سبک ترکی (نشستن بر روی زمین و روی بالشتک ها – شما احساس می کنید که میزتان در حال حرکت است.) می باشد، خدمات خوب و یک محیط کاملا منحصر به فرد دارد. در بالای این پارک آبی، که عمدتا متشکل از یک سرسره و پل روی رودخانه  است.

·         رستوران Izzy : این رستوران در قلب Mahmutlar در بلوار Menderes واقع شده است. برخی از بهترینغذاهای محلی و بین المللی در این مکان سرو می شود.

·         رستوران Red Tower Brewery :Iskele Cad. 82   ,  Redtowerbrewery.com/en

شهر آلانیا

آب و هوای آلانیا :

آلانیا دارای آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای است. زمستان‌های شبه‌جزیره آلانیا، بارانی و مرطوب، بهار آن بارانی و گرم و تابستان‌های آن، گرم و خشک است. این منطقه تقریباً ۱۰ ماه از سال، هوای آفتابی دارد. میانگین گرمای سالانه آن ۲۱ درجه سانتی‌گراد و دمای آب دریا ۱۹ درجه سانتی‌گراد است. در تابستان میانگین دمای هوا در روز بین ۳۲ تا ۳۶ درجه می باشد. در ماه ژانویه میانگین دمای هوا بسته به ساعات روزی بین ۱۴ تا ۱۸ درجه می باشد. آب و هوای مدیترانه ای معمولی با گذشت زمان در این منطقه تابستان بیشتر از زمستان می باشد. تابستان گرم که در بعد از ظهر  در کنار ساحل اثر نسیم باد کاهش می یابد. شبه جزیره آلانیا و کوه ثور ایجاد یک جریان هوای بین گلوگاهی نموده است که عامل مثبت تنظیم درجه حرارت تابستان است ، نوع بارش کاملا قابل اغماض می باشد وقتی که باران پاییزی در آلانیا  شروع به باریدن می کند معمولا با رعد و برق همراه است که باد نیزمی تواند زمان طوفان را زیاد نماید که به وضوح دیده می شود ، ازماه مه تا اکتبر بارش باران هرگز دیده نمی شود زمستان آلانیا با بارش باران همراه می باشد که از ارتفاعات  شمال تا زمین را در بر می گیرد  در ارتفاعات برج  ثور  ممکن  است  با  برف  روبرو  شود که  طول  باریدن  آن کمتراز نیم ساعت می باشد.

مناطق مختلف آلانیا :

·         محمودلار : فاصله آن تا فرودگاه ۳۰ کیلومتر می باشد.

·         دمیرتاش : فاصله آن تا فرودگاه ۱۰ کیلومتر و تا مرکز ۲۵-۵ کیلومتر می باشد.

·         کوناکلی : فاصله آن تا فرودگاه ۵۰ کیلومتر و تا مرکز ۹-۲ کیلومتر می باشد.

·         کستل : فاصله آن تا فرودگاه ۳۰ کیلومتر و تا مرکز ۶-۱ کیلومتر می باشد.

·         کاراگیجاک : فاصله آن تا فرودگاه ۳۰ کیلومتر و تا مرکز ۲ کیلومتر می باشد.

تبادل ارز :

۱ دلار آمریکا معادل ۱٫۷۹ لیر ترکیه و ۱ یورو معادل ۲٫۳۵ لیر ترکیه می باشد.

قبل از خرید هر چیزی بهتر است یورو / دلارتان را به لیره ترکیه تبدیل کنید.

واحد پول ترکیه، لیر ترک است. از ابتدای سال ۲۰۰۹ با حذف شش صفر از واحد پول کشور ترکیه واحد پول جدیدی در این کشور رایج گشت. دولت در سال های نخست برای از بین بردن ناهماهنگی های در زمان گذر، چه از لحاظ حقوقی و چه از لحاظ اقتصادی نام واحد پولی خو را از لیر به لیر جدید ( YTL ) تغییر داد. حال پس از گذشت چند سال بار دیگر نام واحد پولی، به نام پیشین خود یعنی لیر بازگردانیده شده است. وقتی به ترکیه سفر می کنید به راحتی می توانید در صرافی ها پول های خارجی خود را به لیر تبدیل کنید. دلار، پوند و یورو بهترین واحدهای پولی برای تبدیل به لیر می باشند. توجه کنید که نباید لیرهای قبل از سال ۲۰۰۵ که تعداد زیادی صفر دارد را قبول کنید زیرا دیگر ارزش پولی ندارند.

حمل و نقل عمومی :

وسایل حمل و نقل عمومی زیادی از نزدیک ترین جاده به هتل شما وجود دارد. مینی بوس هایی که به آن دلموش می گویند به طور مرتب در جاده ها وجود دارد. هزینه اتوبوس و مینی بوس بسیار خوب و منطقی می باشد.

خدمات مترجم همزمان:

شما در هر زمان و مکان مترجم اختصاصی خود را خواهید داشت، تنها کافیست  ۱۱۸۲۲ را شماره گیری نمایید. مترجم شما از طریق تلفن، نیازهای شما را پاسخگو خواهد بود.

ما در کنار شما هستیم، به ما فارسی بگویید ما به زبان ترکی نیاز شما را به مخاطبتان منتقل می کنیم.”

روش اول (با کلیه سیم کارتها و تلفنهای ثابت ترکیه):

شماره ۱۱۸۲۲ را در هر نقطه از خاک ترکیه بدون نیاز به هیچ پیش شماره ای شماره گیری نمائید، ارزان و راحت اطلاعات مورد نظر خود را کسب کنید.

روش دوم (با کلیه سیم کارتهای ایران):

این روش تنها در خاک ترکیه امکان پذیر است و بایستی شماره ۰۰۹۰۱۱۸۲۲ را شماره گیری کنید تا ارتباط شما برقرار شود . به دلیل بالا بودن هزینه مکالمه ، این روش توصیه نمیگردد.

جالب اینجاست که ۱۱۸۲۲ سایت فارسی هم دارد. جهت هموطنان داخل ایران بخش پاسخگوی آنلاین در وب سایت www.11822.org آماده پاسخگویی به سوالات هموطنان عزیز می باشد.

داروخانه :

در ترکیه به داروخانه Eczane گفته می شود و در مراکز شهرها می توانید ببینید. ساعات کار داروخانه ها بین ۹ صبح تا ۷ بعداز ظهر می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا