خانه / اطلاعات گردشگری / معرفی شهرهای سبز و تمیز اروپا

معرفی شهرهای سبز و تمیز اروپا

دردنیای پر دود و دم امروز، یافتن شهر و مکانی پاک و تمیز بیشتر شبیه به افسانه شده است. افسانه‌ای که برخلاف نمونه‌های مشابه خود، در گذشته واقعیت داشته است.

اما برخلاف رشد سریع مکان‌های آلوده کننده در جهان که در راستای توسعه یافتگی و پیشرفت بشر قرار دارند، هنوز هم می‌توان مناطقی را دید که نشانه‌هایی از گذشته‌‌های پاک را با خود همراه دارند. شهرهایی که تمیزند، فضای سبز وسیع دارند و رودهایی صاف، شفاف و روان در آنها جاری است. شهرهایی که با وجود صنعتی بودن،‌ همچنان پاک باقی مانده اند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید، برگزیده‌ای از شهرهای سبز اروپا است که توسط اتحادیه اروپا به منظور ترغیب شهرهای این قاره جهت روی آوردن به زندگی سبز معرفی شده اند.

شهرهای سبز

آمستردام، هلند:

شهری که دوچرخه اولین وسیله نقلیه مردم محسوب می‌شود و اغلب مردم از آن استفاده می‌کنند.

استفاده از وسایل حمل و نقل پاک در آمستردام سابقه‌ای طولانی دارد. مطالعات و تحقیقات به دست آمده در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷، نشان داد که شهروندان آمستردامی از دوچرخه‌بیشتر از اتومبیل‌ها برای حمل و نقل استفاده می‌کنند، این آمار نتیجه فعالیت ۳۰ ساله مسئولانی است که با ایجاد مسیرهای متعدد دوچرخه سواری سعی در نهادینه کردن و تشویق مردم به استفاده از این وسیله کرده‌اند. اکنون از هر چهار شهروند آمستردامی سه نفر با دوچرخه رفت و آمد کرده و از این رو این شهر را منطقه‌ای ایمن و سبز می‌دانند.

بریستول، انگلستان:

این شهر با پارک‌ها و فضاهای سبز و مردمانی مخالف تولید آلاینده‌های زیست محیطی شهرتی جهانی پیدا کرده‌ است. بیش از ۴۵۰ پارک و فضای سبز در نقاط مختلف این شهر قرار دارد که شهر را به یکی از سبزترین شهرهای انگلستان مبدل کرده است. پارک‌های تاریخی شهر بریستول با مناظری زیبا و فضاهای سبز متعدد، سالانه جمعیتی بالغ بر ۲۵ میلیون نفر از دوست داران طبیعت را در خود جای می‌دهند. این فضاها که ریه‌های سبز شهر نام نهاده شده‌اند اهمیت فراوانی برای در امان ماندن مردم از تغییرات آب و هوایی دارند.

کپنهاگ، دانمارک:

سال‌های سال است که مردم شهر کپنهاگ از شنا در لنگرگاه‌ و سواحل اطراف این شهر لذت می‌برند. امروزه مسئولان این کلان شهر قصد تمیز سازی آب رودخانه‌های این شهر که از دریا سرچشمه گرفته‌اند را دارند. برای این کار از دستگاه‌های تصفیه سیستم فاضلاب شهری استفاده کرده‌اند که تا سال ۲۰۱۵ نصب و راه‌اندازی می‌شود.

علاوه بر آن طرح‌های سبز دیگری برای دسترسی ساده جمعیت یک میلیون و یکصدهزار نفری این شهر به پارک‌ها و فضاهای سبز نیز در حال اجرا است. طبق این برنامه‌ها، از هر ۱۰ شهروند کپنهاگی، ۹ نفر باید تا سال ۲۰۱۵ در مدتی کمتر از ۱۵ دقیقه امکان دسترسی به مناطق تفریحی را داشته باشند که برای دستیابی به این هدف ایجاد ۱۴ پارک جدید و کاشت ۳۰۰۰ اصله درخت خیابانی در دستور کار مسئولان قرار گرفته است.

فرایبورگ، آلمان:

این شهر در بخش جنوبی آلمان قرار داشته و یکی از گرمترین و آفتابی‌ترین مناطق این کشور محسوب می‌شود. خورشید و باد و آب‌های رودخانه‌های کوچکی که به رودخانه راین منتهی می‌شوند، نقش اساسی در تهیه انرژی و برق این شهر ایفا می‌کنند.

در حال حاضر چهار درصد از کل انرژی شهر فرایبورگ از منابع انرژی بازیافت شونده همچون باد و منابع بیولوژیکی تامین می‌شود. از این رو شورای شهر در صدد است با توسعه توربین‌های بادی و افزایش گیاهان بیولوژیکی استفاده از این منابع در تولید انرژی شهر را بیشتر کرده و تا سال ۲۰۱۰ این میزان را به ۱۰ درصد افزایش دهد. سوخت‌های هیدروژنی و آفتاب، دیگر منابع انرژی زای فرایبورگ محسوب می‌شوند که طبق چشم‌اندازی یک ساله باید ۲/۱ انرژی مورد نیاز شهر را تامین کنند.

هامبورگ، آلمان:

بندر هامبورگ، به واسطه ورود و خروج متعدد کشتی‌ها دومین بندر بزرگ اروپا محسوب می‌شود. مسائلی چون توسعه تراکم شهری و افزایش درصد آلاینده‌ها از جمله مشکلات شهر هستند اما با تدابیری که مسئولان شهر بکار بسته‌اند آنچنان اثری از آلودگی در هوای این شهر مشاهده نمی‌شود.

کنترل دائمی سیستم تنظیم کیفیت هوای داخل شهر توسط مسئولان باعث شده است که فضای داخلی هامبورگ طی ۱۰ سال گذشته از هوای پاک و به دور از آلودگی بهره گیرد. به عنوان مثال، استفاده از ون‌هایی با موتورهای هیبریدی جهت حمل و نقل افراد و جرثقیل‌های دروازه‌ای بدون سوخت در انتقال بارها از جمله اقدامات انجام شده برای پاک نگاه دشتن فضای سبز شهری است. این اقدامات باعث شده است تا هامبورگ پایتخت سبز اروپا در سال ۲۰۱۱ لقب گیرد.

مونستر، آلمان:

مونستر را پایتخت فرهنگی آلمان می‌نامند، شهری در بخش‌های غربی این کشور که سابقه‌ای نزدیک به ۲۰ سال را در حفاظت از محیط زیست در کارنامه خود به ثبت رسانده است. در حال حاضر سازمان‌های ویژه‌ای عمل نظارت بر بیش از ۸۰ درصد پروژه‌های شهری را بر عهده گرفته و برنامه کاهش ۴۰ درصدی آلاینده‌های موجود در این شهر را تا سال ۲۰۲۰ در دستور کار خود قرار داده اند. علاوه بر آن گسترش فرهنگ دوچرخه سواری به منظور روان کردن ترافیک شهری در مسیرهایی امن از دیگر طرح‌های پاکسازی مقامات مونستر به شمار می‌رود.

دیوار قلعه باستانی شهر که قدمت آن به قرون وسطی می رسد با طولی ۵/۴ کیلومتری مسیری سبز و ایمن برای افرادی است که عبور و مرور با دوچرخه‌ها را به استفاده از اتوموبیل‌ها ترجیح می‌دهند. در حال حاضر نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت این شهر را دوچرخه سواران تشکیل داده اند.

اسلو، نروژ:

اسلو، سابقه‌ای ۲۰ ساله در بنا کردن سیستم دریافت عوارض جاده‌ای داشته و تاکنون سه تا پنج درصد ترافیک‌های شهری را کاسته است. اما مهمتر از کاهش حجم ترافیک درآمدی است که از این راه حاصل شده و منجر به بهبود سیستم حمل و نقل شهری می‌شود در این میان هر چه تعرفه عوارض بیشتر گردد از حجم ترافیک کاسته شده و به کاهش آلودگی هوا نیز کمک خواهد کرد.

آمارها نشان داده است که میزان حمل و نقل مسافر در اسلو طی یک سال اخیر هفت درصد افزایش یافته ولی این میزان در بخش رفت و آمد وسایط نقلیه ۵/۱ درصد کاهش را نشان می‌داده است. در این بین اتومبیل‌های برقی به دلیل آلاینده نبودن ملزم به پرداخت عوارض نبوده و می توانند به صورت رایگان از پارکینگ‌های شهری استفاده کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا