خانه / اطلاعات گردشگری / در سفر خارجی سفیران خوبی برای کشور باشید

در سفر خارجی سفیران خوبی برای کشور باشید

هر کدام از ما در خارج از کشور نماینده‌ای برای فرهنگ و تمدن کشورمان ایران هستیم و هر حرکتی که از شما در یک کشور خارجی سر بزند، چه خوب و چه بد به نام ایران و ایرانی ثبت می‌شود. کاملا منطقی است که در یک کشور خارجی وقتی شما حرکتی خوب یا بد انجام می‌دهید، نمی‌گویند فلانی این کار را کرد؛ بلکه می‌گویند یک ایرانی این کار را کرد.‌ همین جمله اهمیت وظیفه‌ای را که هرکدام از ما در کشورهای خارجی داریم، روشن می‌کند.

در اینجا به نکاتی اشاره می‌کنیم که شاید دانستن آنها سبب شود شما خواسته یا ناخواسته سفیران بدی برای میهن مان نباشید.‌ رعایت این نکات در بیشتر موارد از زمان پیش از سفر آغاز می‌شود:

سفیران سفر خارجی

ـ اولین نکته این است که به هیچ غریبه‌ای اعتماد نکنید، چه خارجی و چه هموطن. به عبارت دیگر ضمن رعایت احترام به همه افراد، از اعتماد کردن به کسانی که نمی‌شناسید خودداری کنید زیرا این اعتماد بی‌مورد در بیشتر موارد زمینه‌ساز مشکلات و دردسر‌های بعدی برای شما خواهد شد.

ـ قبل از سفر سعی کنید اطلاعاتی ضروری در مورد کشور مقصد به دست آورید. به این منظور می‌توانید از سایت وزارت امور خارجه (www.mfa.gov.ir) استفاده کرده و اطلاعات مفیدی درباره کشور مقصد خود به دست آورید.‌ برای گرفتن ویزا به هیچ‌وجه گذرنامه خود را به دلال‌ها و واسطه‌ها ندهید. یا شخصا مورد مربوط به دریافت ویزای خود را انجام دهید یا از طریق مراکز خدمات مسافرتی مجاز اقدام کنید.

فراموش نکنید در طول سفر به هیچ عنوان گذرنامه خود را به هیچ فرد غیرمرتبطی ندهید و این را بدانید که تنها پلیس حق خواستن گذرنامه از شما را دارد و هتل مرکز اقامت‌تان نیز باید آن را بررسی کرده و پس از تهیه یک فتوکپی از آن در حضور شما، آن را به شما برگرداند.

در فرودگاه به هیچ عنوان مسوولیت بار و چمدان سایر افراد را نپذیرید. از نظر قانون، دارنده چمدان، صاحب آن محسوب می‌شود و متاسفانه بسیاری از سودجویان و قاچاقچیان با سوءاستفاده از حس نوع‌دوستی شما و بیان مطالبی تحت عنوان این چمدان برای فرزند دانشجوی من است یا مادرم با پرواز قبلی رفته و این را جا گذاشته، ممکن است از شما به عنوان حامل موادمخدر استفاده کرده و محموله‌های خود را به مقصد برسانند و طبیعی است که در صورت ایجاد دردسر برای شما، دستتان به هیچ‌جا بند نیست و از نظر قانون مجرم هستید. گاهی نیز این افراد با وعده پرداخت پول سعی در وسوسه‌کردن شما می‌کنند.‌

ـ‌ در هنگام رسیدن به فرودگاه مقصد ممکن است افرادی به شما مراجعه کرده و پیشنهاد ارائه خدماتی مانند تهیه هتل، حمل و نقل، راهنمای تور و… کنند.

هیچ دلیلی برای قبول این موضوع وجود ندارد چون کلیه این خدمات را به صورت قانونی و از طریق مراکز مجاز می‌توانید دریافت کنید و در صورت بروز هرگونه مشکل نیز این مراکز در برابر شما و قانون پاسخگو خواهند بود. پس از اعتماد بی‌مورد در این زمینه به افرادی که نمی‌شناسید جدا خودداری کنید.

ـ مدارک شناسایی، پاسپورت، ویزا و بلیت را در جایی از کیف بگذارید که دسترسی راحت‌تری به آن دارید. شاید تا وقتی که به مقصد می‌رسید، مجبور نباشید چند بار آنها را خارج کنید و دوباره سر جایشان بگذارید.

ـ بهتر است پیش از اقدام به سفر، نشانی و شماره تماس سفارت جمهوری اسلامی ایران و کنسولگری‌های وابسته به آن را در کشور مقصد تهیه کرده و به همراه داشته باشید. در خارج از کشور بهترین مرجع حمایت‌کننده و پشتیبان شما، سفارتخانه و کنسولگری‌های کشورتان خواهد بود.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا