خانه / اطلاعات گردشگری / بهترین مقاصد ایران برای سفرهای تابستانی

بهترین مقاصد ایران برای سفرهای تابستانی

سفرهای تابستانی

اگر این روزها هوای سفر رفتن داشته باشید باید به این نکته توجه کنید که به سراغ مقاصد جدید و بکرتر رفتن، بهتر از روانه شدن به سوی استان‌های حاشیه دریای خزر است.

شاید بپرسید در این اوج گرما چه مقصدی می‌تواند مورد قبول باشد. پاسخ به این پرسش گزینه‌هایی را پیش رو قرار می‌دهد که می‌توانند میزبانی خوب برای ما باشند.

کشور ما به لحاظ جغرافیایی مناطق خشک بسیاری دارد و همین موضوع یکی از دلایلی است که همه مسافران تابستانی را به سوی ۳ استان حاشیه دریای خزر می‌کشاند. اما در همین شرایط می‌توان به مقاصدی اندیشید که اتفاقا نزدیک‌تر و با جذبه‌اند هرچند به اندازه شمال سرسبز نیستند. نکته اینجاست که مناطق مختلفی که می‌خواهیم جاذبه آنها را معرفی کنیم به‌دلیل شرایط آب و هوایی و جغرافیایی خود پوشش گیاهی خاص خود را داشته و در این تابستان از هوای مطلوبی هم برخوردارند.

برای نمونه استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، اردبیل، آذربایجان غربی و شرقی و کردستان همه این خصوصیات را دارند؛ به‌علاوه اینکه آنها جاذبه‌های تاریخی، تفریحی و طبیعی قابل توجهی هم دارند.

برای مثال ۳ استان چهار محال و بختیاری، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد ۳ استانی هستند که با داشتن ارتفاعات زاگرس، آبشارهایی جذاب را در خود جای داده‌اند که همگی با هوایی مطلوب برای تفریح تابستانی می‌توانند زیبایی‌های خود را به رخ بکشانند.

علاوه بر این، جغرافیای استان چهارمحال و بختیاری و مختصات رودخانه‌های آن سبب شده تا فرصتی جدید در آن رقم بخورد و آن فرصت گردشگری ماجراجویانه در رودخانه‌های خروشان این استان است. بستر این رودخانه‌ها همگی از سنگ و قلوه‌سنگ است و حاشیه آنها را نیز پایه‌ کوه‌های زاگرسی رقم زده و عرض باریک آنها سبب شده تا جریان رودخانه حتی در فصل کم آبی بسیار تند و خروشان باشد.

این موقعیت بهترین فرصت برای گردشگری ماجراجویانه در آبهای خروشان تحت عنوان «رفتینگ» یا همان قایقرانی در آب‌های خروشان است.

از سال ۸۷ به همت بخش خصوصی و حمایت کمیته ملی طبیعت‌گردی، کار شناسایی موقعیت‌های مناسب رفتینگ در رودخانه‌های استان چهارمحال و بختیاری آغاز شد و رودخانه ارمند به‌عنوان نقطه آغازین اجرای این طرح در نظر گرفته شد.

سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این استان هم در تدارک بسترسازی برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری این منطقه است. روستای ارمند در منطقه، میان شهرستان‌های لردگان و اردل در جاده ارتباطی چهارمحال و بختیاری به خوزستان قرار گرفته است.

با این حساب می‌توان این منطقه را با این جاذبه جدید مقصدی برای همه دوستداران گردشگری مفرح دانست، اما قطعا استان‌هایی چون خوزستان، فارس، اصفهان، کرمان و یزد به این منطقه نزدیک‌ترند و همین می‌تواند برای آنها با توجه به سفر زمینی به صرفه‌تر باشد.

استان لرستان نیز از موقعیتی مشابه در مورد رودخانه‌ها برخوردار است و سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این استان نیز در تدارک برنامه‌ای برای راه‌اندازی گردشگری ماجراجویانه در رودخانه‌های لرستان است. اما آنچه اینک در لرستان نقد است آبشارهای این منطقه است که در کنار آب و هوای نسبتا خنک آن می‌تواند فرصتی برای مسافرت‌های تابستانی باشد.

البته باید توجه داشته باشیم که متاسفانه لرستان، کهگیلویه و بویر احمد و چهارمحال و بختیاری از حداقل‌ها هم برای اقامت برخوردار نیستند. در مورد لرستان حتی اقامتگاه‌های بین‌راهی و آنچه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قول راه‌اندازی آن را داده بود وجود ملموسی ندارد.

این وضع تا به آنجا پیش می‌رود که در مسیر زیبای اندیمشک – خرم‌آباد هیچ اقامتگاه و استراحتگاه بین‌راهی نظیر آنچه در اتوبان تهران – قم وجود دارد دیده نمی‌شود و همین، مسافران را واداشته تا سریع از این محور عبور کرده و توقفی نکنند. با این حال شاید بد نباشد شما فرصتی به خودتان بدهید و چند دقیقه ای را در جاده های زیبای این منطقه توقف کرده یا چند ساعتی را در چادر به سر ببرید!

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا