خانه / اطلاعات گردشگری / سفر به کوهستان های خطرناک جهان

سفر به کوهستان های خطرناک جهان

مناظر خیره کننده، طوفان‌های برفی مرگبار و سرگرمی پرهیجان؛ تعریف و تفسیرهایی هستند که برزبان کوهنوردان و صخره نوردان فاتح مرتفع‌ترین قله‌های جهان برای معرفی این کوه‌ها به کار گرفته می‌شوند. کوهنوردانی که تمایل و عطش درونی خود را مقدم برهمه چیز دانسته و با به خطر انداختن زندگی خود برای دستیابی به بلندترین نقاط زمین گام برمی‌دارند.

در این بین، قله‌ها و ارتفاعاتی وجود دارند، که به شهادت تاریخ، در مواردی متعدد، این طعم شیرین فتح را با اختتامیه‌ای تراژیک می‌آمیزند تا خود را به عنوان خطرناکترین قله‌های جهان معرفی کنند. آنچه در ادامه می‌آید معرفی پنج کوه خطرناک جهان است که توسط سایت توریزم ریویو، انتخاب شده اند.

کوهستان خطرناک جهان

۵- کوهستان ایگر؛ سوییس:
به آلپ می‌رویم. بسیاری از صخره نوردان نوردواند(The Nordwand)،‌دامنه شمالی کوهستان ایگر را به دلیل سختی و خطرناک بودن آن می‌شناسند. پس از فتح شدن این قله در سال ۱۹۳۸ تاکنون این دامنه شمالی، مورد توجه و علاقه بسیاری از صخره نوردانی قرار گرفت که این کوه ۳۹۷۰ متری را دیواره مرگ نام نهاده بودند. با این وجود، و برخلاف چهره مرگبار خود، این کوه زیبایی دلچسبی نیز دارد و آن خط آهنی است که از تونل وسط کوه عبور می‌کند. در مسیر این خط آهن دو ایستگاه قرار دارد که مسافران می‌توانند با هربار توقف قطار در این دو مقطع از طریق پنجره‌ای که روی دیواره کوه نصب شده مناظر بیرونی آن را به وضوح تماشا کنند. این راه آهن به ایستگاهی به نام جونگفروجوک،‌ مرتفع‌ترین ایستگاه راه آهن اروپا ختم می‌شود.

۴- کوهستان کانگچنجونگا؛ نپال، هند:‌
این کوه با ارتفاع هشت هزار و ۵۸۶ متری خود، سومین کوه مرتفع جهان نامیده شده است. نرخ حوادث جانی در این کوهستان طی سال‌های اخیر به ۲۲ درصد رسیده که منجر شده است “کوهستان پنج گنجینه برفی” برخلاف روال جاری، متاسفانه دارای شمار بالای حوادث منجر به مرگ باشد. حوادثی که در بیشتر مواقع به دلیل شرایط بد و سخت آب و هوایی آن به وجود آمده اند. این کوه برای اولین بار در سال ۱۹۵۵ توسط یک تیم کوه نورد انگلیسی فتح شد، اما آنها به دلیل احترام به عقاید ساکنان بومی این منطقه که قله را مکانی مقدس می شمردند، آن را به صورت کامل فتح نکرده و چند متری پایین‌تر از آن را انتخاب کردند. سنتی که از آن روز به بعد توسط دیگر فاتحان این کوه نیز رعایت شد.

۳-کوهستان نانگا پاربات؛ پاکستان:
این کوهستان که ارتفاعی هشت هزار و ۱۲۶ متری دارد، نهمین قله مرتفع جهان بوده و از نظر سعود سومین کوه پر خطر جهان به شمار می رود. این قله که در رقابت تنگاتنگی با k2 از لحاظ مشکلات فنی صعود است، بخوردار از راه‌های و مسیرهای باریک و صعب العبوری است که رسیدن به نوک قله را برای کوهنوردان بسیار مشکل و سخت کرده است. بلندترین دامنه این کوهستان تا سطح زمین را می‌توان در ضلع جنوبی آن جست، جایی که به دامنه روپال شهرت داشته و ارتفاع آن با کوهپایه بیش از ۴۶۰۰ متر است. لازم به ذکر است به دلیل مشکلات و سختی‌های صعود به قله و به دلیل دامنه خطرناک آن، نام این کوه را ” آدم خوار”‌گذاشته اند.

۲- کوهستان کی۲؛ پاکستان، چین:
کوهستان کی ۲ در سلسله جبال کاراکورام،‌ دومین قله مرتفع جهان با ارتفاع هشت هزار و ۶۱۱ متر به شمار می‌رود. این کوه که ” کوهستان وحشی” لقب گرفته یکی از خطرناکترین قله‌های جهان نیز نام گرفته است. عبور از یخچال‌های پر پیچ و خم، صعود از صخره‌های پر شیب و طی کردن مسیری با ستون‌های یخی که هر لحظه خطر سقوطی ناگهانی را در بر دارند، ساده ترین راه‌هایی هستند که کوهنوردان را به قله رهنمون می‌کنند. آمار حوادث مرگبار در این کوهستان بسیار بالا است به نحوی که از هر چهار کوهنورد، تنها سه نفر زنده به قله دست پیدا می‌کنند.

۱-‌ آناپورانا؛ نپال:
خطرناکترین قله جهان، کوهی است که با ارتفاع هشت هزار و ۹۱ متری خود، دهمین کوه مرتفع نامیده شده است. آناپورا که آنرا الهه برداشت محصول نیز می‌نامند برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ فتح شد و از آن زمان تاکنون ۱۳۰ کوه نورد دیگر نیز موفق به رسیدن به نوک قله آن شدند. با این وجود کشته شدن ۵۳ کوه نورد در مسیر صعود به این قله نرخ حوداث مرگبار در آن را به ۴۰ درصد رساند، که در این بین آناپورا را تبدیل به خطرناکترین کوهستان جهان کرد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا