خانه / معرفی شهر / معرفی کامل و تصویری شهر بدروم

معرفی کامل و تصویری شهر بدروم

هومروس Homeros در توصیف بدروم آن را سرزمین آبی های ابدی خوانده و جواد شاکر نیز گفته است که به جای آنکه در مکانی غرق در نور بخوابید ، در اینجا غرق در نور زندگی کنید. در طول تاریخ ، بدروم که در گذشته Hali Karnassosخوانده می شد همیشه صحنه مبارزه برای حاکمیت بر این دیار بوده است. بدروم بروی یک شبه جزیره بوجود آمده از ادغام بنا در شرق و غرب با قلعه بلند ، خانه های سفید رنگ ردیف شده در کناره های دو بندر ، گنبدها و کوچه های تنگ منتهی به دریا با کشتی های تفریحی که شهرت جهانی یافته اند و نیز با کارخانه های کشتی سازی خود یک سرزمین مشهور شده است. امروزه بدروم ، همه عناصر و عوامل لازم و قابل انتظار برای یک منطقه توریستی را در خود جمع کرده یکی از مراکز مهم گردشگری است که در تابستان و زمستان قابل زندگی است. از صاحبان کشتی های تفریحی ثروتمند تا گردشگرانی که با بودجه محدود خود از چهار گوشه جهان به اینجا سرازیر می شوند و تعطیلات طولانی تابستانی خود را میگذرانند ، همه و همه و با هر بودجه ای انتظارات خود را بر آورده شده می بینند.

تاریخ بدروم

بدروم در گذشته مهد تمدنهای بسیاری بوده است . بدروم که در طول قرون گذشته مورد تعرض و اشغال بسیاری که از جزایر دریای اژه می آمدند یکی از مراکز بسیار مهم محسوب می شد.در منطقه بین onia و Likia ، Karia که نسبت به سایرین کوچکتر است قرار دارد. بدروم (Hali Karnassos) یکی از شهرهای مهم کاریا شد.این منطقه ، افراد مشهوری همچون مورخ نامدار هرودوت اولین دریاسالار زنArtemisia اول و Artemisia دوم و هنرمندانی چون Leachares و Shepas را پرورش داده است. بدروم در طول تاریخ تحت حاکمیت پرسها ، مقدونیه ای ها ، امپراتوری های روم و بیزانس بوده است . بیزانس در سال ۱۰۷۱ در مالازگیرت پس از شکست از آلپ ارسلان سلطان سلجوقی ، حاکمیت خود بروی آناطولی را از دست داده است . از سوی سلطان عثمانی محمد چلبی در سال ۱۴۱۵ در Halikarnassos سکونت داده شده است . شوالیه های رودوسRodos قلعه بدروم امروزی را ساخته و منطقه را تحت حاکمیت خود قرار داده اند. سلطان سلیمان قانونی که دریای مدیترانه را بصورت یک دریاچه ترک در آورده است در طی سفر خود به Rodos در سال ۱۵۲۲ همراه با Rodos بدروم را هم به سرزمین عثمانی اضافه کرده است.

شهر بدروم

شهر بدروم

شهر بدروم

شهر بدروم

شهر بدروم

خوردنی ها

مزه ای بنام کوپ اوغلی که با ماست تهیه میشود، دلمه گل کدو، مربای برگاموت، روغن چای سبز از خوراکی های محلی است.

خریدنی ها

صنایع دستی در بدروم بسیار توسعه یافته است. پوشاک چرم، بافتنی ها، منجوق، زینت آلات نقره ای، سوزن دوزی ها و لوازم دکوری تولیدی در بدروم را می توان از فروشگاه های جاده بین میدان اسکله تا دیسکو Halikarnas خریداری کرد. صندلهای بدروم شهرت جهانی دارد.

بازار بدروم یکی از بازارهای ایده آل برای خرید و فروش است. در بدروم و اطراف آن ۶ روز در هفته بازارهای محلی که در آنها از میوه تا خشکبار و بقولی از شیر مرغ تا جان آدمیزاد عرضه میشود برپا میشود. پارچه های ۱۰۰% دستباف میلاس (Milas) و رومیزی و پرده و لباس و بافتنی های دکوری تهیه شده از این پارچه ها را می توان از این بازارها خریداری کرد.

جاذبه های بدروم

تئاتر باستانی

به روی جاده بودروم – تورگوت رئیس واقع شده است. در حفاری های انجام یافته سن تئاتر بیرون آورده شده و محلهای نشستن بازسازی شده است. ظرفیت این تاتر ۱۳۰۰۰ نفر می باشد.

گور سنگها

در بالای تئاتر و دامنه قرار داشته و متعلق به دوران Helenisti و روم می باشد.

قلعه چیفیت

در جنوب غربی شبه جزیره و در نزدیکی منطقه باغلا بروی تخته سنگها ساخته شده و آثار تمدنهای مختلف را در خود جای داده است.

شهرهای باستانی

شهرهای باستانی شبه جزیره عبارتند از میندوس (Myndos)، ترمه نا، تلمیسوس، کادی یاندا و theangela.

راه ارتباطی

خرابه های موجود در روستای اسکی حصار بروی جاده یاتاغان – میلاس با آثار فراوان باقیمانده خود به دوران کاریا (Karia)، روم و بیزانس تعلق دارد.

Lagina

در کیلومتر ۹ جاده خاکی منتهی به عبادتگاه Hekate واقع در منطقه تورگوت از توابع یاتاغان ساخته شده است. در حفاری های انجام یافته مشخص شده که لاگینا که یکی از مراکز مهم کاریا بوده است از عصر برنز یکی از مکانهای مسکونی بوده است.

Sedir Adeun

جزیره Sedir که از آک یاکا – گوک اوا و یا از چاملی کوی می توان از طریق دریا به آن سفر کرد بواسطه زیباییهای طبیعی و تاریخی یکی از مراکز جذاب منطقه است . پرستشگاه آپولو ، تئاتر و بندر آنتیک از اولین مکانهای قابل دیدن در این جزیره است. پلاژ معروف کلئوپاترا نیز در این جزیره قرار دارد.

قلعه بودروم

در قرن پانزدهم میلادی از سوی شوالیه های رودوس و بنام پتر Peter St. در طی ۹۹ سال ساخته شده است. در اولین مکان تاسیس Hali Kanassos و به روی جزیره Zephyrion ساخته شده است. در هنگام ساخت این قلعه سنگهای آرامگاه Mau solos در دیوارهای قلعه مورد استفاده قرار گرفته است. در دوران عثمانی با اضافه کردن یک مناره به کلیسای داخل آن به یک مسجد تبدیل گردیده است . همچنین یک حمام کوچک ترک نیز ساخته شده است. این قلعه که در سال ۱۵۹۵ بعنوان زندان مورد استفاده قرار می گرفت امروزه بصورت موزه در آمده است. وسعت این قلعه حدود ۳۰۰۰۰ متر مربع بوده و دارای ۵ برج می باشد. این برجها، برجهای فرانسوی، انگلیسی، ایتالیایی، آلمانی و نیز برج مار است.

روزهای بازدید: همه روزها بغیر از دوشنبه ها

ساعات بازدید : ۱۰ الی ۱۲ و ۱۴ الی ۱۸

موزه باستان شناسی زیر زمینی (زیر آبی)

امروزه در نوع خود یکی از بزرگترین و مهمترین موزه های جهان است. آثار بدست آمده از حفاریهایی از سال ۱۹۶۰ آغاز شده در این موزه که در قلعه بودروم ساخته شده قرار گرفته و به نمایش گذارده شده است. در این موزه آلبوم Amphora مدیترانه شرقی، آثار بدست آمده از تحقیقات انجام یافته در مردابهای نزدیک بودروم به نمایش گذاشته شده است. مردابهای این منطقه شامل یاسی آوا، شیطان دره سی، بندر سرچه می باشد. مشاهده قدیمی ترین کشتی غرق شده جهان نیز از آثار جالب توجه منطقه است.

شهر بدروم

شهر بدروم

شهر بدروم

شهر بدروم

شهر بدروم

موزه روباز Mausoleion

بعلت قرار داشتن گور Mausoleion از پادشاهان کاریا به این نام خوانده میشود و این بنای یادبود که بر اثر زلزله بزرگ آناطولی کاملا” تخریب و از بین رفته و یکی از عجایب هفتگانه جهان به شمار می رفت امروزه یک موزه کوچک ساخته شده است. کلمه Mozele (آرامگاه) که امروزه مورد استفاده قرار میگیرد از نام پادشاهMausoleion گرفته شده است . اکثر سنگهای مربوط به Mausoleion در ساخت قلعه بودروم بکار رفته و قطعات زیبای منقوش آن نیز در هنگام حفاری های قرن ۱۹ از سوی انگلیسی ها به موزه بریتانیا منتقل شده است.

پلاژ گوورجینلیک

در ۲۵ کیلومتری بودروم قرار دارد که با زیبایی های طبیعی و تداخل رنگهای سبز و آبی ، علاوه بر اشباع نشدنی ، با جزیره صالح که در مقابل خود دارد جاذبه بی نظیری پیدا کرده است.

پلاژ توربا

روستای آرامی در ۵ کیلومتری بودروم است. از توربا که یک روستای شیرین و پرجنب و جوش با دریایی بسیار تمیز و شفاف و درختان همیشه سرسبز کاج و زیتون است میتوان از طریق دریا به دیدیم، میلت و پری انه (Priene ) تورهای تفریحی برگزار نمود.

پلاژ گول کوی

در ۱۳ کیلومتری شمال بوردوم واقع شده و با درختان کاج ، نارنگی و غیره که بوسه بر ساحل دریا می زنند یکی از مناطق خارق العاده این شهر است.

پلاژ گون دوغان

گردشگاه گون دوغان که زیبایی طبیعی خود را کاملا” حفظ کرده و دست کمتر انسانی به آن رسیده در ۱۸ کیلومتری بوردوم قرار داشته و باغات نارنگی آن مشهور است.

پلاژ یالی کاواک

این روستا که در ۱۸ کیلومتری بودروم قرار دارد در شمال غربی شبه جزیره واقع شده است. آسیابهای بادی، دریا، ماهی و نارنج آن بسیار مشهور است. یکی دیگر از ویژگیهای این روستا نیز پرورش مشهورترین ابرفروشان کشور است.

پلاژ گوموشلوک

یکی از قدیمی ترین واحدهای مسکونی شبه جزیره است. در این منطقه و در ناحیه ای که جزیره تاوشان را به زمین متصل میکند آثار باقیمانده از بندر قدیمی را می توان مشاهده نمود. گوموشلوک دریای تمیز و ماهی آن مشهور است با زیبایی های طبیعی خود بسیار جذاب است.

پلاژ قلعه قاضی

قلعه قاضی که با دریا و باغات نارنج محصور شده در ۲۳ کیلومتری بودروم واقع شده است و نام خود را از باقیمانده قلعه که نمونه جالبی از معماری دوره Helenisti است گرفته است.

پلاژ تورگوت رئیس

این روستا که نام خود را از دریانورد مشهور ترکیه بنام دریاسالار تورگوت رئیس گرفته پس از بودروم شلوغترین و پر جمعیت ترین منطقه مسکونی شبه جزیره است. این روستا که باغات نارنگی آن مشهور است یکی از مکانهایی است که زیبایی غروب آفتاب را به وضوح می توان مشاهده کرد.

پلاژ آک یارلار

این گردشگاه که دارای آب بسیار تمیز و ساحل شنی ایده آلی است، در ۱۳ کیلومتری بودروم قرار دارد. نام قدیمی آن Arhialla بوده و برای ورزش Sorf مکان بسیار مناسبی است.

پلاژ باغلا

دارای یکی از زیباترین گردشگاه و پلاژهای شبه جزیره است که در ۱۴ کیلومتری بوردوم واقع شده است و مکان مناسبی برای کمپ می باشد.

پلاژ آسپات

نام قدیمی آسپات که در ترانه های بسیار نیز آورده شده آسپارتوس(Aspartos) است. پس از باغلا و در منطقه مرتفع از ساحل دریا، آثار باقیمانده از تمدنهای مختلف عصر کلاسیک را می توان مشاهده نمود.

پلاژ اورتاکنت

اورتاکنت که آب دریای معتدل و باغات نارنگی خود شهرت یافته در ۱۴ کیلومتری بودروم قرار داشته و مناسبترین مکان برای مشاهده زندگی روستایی در منطقه بودروم است.

پلاژ Bitez

در ۱۰ کیلومتری بودروم قرار داشته و با باغات نارنگی که اراضی بین روستا و دریا را پوشانیده یکی از مناطق بسیار زیبایی است که رنگ سبز طبیعت و آبی دریا را در کنار هم به تماشا گذاشته است.

پلاژ  کارا آوا (جزیره سیاه)

این جزیره که در ۶ کیلومتری بودروم قرار دارد با آب گرم شفابخش خود مشهور است. این آب از یک غار طبیعی سرازیر می شود و نیز گل حاصله از غار در درمان بسیاری از بیماریها موثر می باشد.

پلاژ آدابغازی (آکواریوم)

بواسطه شفافیت آب آن، نام آن را آکواریوم گذارده اند. در کناره این دریا و تا عمق ۳۰ متری می توان زیبایی های کف دریا را با چشم غیر مسلح تماشا کرد.

شهر بدروم

شهر بدروم

شهر بدروم

شهر بدروم

شهر بدروم

شهر بدروم

گردشگاهها

بودروم، مرکز توریزم کشتیهای تفریحی شامل ساخت، تعمیر و نگهداری و بهره برداری است. ساخت قایقها به مدل کرجی در کارخانه کشتی سازی ایچملر که اکنون نام آن به شهر بودروم عجین گشته، همانند گذشته ادامه دارد. در این تاسیسات که خود به اندازه کارخانه می باشد با تکنولوژی مدرن کشتی های تفریحی بادبانی بسیار لوکس بطول ۳۰ متر تولید می شود. در بودروم یک لنگرگاه کشتی به ظرفیت ۲۷۵ کشتی قرار دارد. همچنین در ۱۲ منطقه نیز خدمات مربوط به تعمیر و نگهداری کشتی ها انجام میگیرد. مسابقات قایق سواری بودروم، شاید تنها مسابقه ای در نوع خود در جهان می باشد که افراد بی تجربه و حتی نوزادان می توانند در آن شرکت کنند. مسابقه بودروم کاپ (Bodrum-Cup) مسابقه ای است که کرجی ها ۱۵-۳۰ متری لوکس در آن شرکت میکنند. متقاضیان می توانند شخصا” در مسابقه شرکت کنند و یا این کار را به کارگران کشتی سپرده و خود از زیباییهای محیط لذت ببرند.

سفر آبی

خلیج گوک اوا که از بودروم بطرف جنوب شرقی امتداد می یابد بعنوان مسیر یک سفر دریایی که از طرف ماهیگیر آلکارناس و عذرا ارهات کشف شده از آن زمان تا کنون با عنوان سفر آبی نام گذاری شده است.

هنگامیکه قایقها از بودروم بطرف گوک اوا حرکت میکنند، آهنگ سبز و آبی را و زیبایی های زیر آبهای شفاف را کشف میکنند. دریانوردی و ساخت قایق از صدها سال پیش در بودروم مرسوم بوده و با نیاز گردشگران افزایش یافته است. اکنون توریزم کشتی تفریحی یکی از منابع مهم درآمد بودروم شده است. اماکنی مانند کارا آرا ( جزیره سیاه ) کارا گاجیک، پابوچ بورنو، جزیره کارگی، آلا کیشلا و چوکرتمه از اولین مکانهایی است که در هنگام سفر آبی دیده میشوند. ایستگاههایی مانند کوچوک چاتی ، بیوک چاتی، هفت جزیره، لونگوز ، دگیرمن، کاراجا سووت دارای آبی بسیار تمیز است. علاوه بر زیبایی های طبیعی، جزیره سدیر Sedir، شهر باستانی کراموس و هفت جزیره نیز از اماکن تاریخی جالب توجه است. برای دیدن این همه زیبایی می باید ۷-۱۰ روز فرصت داشت.

مسجد مصطفی پاشا

هنگامیکه مصطفی پاشا برای ساخت یک کارخانه کشتی سازی به بودروم آمده بود در سال ۱۷۲۳ این مسجد را ساخته است.

مسجد تپه جیک (Tepecik)

از سوی مباشر مصطفی پاشا بنام حمام آغا ساخته شده است.

مسجد عدلیه

با پولهای ارسالی از طرف عبدالحمید دوم و پولهای جمع آوری شده از مردم در سال ۱۹۰۱ ساخته شده است.

آرامگاه سالدیر شاه خراسانی

آرامگاه گنبدی، آرامگاه مصطفی پاشا شامل قبور مصطفی پاشا و کاپیتان دریا جعفر پاشا،‌ آرامگاه کویون بابا نیز از اماکن دیدنی منطقه است.

آب و هوا

زمستانهایی معتدل و بارانی و تابستانهای گرم و خشک دارد. لیکن نسیم بعد از ظهری در تابستان ها، کمی از شدت گرما می کاهد.

راه ارتباطی

جاده زمینی: از هر نقطه کشور می توان با اتوبوس به این شهر سفر کرد. ترمینال اتوبوسرانی در مرکز شهر قرار دارد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا