خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های تاریخی / سیری در عمارات کرکهرک

سیری در عمارات کرکهرک

عمارات «کرکهرک» یک محوطه‌ی تاریخی ارزشمند در استان کرمانشاه است.

منطقه‌ی کرمانشاه، محوطه‌ی عمارات کرکهرک در شهرستان قصرشیرین، بخش مرکزی، دهستان نصرآباد، ۵۰۰ متری شمال روستای کرکهرک واقع شده است.

براساس مطالعات و پژوهش‌هایی که باستان‌شناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه در این منطقه انجام داده‌اند مشخص شده که عمارات کرکهرک مربوط به دوره‌ی ایلخانی و دوره‌ی تیموریان است.

هم‌چنین در روستای کرکهرک قصرشیرین آثاری مربوط به دوره‌ی ساسانیان توسط باستان‌شناسان کشف شده است.

در این روستای تاریخی محوطه‌ای به نام «قلا» یا قلعه وجود دارد که در گذشته بوسیله پله‌های متعدد سنگی به پائین‌دست کوه متصل می‌شده است و در بالای نوک قله «قلا» آتشکده‌ای برای پیام‌رسانی به‌وسیله‌ی آتش به کوه «بمو» وجود داشته است.

گرچه با گذشت سالیان دراز از ساخت این آثار، دیگر چیز از آنها باقی نمانده، اما همین بقایای برجا مانده از عمارات کرکهرک فرصت مغتنمی به دانشجویان و پژوهشگران باستان‌شناس داده تا به مطالعه آنها بپردازند.

محوطه‌ی ارزشمند و تاریخی عمارات کرکهرک در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ با شماره ثبت ۱۸۷۰۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عمارات کرکهرک

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا