خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های طبیعی / اطلاعاتی در مورد ارفه کوه

اطلاعاتی در مورد ارفه کوه

ارفع کوه یا ارفه کوه (ارفعه کوه هم گفته می شود) در منطقه البرز شرقی به ارتفاع ۲۷۵۰ متر روی جی پی اس و ۲۸۰۱ متر روی نقشه و طول و عرض جغرافیایی E52° ۵۹΄۴۷۷˝ و N35˚۵۹΄.۹۵۸˝ یکی از قلل مرتفع و مهم منطقه است که در روستای ارفعده از توابع شهرستان سواد کوه قرار دارد. ارتفاع روستای ارفعه ده ۱۵۳۰ متر از سطح دریا می باشد. ارفع کوه در منطقه ای بسیار خوش آب و هوا قرار دارد که چشم اندازی وسیع به بسیاری از قله هایی معروف دارد. در دامنه های این کوه کشاورزی و دامداری از مشاغل مهم محسوب می گردد.

برای دیدن آبشار باید از اینجا نزدیک چهل دقیقه جنگل نوردی کنید. مسیر ارفه ده هم مسیر زیبا و رویایی است. منطقه ارفه از نظر تنوع جانوری دارای خرس گرگ گراز و پلنگ نیز می باشد. طول مسیر صعود از روستا تا قله ۶ کیلومتر می باشد (مسیر جنوبی) طول مسیر فرود نیز ۹ کیلومتر می باشد (مسیر شمالی و تراورس) که شامل ۵ کیلومتر فرود و ۴ کیلومتر (تراورس با شیب ملایم) می باشد.

مدت زمان صعود در تابستان : ٣ ساعت مدت زمان صعود در زمستان : ۴ ساعت

مسیر : در جاده فیروزکوه پیش می روید بعد از دو راهی خطیر کوه به رستورانی به نام چاپارخانه می رسید رستوران در سمت چپ جاده قرار دارد در مقابل آن جاده ای به طول ۶ کیلومتر وجود دارد که نیمی از آن آسفالت و نیمی از آن خاکی است. یا به عبارتی بعد از عبور از فیروزکوه و روستای معروف ورسک به منطقه ای به نام چاپارخانه یا دم زنون که نام رستوران های منطقه می باشد می رسیم. در سمت چپ جاده هلال احمر سرخ آباد پیداست که کمی از کنار جاده عقب تر است. از هلال احمر ۲۰ متر بالاتر دو جاده خاکی وجود دارد که سمت راستی به طول ۷ کیلومتر که جاده خاکی مناسبی است و انواع سواری و مینی بوس می توانند در آن تردد کنند، ما را به روستای ارفع ده می رساند.

در تابستان پاکوب و مشخص و در زمستان پوشیده از برف است که در مسیر کوهستانی به برف کوبی نیاز است. بخشی از مسیر جنگلی است که هر فصل زیبایی بی نظیر خود را آشکار کرده و بخشی دیگر کوهستانی است که به خط الراس منتهی می شود. قله : جانپناه دارد که گنجایش ٧ تا ١٠ نفر را داراست.

مسیر دیگر : مسیر شمالی است که از روبروی پادگان شروع شده و چشمه پر آب و استخر بزرگ “پرو ” در این مسیر قرار دارد. صعود از مسیر شمالی در زمستان بسیار پربرف سخت تر اما لذت بخش تر از مسیر جنوبی است که البته بدون یک راهنما امکانپذیر نیست.

طول مسیر آب ندارد، مسیر کاملا تحت پوشش شبکه همراه اول است.

وضعیت اسکان : در ورودی روستا یک امامزاده وجود دارد که با دو اتاق تقریبا ظرفیت ۲۵ الی ۳۰ نفر را دارد و چشمه جوشانی در حیاط این امامزاده در تمام فصول سال جاری است. در داخل روستا نیز یک حسینیه وجود دارد که به مراتب بزرگتر از امامزاده می باشد و تقریبا ظرفیت ۶۰ الی ۷۰ نفر را دارد که با هماهنگی با مسئولین روستا امکان استفاده از آنها وجود دارد. این دو محل امکانات، آب، برق و سرویس بهداشتی را دارا می باشند.

آدرس: سوادکوه روستای ارفه

0 (2) 0 (3) 0 (4) 0 (5) 0 (6) 0 (7) 0 (8) 0 0 (1)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا